جاهای دیدنی استرالیا

جاهای دیدنی استرالیا؛ ۱۰ نقطه از جذاب‌ترین دیدنی‌های استرالیا

استرالیا یکی از توریست پذیر ترین کشورهای جهان است. این کشور محبوب ششمین کشور بزرگ جهان است. به همین دلیل جاهای دیدنی استرالیا به نسبت سایر کشورها متنوع تر و بیشتر است. این کشور در قلب اقیانوس هند و آرام و در قاره اقیانوسیه واقع شده است. جاذبه های گردشگری در استرالیا بسیار جذاب و هیجان انگیز است. سفر به این کشور و بازدید از دیدنی های استانبول می‌تواند شگفت انگیزترین تجربیات و بهترین خاطرات سفر را برای شما رقم بزند.

در این کشور به صورت هم زمان می‌توانید جنگل‌های بارانی را در کنار بیابان‌های صخره ای و سوزان به یک باره تماشا کنید. می توانید تفاوت محیط طبیعی را به هنگام بازدید از دیدنی های استانبول از نزدیک شاهد باشید. در صورتی که علاقمند به آشنایی دقیق تر با دیدنی‌های استانبول هستید می‌توانید با اختصاص زمانی کوتاه بهترین اطلاعات را در اردبیل کسب کنید.

جاهای دیدنی استرالیا

۱- صخره معلق ویکتوریا

از زیباترین دیدنی های استرالیا صخره معلق ویکتوریا است. این صخره جذاب در نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته است. صخره معلق ویکتوریا قدمت بسیار زیادی دارد. در این صخره می‌توانید زیباترین طرح‌های طبیعی که در طول زمان شکل گرفته است را مشاهده کنید. صخره معلق ویکتوریا در نزدیکی ساحل واقع شده و گردشگران می‌توانند در این منطقه زیباترین پدیده طبیعی را مشاهده کنند و از تماشای آن جا لذت ببرند.

جاهای دیدنی استرالیا

۲- ویو راک هایدن

در استرالیا صخره‌های متعددی یافت می شود که بی بدیل هستند. یکی دیگر از جاهای دیدنی استرالیا صخره بسیار معروف به نام ویو راک هایدن است. این صخره یک نمای فوق العاده جذاب دارد و همچون موجی عظیم شکل گرفته است. با این تفاوت که موج از صخره است و آبی در کار نیست.

اگر از نزدیک صخره را تماشا کنید بدنه آن دارای خطوط ظریف موج است که به راستی آدمی را به حیرت می اندازد. با دیدین این صخره اولین چیزی که به ذهن هر گردشگر خطور می کند این است که حتما در گذشته در این مکان دریا بوده و اکنون خشک شده. اما بهتر است بدانید که چنین چیزی وجود ندارد و صخره معروف ویو راک هایدن صرفا در اثر فرسایش و تغییرات شیمیایی لایه‌های میانی و زیرین سطحی به شکل جذاب امروز درآمده است. ‌

جاهای دیدنی استرالیا

۳- کیاما

کیاما در واقع یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی استرالیا است. کیاما یک شهرک ساحلی است. این شهر در جنوب سیدنی، در نیو ساوت ولز استرالیا واقع شده است.  در این شهر متنوع ترین جاذبه های گردشگری در انتظار شما است. در این شهر ساحلی می‌توانید جذاب‌ترین تفریحات دریایی را امتحان می کنید. می توانید از رستوران ها و کافه و مراکز خرید آنجا به روزترین خدمات را دریافت کنید. گشت و گذار در کیاما بدون شک برایتان پر از خاطرات تکرار نشدنی خواهد بود.

جاهای دیدنی استرالیا

۴- جزیره راتنست

در استرالیا جزبره های بسیار زیادی وجود دارد. هر کدام از این جزیره‌ها در قالب جاهای دیدنی استرالیا میزبان گردشگران داخلی و خارجی است. جزیزه راتنست هم یکی از منحصر به فردترین دیدنی های استرالیا است. این جزیزه بسیار پرطرفدار است و در طول سال بیش از ۵۰۰ هزار نفر گردشگر به آنجا سفر می کند.

به نحوی که کثرت استقبال از این جزیزه باعث احداث فرودگاه هم در آنجا شده است. در این جزیزه امکانات متنوع وجود دارد و گردشگران می‌توانند از قایق سواری گرفته تا موج سواری، شنا و …. را در آنجا انجام دهند. با توجه به استقبال زیاد از این جزیزه، در این جزیره انواع مختلف کافه و رستوران و آلاچیق و محل بازی و … ایجاد شده است.

جاهای دیدنی استرالیا

۵- آدلاید؛ جاهای دیدنی استرالیا

استرالیا آن قدر زیبا است که حتی شهرهای آن را هم می‌توان به عنوان دیدنی های استرالیا لیست کرد. آدلاید یکی از زیباترین شهرهای استرالیا و پنجمین شهر پرجمعیت آن جا است. معماری این شهر منحصر به فرد است. رودخانه مشهور تورنز دقیقا از وسط شهر عبور می کند و ساختمان ها در کنار آن ایجاد شده اند. مردم برای تردد در شهر از قایق استفاده می کنند. با این اوصاف این شهر برای تمام گردشگران بدون شک فوق العاده جذاب است. شهر آدلاید به حالت شبکه‌ای با بلوار‌های پهن و میدان‌های پهناور است. اطراف این شهر هم پر از  پارک های سرسبز و رویایی است.

جاهای دیدنی استرالیا

۶- خلیج جرویس

خیلی از مردم خلیج جرویس را جز زیباترین جاهای دیدنی استرالیا می‌دانند. این خلیج بیشتر شهرت خود را مدیون ساحل شنی خود است. خلیج جرویس دارای قدمت بسیار زیادی است.  این خلیج در گذشته دره رودی بوده است که در حال حاضر به این شکل درآمده است. خلیج جرویس حدودا  ۱۵ هزار سال قبل و در انتهای عصر یخبندان شکل گرفته است. این خلیج علاوه بر گردشگران مورد توجه پرندگان هم هست. پرندگان زیادی به صورت فصلی به خلج جرویس می آیند. حضور پرندگان هم از دیگر عوامل جذابیت خلیج جرویس است.

جاهای دیدنی استرالیا

۷- خلیج هوم بوش

هوم بوش هم یکی از زیباترین خلیج‌های استرالیا است. این خلیج معروف در ساحل جنوبی رودخانه پاراماتا و در نزدیکی سیدنی واقع شده است. این جاذبه با تمام جاهای دیدنی استرالیا فرق دارد. در خلیج هوم بوش تا دلتان بخواهد جنگل های زیبا وجود دارد. جنگل هایی که در داخل کشتی شکل گرفته اند. دانستن این نکته شاید جالب باشد. در واقع در گذشته خلیج هوم بوش لنگرگاه کشتی‌های فرسوده بوده است. که با گذشت زمان در این کشتی‌ها، بوته و درختانی متنوع کاشته شده است.

در نهایت و در حال حاضر با رشد درخت ها این مکان به یکی از زیباترین مناطق جنگلی جهان تبدیل شده است. با این تعاریف خلیج هوم بوش نه تنها یکی از زیباترین دیدنی های استرالیا بلکه یکی از بهترین جاهای دیدنی در سطح جهان محسوب می شود.

جاهای دیدنی استرالیا

۸- پارک ملی کاکادو

پارک ملی کاکادو  دومین پارک ملی بزرگ جهان است. این پارک جهانی و مشهور یکی از بهترین جاهای دیدنی استرالیا است. این پارک بزرگ‌ترین پارک ملی استرالیا  است. پارک ملی کاکادو  از حیث توریست پذیری جذب بسیار بالایی دارد. بسیاری از مردم جهان با هدف بازدید از طبیعت و حیات وحش بی نظیر آنجا به این پارک می روند.

در پارک ملی  کاکادو علاوه بر این موارد  یک معدن بزرگ  اورانیوم نیز وجود دارد. اگر علاقه مند به آثار قدیمی و باستانی هستید می توانید زیباترین آثار باستان شناسی را هم در این پارک از نزدیک تماشا کنید. پارک ملی کاکادو در واقع جامع ترین دیدنی های استرالیا را با هم یک جا جمع کرده است. در این پارک می توانید کروکودیل‌ها و سنگ‌نگاره‌های ۲۰ میلیون ساله و آبشارهای موجود در آنجا را در نهایت زیبایی تماشا کنید.

جاهای دیدنی استرالیا

 

۹- جزیره ماریا؛ جاهای دیدنی استرالیا

در استرالیا جزیره های بسیار زیادی وجود دارد که همه ی آن ها فوق العاده هستند. جزیره ماریا در بین دیدنی های استرالیا و بین جزایر موجود در آنجا یک انتخاب عالی برای تفریح است.

این جزیره بخشی از پارک ملی ماریا است. جزیره ماریا پوشش جنگلی بی نظیری دارد. این جزیره یک علاوه بر پوشش گیاهی منحصر به فردش دارای گونه های متنوع جانوری است. برخی از گونه های جانوری جزیره ماریا شامل: کانگوروهای جنگلی، گوزن‌های زرد، پنگوئن‌های پردار و غازهای کِیپ بَرن است.

جاهای دیدنی استرالیا

۱۰- منطقه حفاظت شده دویل ماربلز

جاهای دیدنی استرالیا تا دلتان بخواهد متنوع است در این کشور می توانید عجیب ترین و زیباترین جاذبه ها را تماشا کنید. یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های استرالیا منطقه حفاظت شده دویل ماربلز است. این منطقه یک مکان طبیعی است که در آن تخته سنگ‌های بزرگ گرانیتی وجود دارد. این منطقه هم برای گردشگران و هم برای افراد بومی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جاهای دیدنی استرالیا

سخن پایانی

هدف این مطلب معرفی برخی از مهم ترین جاهای دیدنی استرالیا است. همان گونه که مشاهده کردید استرالیا یکی از بهترین انتخاب ها برای تفریح است. امیدوارم که مطالب بیان شده مفید باشد و راهنمای مناسبی برای انتخاب این کشور برای گردشگری به شمار آید.

آرامگاه های ایران

آرامگاه های ایران؛ با آرامگاه ۹ مورد از بزرگان ایران آشنا شوید

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری در کشور ما آرامگاه های تاریخی و معروف است. آرامگاه‌های ایران بیانگر تلفیقی از تاریخ و معماری به صورت یک جا برای گردشگران است. بسیاری از آرامگاه‌های ایران گرچه در سال های خیلی پیش ساخته شده اند اما با وجود گذر سال های مختلف همچنان با همان شکوه سابق پذیرای گردشگران هستند.  هدف این مطلب معرفی برخی از معروف ترین آرامگاه های ایران است که تماشای آن ها می تواند دنیایی از لذت و اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. پس لطفا با ما در اردبیل همراه ما باشید.

آرامگاه های ایران

۱- آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ نه تنها برای علاقمندان به شعر بلکه  برای تمام افراد با هر سبک و سلیقه ای یک جاذبه منحصر به فرد است. این آرامگاه در مجموعه حافظیه شهر شیراز قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۱۴ توسط فردی به نام آندره گدار طراحی شده است. آندره گدار یک باستان شناس معروف در آن زمان بوده است. حافظیه گرچه در قالب یکی از آرامگاه های ایران شناخته می شود اما شهرت اصلی آن بیشتر به خاطر این است که  نماد فرهنگ و هنر ایرانی است.

آرامگاه های ایران

هر ساله گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان برای عرض اردات به حافظ و تماشای شکوه معماری حافظیه به این شهر سفر می کنند.  معماری حافظیه بسیار جذاب است. برای طراحی این بنا از اصول معماری بناهای کریم‌خانی بهره گرفته شده است. آرامگاه هم یک سقف گنبدی شکل دارد که به کمک هشت ستون مستقر شده است. فضای داخلی سقف به زیبایی تمام کاشی کاری شده و در آن هشت بیت از این شاعر خوش سخن حک شده است.

۲- آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی هم در شمار بهترین آرامگاه های ایران است. فردوسی شاعر و حکیم ایرانی است که در طوس به خاک سپرده شده . آرامگاه فردوسی توسط  فردی به نام  هوشنگ سیحون برپایهٔ طرح پیشین کریم طاهرزاده بهزاد، با اندکی تغییر در اندازه و تزئینات، طراحی و بازسازی شده است. مجموعه ارامگاه فردوسی یک فضای بسیار جذاب برای گشت و گذار  است. این مجموعه حدودا شش هکتار است. مجموعه آرامگاه فردوسی شامل: باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی که توسط ابوالحسن صدیقی ساخته شده، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتابخانه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است. در آرامگاه فردوسی می توانید زیباترین کاشی کاری ها را تماشا کنید.

آرامگاه های ایران

۳- آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یا سعدیه هم یکی از مشهورترین آرامگاه های ایران است. این بنای تاریخی در شمال شرقی شیراز و در دامنه یکی از کوه های سرافراز آنجا قرار دارد. سعدیه در ابتدا محل عبادت سعدی بود  و این شاعر عارف بیشتر اوقات خود را در آنجا سپری می کرد. بعد از فوت سعدی در سال ۶۹۱، او را در این محل به خاک سپردند. در قرن هفتم به دستور وزیر وقت که محمد صاحب دیوانی بود بر روی آرامگاه سعدی مقبره ساخته شده.سعدیه یکی از زیباترین آرامگاه های ایران و بناهای شهر شیراز است.

ساختمان سعدیه از بیرون به شکل مکعب است اما در داخل به صورت هشت ضلعی طراحی شده است. اطراف محوطه سعدیه فضای بسیار سرسبزی دارد که می توان در آنجا ساعات خوشی را تجربه کرد. سعدیه مساحتی بالای ده هزار متر مربع دارد و در بیشتر طول سال مملو از گردشگر است.

آرامگاه های ایران

۴- آرامگاه بابا طاهر

آرامگاه بابا طاهر یکی از زیباترین آرامگاه های ایران است که نماد شهر همدان محسوب می شود. این آرامگاه مشهور در شهر همدان و در مرکز میدانی مستطیل شکل، زیبا، سرسبز قرار دارد. آرامگاه باباطاهر دارای  گنبدی فیروزه ای و منشوری شکل، بر بالای تپه ای کم ارتفاع است. برج این آرامگاه هشت ضلعی بوده و فضای داخلی آن پر از کاشی کارهای پر نقش و نگار و زیبا است. در آرامگاه بابا طاهر می تواتید ستون های هشت گانه برج ، قطعه سنگ مزار ، کف و پله های آرامگاه از سنگ گرانیت حجاری شده و بنای اصلی که با مجموعه ای از منشورها است  را به زیبایی تمام تماشا کنید.

آرامگاه های ایران

۵- آرامگاه کورش کبیر

کورش، موسس و اولین پادشاه سلسله هخامنشیان است. در حال حاضر آرامگاه کورش یکی از پر طرفدارترین آرامگاه های ایران است. مورخان کورش را پایه‌گذار نخستین امپراتوری چندملیتی و بزرگ جهان می‌دانند. دوران حکومت کورش یکی از محبوب ترین دوران حکومتی در ایران است. در آن دوران عدل و داد حرف اول جامعه بوده است.حقوق اساسی ملت هم چون حقوق بشر و ازادی در حق تمام ملت رعایت می شده است.

آرامگاه کوروش و مجموعه پاسارگاد یکی از نمادهای اصلی استان فارس به حساب می آید. این آرامگاه در حدود یک کیلومتری کاخ پاسارگاد قرار دارد. مقبره کورش کبیر یک مقبره بسیار ساده و در عین حال جذاب و تماشایی است. با وجود این که ۲۵ قرن از ساخت آن می گذرد این آرامگاه همچنان استوار و میزبان گردشگران است.

آرامگاه های ایران

۶- آرامگاه پروین اعتصامی؛ آرامگاه های ایران

آرامگاه پروین یکی از باشکوه ترین آرامگاه‌های ایران است. پروین شاغر خوش آوازه ایرانی است که شعرهایش از پختگی بسیار بالایی برخوردار است. این شاعر مشهور فرزند یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام الملک) است. پروین در سال ۱۲۸۵ شمسی در تبریز متولد شده است. او از همان کودکی استعداد خوبی در شعر داست.به نحوی که در اوایل جوانی به یک شاعر پر آوازه تبدیل شد و در حال حاضر هم  آرامگاه او یکی از پر طرفدارترین آرامگاه‌های ایران است. پروین در سال ۱۳۳۰ و در سن ۳۵ سالگی از دنیا رفته است. آرامگاه او در یکی از حجره های صحن حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد .

آرامگاه های ایران

۷- آرامگاه عطار

اگر دلتان می خواهد یکی از زیباترین آرامگاه های ایران را ببینید بهتر است به آرامگاه عطار بروید. آرامگاه عطار یک آرامگاه تاریخی است که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شده است.  عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران است. این شاعر مشهور در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشته است. آرامگاه عطار  در شهر نیشابور و در خیابان عرفان این شهر قرار گرفته است.آرامگاه عطار  به عنوان یکی از  مهم ترین آرامگاه‌های ایران در سال ۱۳۴۲ به ثبت جهانی رسیده است.  در روز ۲۵ فروردین که به نام این شاعر  عارف نام گذاری شده است، همایش بزرگداشت عطار در این مکان برگزاد می شود

آرامگاه های ایران

۸- آرامگاه سهراب سپهری

سهراب سپهری یکی از محبوب ترین شاعرهای ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. سپهری در واقع شاعر، نویسنده و نقاش معاصر ایران است. آرامگاه سپهری همچون سایر آرامگاه های ایران همیشه توریست پذیر است و علاقمندان به سپهری در آنجا جمع می شوند. آرامگاه او در روستای مشهد اردهال توابع کاشان، صحن امام زاده سلطان علی بن محمد باقر واقع گردیده است. سپهری در  سال ۱۳۵۹ دار فانی را وداع گفته است. از آن زمان تاکنون  آرامگاه او تغییرات زیادی داشته است.

۹- آرامگاه خیام

آرامگاه خیام هم یکی از بی بدیل‌ترین آرامگاه های ایران از نظر تاریخ و زیبایی است. عمر خیام شاعر، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس بزرگ، ایرانی است که آرامگاه او در نیشابور واقع شده است. آرامگاه خیام در خیابان باغی این شهر واقع شده است. محل آرامگاه فعلی خیام در زمان حیات او محل زندگی اش بوده است.

این آرامگاه بخش های مختلفی دارد که شامل: مرقد امام زاده محروق، باغ دیدنی با مساحت ۲۰ هزار متر مربع، کتابخانه، موزه، مهمانخانه و همچنین تندیسی از حکیم عمر خیام است.  کاشی کاری های این آرامگاه هم همچون سایر آرامگاه های ایران بسیار تماشایی است. در این آرامگاه می توانید هم تاریخ را ورق بزنید و هم از زیبایی آنجا نهایت لذت را ببرید.

سخن پایانی

آرامگاه‌های ایران تنها یک آرامگاه معمولی محسوب نمی شوند. در این آرامگاه ها مردان و زنان بلند آوازه ای آرام گرفته اند که اندیشه نابشان انسان ساز است. آرامگاههای ایران متعلق به افرادی است که جامعه بشری فعلی ما تشنه افکار ناب آن ها است. گرچه این افراد سال ها و قرن‌ها است که در میان ما نیستند اما می‌توانیم با رفتن به آرامگاهشان سبک آن‌ها را دوباره به یاد بیاوریم و از آن‌ها تقلید کنیم.

در این مطلب تنها برخی از آرامگاه های مشهور معرفی شد در حالی که آرامگاه‌های ایران منحصر به این ها نیست. مزار چهار گنبد افین، آرامگاه شاهچراغ، آرامگاه بی بی شهربانو، آرامگاه دانیال نبی، آرامگاه قیدار نبی، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه کریم خان زند برخی دیگر از آرامگاه های ایران است.

امیدوارم که مطالب بیان شده مفید باشد و با بازدید از آرامگاه‌های ایران بتوانید یک تجربه خود برای خود ثبت کنید.

بلندترین برج های جهان

بلندترین برج های جهان؛ با ۸ مورد از بلندترین برج‌های جهان آشنا شوید

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری برای خیلی از افراد بازدید از بلندترین برج های جهان است. بدون شک بلندترین برج‌های جهان باشکوه ترین جاذبه ای است که می شود بر بلندای رفت و  شهر را از بلندای آن تماشا کرد. در سراسر جهان برج های مختلفی وجود دارد که هر کدام آن ها در میان گردشگران بسیار پر طرفدار است. برای ساخت این برج های آسمان خراش هزینه های بسیار زیادی شده است. با این اوصاف این طبیعی است که بلندترین برج‌های جهان محبوب ترین جاذبه گردشگری این روزها باشد. برای آشنایی بیشتر با بلندترین برج‌های جهان لطفا در اردبیل همراه ما باشید تا با اطلاعات دقیق و کامل حسابی با این برج های معروف آشنا شوید.

بلندترین برج های جهان

۱- برج سیتیک

یکی از بلندترین برج های جهان در چین وجود دارد. این برج به سبب طراحی فوق العاده خود جز متفاوت ترین برج های جهان است. این برج به اسم چاینا زون (China Zun) هم شناخته می‌شود و خیلی ها آن را با این اسم می شناسند. برج سیتیک دارای ۱۰۹ طبقه است و ارتفاعی در حدود ۵۲۷٫۷ متر دارد برج سیتیک طراحی خاصی دارد که در نگاه اول جلب توجه می کند. در این برج قسمت بالایی و پایینی پهن‌تر از قسمت میانی آن است.

برای ساخت این برج از یک ظرف قدیمی و باستانی که کاربرد تشریفاتی داشته الهام گرفته شده است. برج سیتیک در حال حاضر دارای کاربرد تجاری و اداری است. این برج در سال ۲۰۱۸ تکمیل‌شده است و از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از بلندترین برج های جهان پذیرای توریست های جهانی است.

بلندترین برج های جهان

۲- برج تایپه ۱۰۱

آسمان خراش دیگری که نامش در ابتدای لیست بلندترین برج های جهان خودنمایی می کند. برج تایپه با الهام از درخت بامبو ساخته شده است. این برج محبوب  حدود ۵۰۸ متر ارتفاع دارد و  در ۱۰۱ طبقه ساخته شده است. برج تایپه حدود ۶ سال طول کشید تا ساخته شود و در سال ۲۰۱۰ ساخت آن به اتمام رسیده است. برج تایپه در تایوان قرار دارد و در حال حاضر هم یکی از محبوب ترین جاذبه های آن جا است.

تایپه علاوه بر آنکه چشم اندازه فوق العاده ای دارد به خاطر برخی خصوصیاتش مثل وجود رصد خانه بسیار مورد توجه گردشگران است. آسانسورهای تایپه در مدت ۴۰ ثانیه شما را از طبقه اول به طبقه  آخر آن می رساند. این برج تا سال های بسیار زیادی عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص داده بود تا اینکه بعدها در کشورهای دیگر برج های بلند دیگری ساخته شد.

۳- برج گوانگجو؛ بلندترین برج های جهان

در چین علاوه بر برج سیتیک برج دیگری وجود دارد که آن هم یکی از بلندترین برج‌های جهان محسوب می شود. این برج در واقع مرکز مالی CTF گوانگجو است. برج گرانگجو در ۵۳۰ طبقه ساخته شده و دارای ۱۱۲ طبقه است. این برج هم مثل بسیاری از بلندترین برج های جهان علاوه بر اینکه جاذبه گردشگری است کاربرد اداری و تجاری دارد. در این برج هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های لوکس بسیاری وجود دارد که تفریح در آنجا را فوق العاده لذت بخش می کند.

بلندترین برج های جهان

۴- برج وان

حتما شما هم شنیده اید که کشور چین به کشور آسمان خراش ها معروف است. بسیاری از بلندترین برج‌های جهان در چین قرار دارد. یکی از این برج ها پل مشهور وان است. برج بلند وان ارتفاعی در حدود ۵۴۱٫۳ متر دارد و در مجموع  ۱۰۴ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. برج جهانی وان برای ساخته شدن ۸ سال زمان برد و در نهایت در سال ۲۰۱۴ مراحل ساخت آن تمام شد. هدف از ساخت برج وان صرفا تجاری نبوده است.

در واقع برج مشهور وان به‌عنوان یادبودی از برج‌های دوقلویی که در حادثه یازده سپتامبر از بین رفتند ساخته شده و علاوه بر این، به عنوان نماد مقاومت نیز شناخته می شود.  این برج در مقایسه با سایر برج های چین بسیار براق و صیقلی هم هست.

۵- برج لوته؛ بلندترین برج های جهان

برج لوته آسمان خراش دیگری است که به عنوان یکی از بلندترین برج های  جهان به شهرت رسیده است. این برج در کره جنوبی و در پایتخت این کشور یعنی شهر سئول ساخته شده است. ساخت برج لوته ۶سال زمان برده و در سال ۲۰۱۷ ساخت آن به اتمام رسیده است. این برج محبوب ۵۵۵متر طول دارد و تعداد طبقات آن هم ۱۲۱ طبقه است.  با توجه به سرعت بالای آسانسورهای برج، برای صعود به بالاترین طبقه برج تنها کمتر از یک دقیقه زمان صرف می شود. محوطه پایین برج یک فضای فوق العاده وسیع است که ۵۰۰هزار متر مربع وسعت دارد. در آنجا هم تا دلتان بخواهد مجتمع تجاری و هتل و رستوران و … وجود دارد.

بلندترین برج های جهان

۶- برج گُلدین فاینَنس

گُلدین فایننس هم  نام یکی از محبوب ترین برج های چین است. این برج با ارتفاع ۵۹۹ متر خود را در بین بلندترین برج های جهان جای داده است. این برج مشهور در شهر تیانجین ساخته شده است  برج فایتنس دارای ۱۱۷ طبقه است و ساخت آن در سال ۲۰۱۷ به اتمام رسیده است. این برج که در حال حاضر یکی از بلندترین برج‌های جهان است در زمان ساخت هم لقب بزرگترین محدوده ساخت و ساز در کل جهان را عاید خود کرده بود.

طبقات هفتم تا نود و دوم این برج غالبا به شرکت های معتبر چینی اختصاص داده شده است. در این طبقات شرکت های بین المللی مشهوری نیز به چشم می خورد. از دیگر مزیت های این برج می توان به: وجود بلندترین استخر در آن، بلندترین سکوی دید و مرتفع‌ترین رستوران گردان روی زمین اشاره کرد.

۷- برج ساعت سلطنتی مکه

برج ساعت سلطنتی مکه که در نزدیکی مسجدالحرام است . این برج هم یکی از بلندترین برج های جهان است که محبوبیت زیادی دارد. این برج ۶۰۰ متر ارتفاع دارد و داری ۱۲۰ طبقه است. این برج دارای کاربرد مسکونی و تجاری است.  ابراج البیت یا رویال کلاک تاور هم نام های دیگر این برج است. برج ساعت سلطنتی مکه فوق العاده  وسیع و بزرگ است. در زمان حج پارکینگ برج بیش از هزار وسیله نقلیه را در خود جای می دهد.

بلندترین برج های جهان

موزهٔ اسلامی، رصدخانهٔ ماه و نمازخانهٔ عریض و طویل از دیگر مزیت های این برج است. در نماز خانه این برج بیش از ده هزار نعر طرفیت دارد.  علاوه بر ویژگی منحصر به فرد برج و امکانات آن، طراحی برج در خصوص ورودی ها و خروجی هایش هم فوق العاده و حساب شده است. با این که برج در شلوغ ترین نقطه مکه واقع شده خروجی‌ها و ورودی‌های ابراج البیت باعث شده که مجموعه ساختمان‌های آن، ظرفیت ورود و خروج نزدیک به هفتاد و پنج‌هزار نفر را در زمان حج داشته باشد.

۸- برج خلیفه

یکی از شیک ترین برج های موجود در جهان برج خلیفه است. این برج به نسبت سایر برج ها از حیث بلندی در صدر لیست بلندترین برج های جهان جا خوش کرده است. برج خلیفه در دبی واقع شده و دارای ۸۲۸ طبقه است. ساخت این برج در سال ۲۰۱۰ تمام شد و از آن زمان بسیاری از رکوردهای جهانی را به نام خود ثبت کرده است.

برج خلیفه در آن زمان با داشتن ۱۲۶ طبقه، رکورد بیش ترین طبقات، بلندترین سکوی دید در فضای باز، بلندترین آسانسور جهان، بلندترین ساختمان دارای واحد مسکونی، بلندترین پمپاژ بتن در حین ساخت و ساز، بلندترین سازهٔ ترکیبی از آلومینیوم و شیشه، بلندترین رستوران جهان  را به نام خود ثبت کرده است. علاوه بر این ها برج خلیفه عنوان بلندترین برج تک‌ایستاده جهان به شمار می‌رود. زیرا برج خلیفه برای سرپا ماندن، به هیچ سازهٔ جانبی یا ساختمان‌های کمکی وابسته نیست.

بلندترین برج های جهان

سخن پایانی

بلندترین برج های جهان جاذبه های منحصر به فرد برای گشت و گذار است. این برج ها با ویژگی های منحصر به فردشان برای گردشگران فوق العاده جذاب هستند. بیشتر برج های بلند جهان در کشور چین ساخته شده اند. همان طور که گفته شد چین به کشور آسمان خراش ها معروف است. به عقیده برخی ها هدف چینی ها از ساخت بلندترین برج‌های جهان به رخ کشیدن قدرت اقتصادی شان است. امیدوارم که مطالب بیان شده در خصوص بلندترین برج‌های جهان مورد استفاده شما قرار بگیرد.

بلندترین قله های جهان

بلندترین قله های جهان؛ ۹ مورد از بلندترین‌ قله‌های جهان

گردش آن هم از نوع کوهنوردی یکی از بهترین تفریحات بشری در طول تاریخ بوده است. صعود به قله کوه می تواند علاوه بر لذت مسیر، بر روحیه افراد هم تاثیری عمیقا مثبت داشته باشد. حال تصور کنید آدمی به بلندترین قله‌های جهان صعود کند. بدون شک صعود به بلندترین قله‌های جهان می تواند روح ما را به وسعت بلندترین خواسته هایمان وسیع کند. می تواند چنان انگیزه شدیدی در ما ایجاد کند که بی وقفه برای رسیدن به خواسته هایمان تلاش کنیم. با این مقدمه و کسب انگیزه لازم برای بازدید و صعود به بلندترین قله های جهان حال بهتر است به شناخت این جاذبه های بکر در اردبیل بپردازیم.

بلندترین قله های جهان

۱- رشته کوه اورست

یکی از بلندترین قله‌های جهان که بسیار معروف است رشته کوه اورست می باشد. این قله مرتفع جهانی به الهه برف‌ها لقب گرفته است. اورست ۶۰ میلیون سال قدمت دارد و ارتفاع آن ۸۸۴۸ متر است. این کوه بلند جهانی از نظر جعرافیایی در رشته کوه هیمالیا و مرز نپال و چین قرار دارد.  به همین سبب کشورهای نپال و چین ، بلندترین نقاط در جهان ‌به حساب می آیند. دمای هوا خصوصا در ارتفاعات این کوه در غالب اوقات حدود منفی ۶۰ درجه است. به خاطر شدت سرمای زیاد اورست همیشه پوشیده از برف و رسوبات یخی است. این کوه مشهور در زبان مردم محلی با نام الهه آسمان یا کوه مادر مقدس نیز شناخته شده است.

۲- کانگچن جونگا؛ بلندترین قله های جهان

از دیگر کوه های جذاب که در لیست بلندترین قله‌های جهان جا خوش کرده است کوه کانگچن جونگا است.  این کوه از نظر جغرافیایی در نزدیکی هند و مرز نپال قرار دارد. ارتفاع این کوه ۸۵۸۶ متر می باشد. کوه کانگچن جونگا دارای پنج قله مرتفع است. که شامل: کانگچن جونگای اصلی‌، غربی‌، مرکزی‌، جنوبی. کانگباچن در زبان محلی پنج جواهر بزرگ یا «پنج جواهر برفی» گفته می شود. از آنجایی که این قله ها همواره پوشیده از برف هستند صعود به آن ها فوق العاده سخت است. علاوه بر این موضوع از دیگر دلایل سختی صعود به این قله احتمال ریزش بهمن است.

بلندترین قله های جهان

۳- کی ۲

کی دو هم یکی دیگر از بلندترین قله های جهان است. این  قله ۸۶۱۱ متر ارتفاع دارد و از نظر موقعیت جغرافیایی در رشته کوه هیمالیا و در مرز کشور پاکستان و تاجیکستان واقع شده است.  این کوه که در نزدیکی چین است با عنوان پادشاه کوه ها نیز شناخته شده است.

این قله علاوه بر آن که یکی از بلندترین قله‌های جهان است لقب عجیب ترین قله جهان را هم می تواند داشته باشد. چرا که یکی از  ۱۴ قله‌ی «هشت هزارتایی‌ها» است‌. به همین دلیل صعود به آن ‌بسیار دشوار است. کسانی که با هدف کوه نوردی و صعود به قله عازم کی ۲ می شوند گاها با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند. در این کوه طوفان های شدیدا سهمگینی رخ می دهد. در اثر این طوفان ها خیلی از افراد قبل از صعود متاسفانه جان خود را از دست می دهند. به همین جهت به آن کوهستان وحشی و رام نشدنی نیز گفته ‌می‌شود.

۴- ماکالو‌

ماکالو هم یکی از جذاب ترین و بلندترین قله های جهان است که طرفدران زیادی دارد. خیلی ها کوه ماکالو را با نام کوه تنها می شناسند. زیرا این کوه در مرز نپال و چین به صورت تکی واقع شده است. این کوه از نظر هندسی شکلی هرمی شکل دارد.  ماکالو از  کوه های رشته کوه هیمالیا است که ۸۴۸۵ متر ارتفاع دارد. ماکالو هم مثل بسیاری از بلندترین قله‌های جهان همیشه پوشیده از برف است. کوه نوردی در این قله هم سختی های خودش را دارد. وجود آبشارهایی از یخ، تنگه هایی از سنگ و یخ و سایر سختی های دیگر صعود به ماکالو را با دشواری همراه کرده است.  البته با تمام این سختی ها ماکالو برای علاقمندان به یخ نوردی و صخره نوردی  یک انتخاب بی نظیر است.

بلندترین قله های جهان

۵- لهوتسه؛ بلندترین قله های جهان

لهوتسه یا لوتسه هم مثل بسیاری از بلندترین قله های جهان در رشته کوه هیمالیا قد علم کرده است. این کوه ۸۵۱۶ متر ارتفاع دارد. به کوه لوتسه قله جنوبی هم می گویند. شاید علت این نام به این خاطر باشد که این کوه از طریق شیب تند گردنه جنوبی به قله اورست متصل شده است. صعود به لوتسه هم کار سختی است و مسیر آن جز سخت ترین مسیرهای کوه نوردی در بین بلندترین قله‌های جهان محسوب می شود. بهتر است بدانید که لوتسه به عنوان بزرگترین جبهه کوهی جهان نیز معروف است. در این کوه سه قله مرتفع با ارتفاعی بیش از ۸۰۰۰ متر با نام‌های اصلی، شار و شرقی در مرز نپال و تبت وجود دارد.

۶- چوآیو

تا اینجا هر کدام از بلندترین قله های جهان که معرفی شد صعود به آن ها سخت بود. اما چوایو این گونه نیست. گرچه که این کوه با ارتفاع ۸۲۱۰متر در شمار بلندترین قله‌های جهان است ولی صعود به آن راحت است. علت راحتی صعود کم شیب بودن کوه است. با این اوصاف کسانی که علاقمند هستند تا  فاتح یکی از بلندترین قله‌های جهان باشند بهتر است به این کوه فکر کنند. این هم در مرز نپال و تبت و در رشته کوه هیمالیا  قرار دارد. کوه چوآیو در بین طرفدارانش به الهه فیروزه شهرت یافته است.

بلندترین قله های جهان

۷- دائولاگیری (کوهستان سفید)

دائولاگیری نام یکی از بلندترین قله های جهان است. این کوه به سبب اینکه همیشه پوشیده از برف است به کوهستان سفید نیز مشهور است. دائولاگیری ۸۱۶۷ متر ارتفاع دارد و جز کوه های موجود در رشته کوه هیمالیا محسوب می شود. در واقع این کوه در شمال نپال واقع شده است. اگر روزی به این کوه رفتید علاوه بر اینکه از نزدیک می توانید شاهد یکی از بلندترین قله‌های جهان باشید در کنار آن عمیق ترین دره جهان را هم مشاهده خواهید کرد. دره کالی که یکی از عمیق ترین دره های جهان است بین این کوه و کوه‌های آناپورنا قرار دارد.

۸- کوه ماناسلو

کوه ماناسلو تنها یکی از بلندترین قله های جهان نیست بلکه یکی از زیباترین آن ها از حیث چشم انداز است. ارتفاع این قله هم حدودا ۸۰۰۰ متر است. کوه ماناسلو را می توان مسیری رویایی برای صعود دانست. در این کوه مسیرها و دره های پوشیده از برف وجود دارد که این کوه را منحصر به فرد کرده است. اما با تمام زیبایی ظاهر کوه ماناسلو جز سخت ترین قله های جهان از حیث صعود است. در این کوه احتمال صعود بهمن بسیار زیاد است.

در سال ۱۹۷۲ حدود ۱۵ نفر از کوهنوردان کره جنوبی در اثر صعود بهمن فوت شدن. شاید دانستن این نکته برای سختی صعود به قله بهتر باشد. تاکنون حدود ۲۵۰ نفر موفق شده اند تا به این قله صعود کنند اما متاسفانه ۵۲ نفر از آن ها در مسیر جان خود را از دست دادند. در بین بلندترین قله های جهان این کوه افتخار داشته تا توسط ایرانی ها هم فتح شود. از فاتحان ایرانی این قله می توان به مهدی عمیدی و پروانه کاظمی اشاره کرد.

بلندترین قله های جهان

۹- کوه نانگا پاربات

نانگا پاربات هم از دیگر کوه هایی است که به عنوان بلندترین قله های جهان می توان از آن یاد کرد. این کوه در امتداد رشته کوه هیمالیا و در کشور پاکستان واقع شده است. کوه نانگا پاربات هم برای صعود سختی های خاص خود را دارد. متاسفانه برای صعود به این کوه هم افراد زیادی با جان خود بازی کرده اند و متاسفانه برخی ها لذت رسیدن به قله را از دست داده اند.

این کوه مشهور سه نما دارد. که شامل: نما راکیوت در بخش شمالی کوه، نما نقره فام در بخش جنوبی کوه که با ناحیه صخره ای شروع و به شکل آبشار یخی اطراف آن را پوشانده است و نما رویال که مانند جبهه نقره فام در قسمت جنوبی کوه واقع شده است.

سخن پایانی

در این مطلب برخی از بلندتربن قله های جهان معرفی شد. صعود به هر کدام از این قله ها کار فوق العاده سختی است اما اگر تمایل و علاقه داشته باشید می توانید فاتح هر کدام از بلندترین قله های جهان باشید. گرچه بسیاری از  افراد برای فتح بلندترین قله‌های جهان با جان خود بازی کرده اند  و  متاسفانه در  نهایت برخی ها از لذت صعود محروم مانده اند.

با این اوصاف اگر شما به فکر فتح یکی و یا چند تا از بلندترین قله‌های جهان هستید  قبل از هر چیزی برای رفتن به این قله ها به آموزش های لازم نیاز دارید و بعد به استفاده از وسایل تخصصی کوه نوردی.  در کنار این موارد بهتر است به زمان سفر هم توجه ویژه داشته باشید و زمانی را انتخاب کنید که خطرات کوه پیمایی برای شما کمتر باشد.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

دیدنی های ایران در اردیبهشت؛ اردبیبهشت ماه کجا بریم؟

فصل بهار و خصوصا اردیبهشت ماه یکی از بهتربن زمان ها برای گشت و گذار است. افراد زیادی تمام طول سال منتظرند تا اردیبهشت از راه برسد و با خیالی دنج در گوشه گوشه این طبیعت ناب به گردش و تفریح بپردازند. به سبب جو ملایم و لطیف اردیبهشت در کشور ما، می توان بدون اغراق بیان کرد که دیدنی های ایران در اردیبهشت بی حد و حصر هستند. در این ماه از سال می توان شاهد زیباترین پدیده‌های طبیعی در ایران بود.

دیدنی‌های ایران در اردیبهشت صرفا منحصر به جاذبه های طبیعی نیست بلکه به سبب هوای مطلوب این ماه می توان برای بازدید از هر جاذبه ای در این ماه بار سفر بست. اگر دلتان در این روزهای بهاری هوای گشت و گذاری منحصر به فرد را کرده لطفا همچون همیشه با ما در اردبیل باشید تا با ناب ترین جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت آشنا شوید. شک ندارم که بعد از اتمام مطالعه این مطلب کوتاه بار سفر را به زودی خواهید بست.

۱- شهر شیراز؛ دیدنی های ایران در اردیبهشت

شیراز شهر عزل و نارنج یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت محسوب می شود. در این زمان از سال شهر شیراز پر از عطر بهار نارنج است. بسیاری از مردم با برنامه ریزی قبلی اردیبهشت ماه به شیراز می روند. در این ماه بوستان های شیراز پر از گل های رنگارنگ و تازه است که نگاه کردنشان هم مدهوش کننده است.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

حافطیه، سعدیه، باغ ارم، باغ جهان نما، ارگ کریم خان، باغ عفیف آباد، شاهچراغ و موزه تاریخ طبیعی از مهم ترین جاذبه هایی هستند که در این شهر می توانید بازدید کنید. علاوه بر این ها اگر زمان سفر به شما اجازه داد بهتر است به شهرستان های شیراز هم سر بزنید و از جاذبه های تاریخی مثل پاسارگاد و تخت جمشید و یا از جاذبه های طبیعی همچون دشت ارژن و کلی دریاچه و تالاب زیبای اطراف شیراز هم دیدن کنید.

۲- شهر کاشان؛ دیدنی های ایران در اردیبهشت

شهر کاشان به راستی یکی از منحصر به فردترین جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت محسوب می شود. در این فصل از سال نه تنها ایرانی ها بلکه بسیاری از خارجی ها هم در آیین گلاب گیری کاشان حاضر می شوند. گلاب گیری یکی از اصیل ترین هنرهای کاشانی ها محسوب می شود که شهرت جهانی پیدا کرده است. در اردیبهشت می توانید با یک برنامه منظم چند روزی به کاشان بروید و علاوه بر تماشای طبیعت ناب و استفاده کردن از آن، از نزدیک شاهد مراسم آیینی گلاب گیری باشید.

اردیبهشت در کاشان مقارن است با عطر زیبای گل محمدی که تمام شهر را گرفته است. بیشترین مزارع گلاب گیری در کاشان، قمصر، نیاسر، برزک و جوشقان قرار دارد. گرچه کاشان آب و هوای خشکی دارد ولی رویش گل محمدی در این مکان بسیار مورد توجه گردشگران است.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

غار نیاسر، روستای تاریخی ابیانه، باغ فین، تپه سیلک، چشمه اسکندریه، آبشار نیاسر، گورستان های تاریخی کاشان و مناطق کویری این شهر هم جز جاذبه های مهمی است که به هنگام مسافرت به کاشان می توانید از آن ها تماشا کنید.

۳- محلات

محلات هم گزینه بسیار خوبی برای تفریح در فصل بهار محسوب می شود. محلات و آب و هوای دلپذیرش یکی از شاهکارهای طبیعی است که به عنوان یکی از محبوب ترین دیدنی های ایران در اردیبهشت محسوب می شود. محلات گرچه شهرستات کوچکی است اما تا دلتان بخواهد جاذبه های تفریحی طبیعی و تاریخی در خود جای داده است. درختان کهنسال و سر به فلک کشیده و گل های متنوع و رنگارنگ محلات زبانزد خاص و عام است.

جالب است بدانید که در شهرستان محلات یک دهکده گل بسیار معروف وجود دارد. در این دهکده نواع گل و گیاهان زینتی و خانگی موجود است. تماشای گل های این دهکده بدون شک به عنوان یکی از به یاد ماندنی ترین دیدنی های ایران در اردیبهشت، در خاطر شما نقش خواهد بست.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

۴- شهر اردبیل

شهر زیبا و طبیعت ناب اردبیل هم یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت است. این شهر بکر از حیث جاذبه های گردشگری فوق العاده است. در اردبیل می توانید از چشمه های آب گرم موجود در آنجا که معروف ترین آن آب گرم سرعین است استفاده کنید. می توانید در زیباترین ماه سال، در جاده رویایی اسالم به خلخال رانندگی کنید و طعم حضور در بهشت را بچشید. می توانید با خیالی دنج و فکری آسوده در گردنه حیران قدم بزنید و با تماشای طبیعت منحصر به فردش شکر خالق بی همتا را به جا آورید.

در این شهر می توانید برای مدتی کوتاه عازم جنگل مشهور فندقلو شوید و در اردیبهشت زیبایی های آن را از نزدیک لمس کنید.  همان گونه که خودتان هم حدس زده اید در سرتاسر اردبیل،  جاذبه های متنوعی وجود دارد که تمام آن ها به عنوان دیدنی های اردیبهشت در ایران  قابل بازدید است.

۵- شهر گیلان؛ دیدنی های ایران در اردیبهشت

فرقی نمی کند چه موقع از سال قصد شمال کنید، در هر زمان که بخواهید شهرهای شمالی زیبا و جذاب هستند. اما شاید بخواهید در اوج زیبایی شهرهای شمالی به آن ها سفر کنید. اگر فکرتان این است بهتر است که اردیبهشت ماه را برای سفر به گیلان انتخاب کنید. یکی از خواستنی ترین جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت شهر جذاب گیلان است. این شهر با هوای دلپذیرش لحظات خوشی را برای گردشگران رقم می زند. وجود جنگل های سرسبز و دریای آرام در گیلان موهبت فوق العاده ای است که می توان زیبایی آن را در ماه اردیبهشت بهتر و خاص‌تر تماشا کرد.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

۶- آبشار آسیاب خرابه؛ دیدنی های ایران در اردیبهشت

دیدنی های اردیبهشت در ایران به حدی متنوع است که برای هر سلیقه ای جاذبه گردشگری یافت می شود. اگر دلتان می خواهد یک آبشار بی نظیر را تماشا کنید بهتر است که به آبشار آسیاب خرابه فکر کنید. این آبشار محسور کننده در  ۲۷ کیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است. در واقع این جاذبه یکی از دیدنی های شهرستان جلفا است.

آبشار آسیاب خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری است که سرچشمه آن ها معمولا کوه کیامکی در بالای چشمه است. سطح آبشار هم بسیار زیبا است. در سطح آبشار خزه ها و گیاهان رونده آبی زیادی روییده است. وجود این گیاهان مننظره چشم نوازی جذابی را در سطح آن شکل داده است.

۷- شهر سنندج؛ دیدنی های ایران در اردیبهشت

استان کردستان گرچه زمستان های سرسختی دارد اما در عوض در فصل بهار و خصوصا در اردیبهشت لطیف ترین مقصدی است که می توان آن را برای تفریح انتخاب کرد. سنندج هم مثل بسیاری دیگر از شهرهای گفته شده  جز جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت است. در این شهر جاذبه های متنوعی همچون جنگل، باغ ها، چشمه ها و رودخانه ها و … وجود دارد که همه ی آن ها تماشایی است. در فصل بهار آب و هوای اردیبهشت ماهی سنندج بسیار ایده آل و معتدل است. در این ماه می توان تجربه یک سفر لذت بخش را در این شهر کسب کرد.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

۸- باغ گل های کرج

کرج شاید در نگاه ابتدایی شهری شلوغ به نظر برسد که معرفی آن در لیست دیدنی های ایران در اردیبهشت عحیب به نظر برسد. اما بهتر است بدانید که در کرج باغ مشهوری به نام باغ گل ها وجود دارد که تماشایی ترین باغ ایران است. این باغ خوش آب و هوا در داخل بوستان تفریحی شهید چمران کرج واقع شده و یکی از زیباترین دیدنی های اردیبهشت در ایران است.

باغ گل های کرج دارای مساحتی در حدود ۲۷۰۰ متر مربع است. این باغ با طرح خاصی که برگرفته از نقش خطیبی تبریز است احداث شده است. در این باغ گل ها با طرح فرش پوشش داده شده اند. هر فصل چینش گل های فصلی متنوع و جذاب می شود. این تغییر گل ها در طول فصل ها باعث شده است که بازدید کنندگان در سال چندین بار به این باغ باشکوه بروند. از آنجایی که اردیبهشت محبوب ترین ماه سال است باغ گل های کرج بدون شک یکی از فوق العاده ترین دیدنی های ایران در اردیبهشت است.

دیدنی های ایران در اردیبهشت

سخن پایانی

به راستی دیدنی های ایران در اردیبهشت تمامی ندارد. در این مطلب برخی از معروف ترین آن ها معرفی شد. ایران به دلیل چهار فصل بودن گرچه در طول سال زیبا است، اما در اردیبهشت ماه زیبایی های ایران بی بدیل است. جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت به حدی زیبا است که حتی در برخی موارد گردشگران خارجی نیز در این ماه عازم ایران می شوند.

امیدوارم که موارد بیان شده در این مطلب برای شما مفید باشد. انتخاب هر کدام از جاذبه هایی که تحت عنوان دیدنی های ایران در اردیبهشت معرفی شد بدون شک برای تفریخ فوق العاده است. اگر شما هم تجربه خاصی در خصوص جاهای دیدنی ایران در اردیبهشت دارید، حتما با ما در اردبیل به اشتراک بگذارید.

پل های دیدنی دنیا

پل های دیدنی دنیا؛ با ۱۰ مورد از جذاب‌ترین پل‌های ایران و جهان آشنا شوید

یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌هایی که هر گردشگری تمایل به تماشا و قدم نهادن بر روی آن را دارد پل های دیدنی دنیا است. در سراسر جهان پل های متنوعی وجود دارد که هر کدام به سبک خاصی ساخته شده‌اند. بازدید از این جاذبه ها بدون شک علاوه بر اینکه یک کار تفریحی محسوب می شود یک نگرش تاریخی هم به دنبال دارد. در پس بازدید از پل های دنیا می توان با غنای تاریخی و تمدن آن مناطق هم آشنا شد. هر کدام از این پل ها جذابیت خاصی برای گردشگران دارند. برخی از پل های دنیا هم به قدری جذاب هستند که می توانید نهایت هیجان را در آن ها تجربه کنید. برای آشنایی دقیق تر با پل های دیدنی دنیا لطفا با ما در اردبیل همراه شوید.

۱- پل میلو

طولانی ترین و بلندترین پل جاده ای و حمل و نقلی جهان پل میلو است. این پل که یکی از جذاب ترین پل های دیدنی دنیا محسوب می شود  در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه واقع شده است. پل میلو یک جاذبه منحصر به فرد است که خیلی ها برای تماشای آن به اروپا سفر می کنند. علاوه بر کاربرد گردشگری بهتر است بدانید که این پل شمال اروپا را به جنوب فرانسه و اسپانیا متصل می کند.

پل میلو در سال ۲۰۰۴  افتتاح شده است. این پل گرچه به عنوان پل‌های قدیمی اروپا شناخته می شود اما در حال حاضر یکی از مهم ترین پل های اروپا و یکی از پل های دنیا محسوب می شود. بهتر است بدانید که پل میلو روزانه ظرفیت تردد بیش از ۲۸۰۰۰  وسیله نقلیه را دارد.

پل های دیدنی دنیا

۲- پل مروارید ژاپن

اگر علاقه به پل های معلق دارید و دلتان برای یک هیجان بی نظیر لک زده است می توانید به پل مروارید ژاپن فکر کنید. این پل  طولانی ترین پل معلق جهان و یکی از هیجان انگیزترین پل های دیدنی دنیا محسوب می شود.  پل مروارید به آکاشی کای کیو نیز معروف است. این پل حدودا ۱۹۹۱ متر طول دارد که طولانی بودن آن یکی از دلایل جذابیتش است.

در واقع پل مروارید ۱۹۹۰  متر طول داشت اما به دلیل زلزله ای که سال های قبل در ژاپن رخ داد مهندسین برای ترمیم پل مجبور شدند که یک متر به آن اضافه کنند. به همین دلیل در حال حاضر این پل مشهور ۱۹۹۱ متر است. ساخت این پل زیبا بیش از ۱۲ سال زمان به خود اختصاص داده است. این پل در تنگه آکاشی ژاپن شهر کوبه را به ایوایا در جزیره آوایی وصل می کند.

۳- پل چارلز

پل چارلز یک پل قدیمی است که در شهر پراگ جمهوری چک قرار دارد. این پل در سال۱۳۵۷  میلادی به دستور چارلز چهارم بر روی پل ولتاوا احداث شده است. این پل محبوب۱۰  متر عرض و۵۱۶  متر طول دارد. بر روی این مل ۱۶  دالان جذاب هم وجود دارد. پل چارلز در بین پل های دیدنی دنیا خاص و مشهور است. این پل همیشه مملو از هنرمندان مختلف از صنف های گوناگون است. در پل جارلزمی توانید نقاش ها، نوازنده ها، بازیگران و کلی هنرمند خوش ذوق را ببینید.

پل های دیدنی دنیا

بهتر است بدانید که به سبب تجمع بیش از حد هنرمندان در این پل،  هنرمندان این پل انجمنی را نیز به نام انجمن هنرمندان خیابانی پل چارلز تشکیل داده اند. بر روی این پل مشهور مجسمه های متنوعی وحود دارد که هر کدام به عنوان نماد خاص محسوب می شوند. بسیاری از گردشگران به سبب وجود همین مجسمه ها جذب این پل می شوند.

۴- پل بندرگاه سیدنی؛ پل های دیدنی دنیا

پل هاربر نام دیگر پل بندرگاه سیدنی است. این پل هم یکی از بهترین پل های دنیا محسوب می شود. همان گونه که از نام پل مشخص است، این پل در شهر سیدنی استرالیا واقع شده است. این پل برای وصل کردن ساحل شمالی با منطقه مرکزی شهر ساخته شده است. پل سیدنی بزرگ ترین پل فولادی در تمام جهان محسوب می شود. این پل در سال۱۹۳۲  ساخته شده و از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از محبوب ترین پل های دنیا به شهرت رسیده است.

با توجه به جنس این پل که از فولاد است، یکی از مهم ترین خصوصیات این پل منبسط و منقبض شدن آن براساس تغییرات دما است. گاهی این پل می تواند تا ۱۸ سانتی متر نیز منقبض یا منبسط شود. پل مشهور سیدنی علاوه بر این که مسیر تردد اتومبیل ها محسوب می شود، ریل راه آهن هم هست. علاوه بر این ها در پل سیدنی می توان جذاب ترین پیاده روی و دوچرخه سواری را تجربه نمود.  این پل علاوه بر این که یکی از پل های دیدنی دنیا محسوب می شود نماد مشهور شهر سیدنی نیز شناخته شده است.

پل های دیدنی دنیا

۵- سی و سه پل اصفهان

در ایران هم چندین پل جذاب وجود دارد که در شمار پل های دیدنی جهان قابل ذکر هستند. یکی از این پل های مشهور پل تاریخی سی و سه پل اصفهان است. سی و سه پل توسط فردی به نام الله وردی خان اوندیلادزه روی زاینده رود ساخته شد. این پل مهم ترین جاذبه و شاخص ترین نماد اصفهان محسوب می شود. این پل تاریخی ۳۳ دهانه دارد و طول آن ۲۹۵ متر می باشد.  این پل در سال ۱۳۱۰ به عنوان یک اثر ملی ثبت شده و سال های بسیار زیادی است که از سرتاسر جهان پذیرای توریست ها است.

۶- پل تاور بریج لندن

تاور بریج  لندن که خیلی ها آن را با نام پل برج لندن می شناسند یکی از مشهورترین پل های دیدنی دنیا است. این پل با سبک خاص معماری ساخته شده و زیبایی خیره کننده ای هم دارد. پل برج لندن بر  روی رودخانه تایمز ساخته شده است. این پل به دلیل نزدیکی بیش از حدش به برج لندن تاور بریج هم نام گرفته است. معماری بی نظیر آن چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

پل تاور بریج در دو طبقه ساخته شده است. طبقه پایین آن مخصوص خودروها و طبقه بالای آن برای عبور افراد است. بیشتر کسانی که علاقه به عکاسی دارند پل برج لندن بهترین مکان برای آن ها است.

پل های دیدنی دنیا

۷- پل پونته وکیو فلورانس

ایتالیا یکی از توریست پذیرترین شهرهای جهان است. در این شهر پل مشهوری به نام پونته وکیو وجود دارد. این پل یکی از  پل های دیدنی دنیا است که در شهر فلورانس ایتالیا واقع شده است. این پل یک پل مستحکم است که ساخت آن به قرون وسطی برمی گردد. با وجود گذشت سالیان بسیار زیاد که از ساخت پل می گذرد و حتی با وجود اتفاقات جنگ جهانی، این پل هنوز هم باقی مانده است. پل پونته وکیو بر روی رودخانه آرنو ایجاد شده است.

این پل ۸۴ متر طول و ۳۲ متر عرض دارد و از سه بخش متفاوت تشکیل شده است. کسانی که برای بازدید از این پل می روند می توانند صنایع دستی مخصوص فلورانس را هم از آنجا خریداری کنند.

۸- پل راکورتز

پل راکورتز هم یکی از پل های دیدنی دنیا است. این پل زیبا در کشور آلمان احداث شده است. پل راکورتز یک پل فوق العاده جذاب است که در سال ۱۸۶۰ در  پارک روملاو ساخته شده است.  این پل یک نمای فوق العاده جذابی دارد و بسیار زیبا است. برای ساخت پل راکورتز از سنگ خاصی مثل سنگ چخماق استفاده شده است. شکل پل همانند یک نیم دایره است. زمانی که انعکاس پل بر روی آب پدید می آید شکل پل همچون یک دایره زیبا خودنمایی می کند.

پل های دیدنی دنیا

۹- پل ریشه های زنده؛ پل های دیدنی دنیا

در کشور هند یک پل طبیعی فوق العاده زیبا وجود دارد. این پل که یکی از منحصر به فردترین پل های دنیا محسوب می شود از ریشه زنده درختان شکل گرفته است. به علت مرطوب و خوش آب و هوا بودن منطقه، ریشه ها از توانایی بسیار بالایی بهرمند بوده و بسیار مستحکم هستند. این پل زنده از ریشه های درخت بومی فیکوس الاستیکا تشکیل شده است. این ریشه ها به صورت طبیعی در جهت خاصی رشد کرده است. این پل  توانایی تحمل وزن ۱ تا ۵۰ نفر را به طور همزمان دارد. با این توضیحات این پل یکی از جذاب ترین پل هایی است که می توان از آن بازدید نمود.

۱۰- پل طبیعت

پل طبیعت به عنوان یکی از مشهورترین نمادهای تهران است. این نماد جذاب در واقع یکی از پل های دیدنی دنیا محسوب می شود که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است. پل طبیعت در بزرگراه مدرس تهران واقع شده است. این پل دو پارک زیبای آب و آتش و طالقانی را به یک دیگر وصل می کند. بر روی پل طبیعت می توانید یک پیاده روی منحصر به فرد را در فضایی مطلوب و ایده آل تجربه کنید. چشم انداز زیبای این پل آن را به محبوب ترین مکان برای عکاسی تبدیل کرده است.

سخن پایانی

بازدید از پل های دنیا یکی از تفریحات جالب برای گردشگران است. طراحی و ساخت پل ها از ایده های ناب مهندسین مختلف نشات گرفته است. در واقع بازدید از پل های دیدنی دنیا تماشای علم مهندیس و تلفیق آن با تمدن کشورهای مختلف جهان است. بسیاری از این پل ها علاوه بر اینکه یک جاذبه گردشگری محسوب می شدند نقش بسیار زیادی هم در اقتصاد کشور خود دارند. امیدوارم که مطالب بیان شده مفید باشد و اطلاعات جامعی در خصوص پل های دیدنی دنیا برای شما عزیزان ارائه نماید.

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

ترکمن صحرا یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری ایران است. این جاذبه منحصر به فرد زیباترین مکانی است که هر گردشگری می تواند آن را برای گشت و گذار انتخاب کند. از نظر موقعیت جغرافیایی ترکمن صحرا، در بخش شمال شرقی کشورمان واقع شده است. در واقع ترکمن صحرا بین استان گلستان، خراسان شمالی، دریای خزر و جمهوری ترکمنستان قرار دارد. مهم ترین شهرهای اطراف ترکمن صحرا شامل: بندرترکمن، گنبد کاووس، مراوه تپه، آق قلا، نگین شهر، کلاله، سیمین شهر و داشلی برون است. جاهای دیدنی ترکمن صحرا غالبا با طبیعت بکر آن جا گره خورده است.

برای کسب اطلاعات جزئی تر و دقیق تر در خصوص دیدنی‌های ترکمن صحرا لطفا با ما در اردبیل همراه باشید.

۱- برج آجری گنبد کاووس

یکی از مشهورترین جاذبه هایی که در کنار بازدید از جاهای دیدنی ترکمن صحرا باید به آنجا بروید برج گنبد کاووس است. این برج بلندترین برج آجری در جهان است که نام آن سال هاست در میان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. این برج باشکوه به دستور قابوس بن وشمگیر در سال ۳۷۵ ساخته شده است. معماری منحصر به فرد برج از مهم ترین دلایل گردشگران برای بازدید از آنجا است. برج گنبد کاووس تماما از آجر ساخته شده و در حال حاضر هم با گذشت سالیان بسیار، مستحکم است.

در این برج کتیبه ای وجود دارد که بر روی آن حک شده که این بنا به عنوان آرامگاه قابوس در نظر گرفته شده است. اما برخلاف آن در کاووش های صورت گرفته هیچ جسدی در آن پیدا نشده است. برای هدف از ساخت این برج احتمال دیگری نیز وجود دارد. چرا که برخی از شواهد نشان می دهد که این برج به عنوان رصدخانه فعال بوده است. با تمام این بحث ها برج آجری مشهور در حال حاضر به عنوان یکی از باشکوه ترین جاهای دیدنی ترکمن صحرا است که نماد مردم این منطقه نیز محسوب می شود.

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

۲- گورستان خالد نبی

خالد نبی نام یگی از گورستان های تاریخی است که در حال حاضر در شمار جاهای دیدنی ترکمن صحرا توریست می پذیرد. این گورستان در بالای مجموعه ای از تپه های ماهوری و در کنار بقعه عالم بابا قرار گرفته است. خالد نبی در واقع یکی از پیامبران عرب است که نام کامل ایشان خالد بن سنان می باشد. مردم ترکمن ارادت بسیار خاصی به خالد نبی دارند.

سنگ قبرهای موجود در این گورستان بسیار عجیب است  به نحوی که در نگاه ابتدایی نظر گردشگران را به خود جلب می کند. این گورستان  طبق شواهد تاریخی قدمت زیادی دارد.

۳- مراکز پرورش اسب ترکمن صحرا

اسب سواری ورزش مورد علاقه خیلی ها است. اگر شما هم دلتان می خواهد که اصیل ترین اسب های ایرانی را از نزدیک تماشا کنید و با آن ها کمی در دشت زیبای ترکمن سحرا تاخت و تاز کنید بهتر است به هنگام بازدید از جاهای دیدنی ترکمن صحرا مراکز اسب را به یاد داشته باشید.

اسب های ترکمن صحرا خصوصیات خاصی دارند. این اسب ها بسیار اصیل هستند و دارای نژادی برتر می باشند. این اسب ها پاهای کشیده، اسکلت  قوی و البته خوش ترکیب، پوست نازک و ابریشم مانند و رنگ هایی بسیار جذاب دارند. نژاد این اسب ها شهرت جهانی دارد. اسب های ترکمن صحرا از نوع چناران، یموت و آخال تکه، دوخون می باشند. بسیار شناخته شده و آوازه آن ها به گوش جهانیان رسیده است. به برکت وجود اسب ها در این منطقه همه ساله مسابقات سوارکاری نیز برگزار می شود. اگر قصد تماشای این مسابقات را دارید بهتر است برای بازدید از جاهای دیدنی ترکمن صحرا با برنامه قبلی اقدام کنید.

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

۴- آبشار کبود وال؛ جاهای دیدنی ترکمن صحرا

آبشار کبود وال هم یکی از زیباترین دیدنی‌های ترکمن صحرا محسوب می شود. این آبشار در ۵ کیلومتری شهر علی آباد کتول واقع شده است. این آبشار بسیار جذاب است و با عنوان آبشار مخملی نیز مشهور است. آبشار کبود وال به سبب این که تنها آبشار خزه ای ایران است به این نام معروف شده است. در این آبشار آب با صدایی دلنشین در جریان است که روح گردشگران را حال و هوایی تازه می بخشد. برای استفاده بهتر گردشگران از این آبشار برخی از امکانات رفاهی نیز در مسیر آن ایجاد شده است.

۵- تالاب ترکمن صحرا

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی ترکمن صحرا تالاب است. این تالاب در شهرستان آق لا قرار دارد. در این تالاب گردشگران می توانند از نزدیک زیستگاه پرندگان مشهور و زیبایی همچون قو و فلامینگو را تماشا کنند. اگر اهل ماهی گیری هم باشید بهتر است در زمان بازدید از دیدنی‌های ترکمن صحرا ابتدا به این تالاب بروید. در این تالاب طبق مجوز اداره محیط زیست صیادان و ماهی گیران می توانند هرساله از تاریخ ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ اسفند ماه ماهی‌گیری کنند.

۶- گلفشان اینجه

پدیده های زمین شناسی برای بسیاری از گردشگران مهم است. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی زمانی که قصد بازدید از جاهای دیدنی ترکمن صحرا می کنند هدفشان گلفشان اینچه است. این گلفشان در بخش غربی تالاب ترکمن صحرا قرار دارد. گلفشان نوعی دیده زمین شناسی است که از چندین دهانه تشکیل می شود. از این دهانه ها به صورت عجیبی، گل به بیرون پرتاب می شود. این پدیده ها بسیار نادر هستند و در هر کشوری به چشم نمی خورند. البته در جزیره های جنوبی ایران هم نمونه ای از این گلفشان جذاب وجود دارد.

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

۷- سد وشمگیر

اگر دلتان می خواهد یکی از خاص ترین جاهای دیدنی ترکمن صحرا را از نزدیک تماشا کنید بهتر است به سد وشمگیر بروید. سد وشمگیر یکی از معروف ترین سدهای ایران محسوب می شود.

این سد در روستای عباس آباد واقع شده است. سد وشمگیر در واقع یک سد مرزی است که جداکننده‌ی ایران و ترکمنستان است. علاوه بر این، اطراف سد هم بسیار زیبا و تماشایی است که تماشای آن برای گردشگران توصیه می شود. محیط اطراف سد آب و هوای بسیار خوبی دارد. می توانید به همراه خانواده و یا دوستان خود در اطراف سد چادر بزنید و لحظات خوبی را برای خود ثبت کنید.

۸- آق قلعه؛ جاهای دیدنی ترکمن صحرا

آق قلا یا آق قلعه، نام یکی از شهرستان های ترکمن صحرا است. این شهرستان کوچک در ۲۰ کیلومتری گرگان واقع شده است. این شهرستان به علت سابقه تاریخی اش بسیار مورد توجه گردشگران است. در این شهرستان می توان جاذبه های غنی تاریخی را از نزدیک تماشا نمود. علاوه بر این با توجه به سبک زندگی مردم این شهرستان، می توان با خصایص و روش زندگی آن ها هم آشنا شد. در آق قلعه فعالیت غالب مردم برای رونق تولید محصولاتی همچون گندم، جو، برنج، حبوبات و … است. البته قالی ترکمن نیر مشهورترین صنایع دستی این منطقه محسوب می شود. قالی ترکمن در میان گردشگران بسیار ارزشمند و پر طرفدار است. اگر علاقه به فرش اصیل ترکمن دارید حتما از فرش های آق قلا برای خریداری کنید و با لذت تمام از آن ها استفاده کنید.

جاهای دیدنی ترکمن صحرا

۹- تپه ماهورهای هزار دره

تپه ماهورهای هزار دره بدون اغراق یکی از مشهورترین جاهای دیدنی ترکمن صحرا محسوب می شود. در این منطقه پوشش گیاهی فوق العاده بکری وجود دارد که همه گردشگران را شیفته خود می کند. تپه ماهورهای هزار دره میزبان ییلاق و قشلاق عشایر منطقه است. اگر دلتان می خواهد با مردم عشایر هم گپ و گفتگویی داشته باشید می توانید اواخر فروردین تا اوایل آبان به این منطقه بروید. تپه ماهورهای هزار دره آب و هوای فوق العاده ای دارند. علاوه بر این طبق تحقیقات زمین شناسی و با بررسی بافت سنگی این مناطق مشخص شده است که لایه های آهکی تپه ماهور های ترکمن صحرا دلالت بر قدمت بالای ارتفاعات هزار دره دارد. پس با رفتن به این جاذبه گردشگری هم می توانید تفریح کنید و هم می توانید کمی با پدیده های تاریخی بهتر آشنا شوید.

سخن پایانی

طبیعت منحصر به فرد این منطقه مهم ترین مورد از جاهای دیدنی ترکمن صحرا محسوب می شود. به سبب آب و هوای مساعد، ترکمن صحرا دشتی وسیع و سرسبز است. در این دشت می توانید با آسودگی تمام از طبیعت بکر استفاده کنید. سرسبزی ترکمن صحرا و البته وسعت بالای آن بسیار خیره کننده است. بهترین فصل برای بازدید از دیدنی‌های ترکمن صحرا فصل بهار و تابستان است. چرا که این منطقه کوهستانی است و در فصول دیگر احتمال دارد که به نحو مطلوب امکان گشت و گذار نباشد.

امیدوارم این مطالب بیان شده در خصوص جاهای دیدنی ترکمن صحرا برایتان مفید باشد و تجربه یک تفریخ فوق العاده را داشته باشید.

ایران مال تهران

ایران مال تهران؛ هر آنچه قبل از رفتن به ایران مال باید بدانید

ایران مال تهران یکی از جذاب‌ترین مراکز خرید و تفریح در ایران و حتی در خاورمیانه است. ایران مال در واقع بزرگترین بازار ایران و محبوب‌ترین مرکز خرید تهران محسوب می‌شود. این مجتمع صرفا تجاری نیست و آن را می‌توان یک محیط تلفیقی تجاری، تفریحی و فرهنگی دانست. این ایران مال در شمال غربی تهران واقع شده است و در نزدیکی دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس) قرار دارد. در واقع بین تهران و کرج واقع شده است.

این بازار باشکوه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برای اینکه جذابیت آن بهتر درک شود بخش‌های مختلف این ایران مال را به صورت جدا جدا معرفی می‌کنیم.

هدف از ساخت و سبک معماری ایران مال تهران

ایده ساخت ایران مال متعلق به آقای علی انصاری صاحب بازار مبل ایران و بازار موبایل تهران است. سرمایه‌گذار این مجموعه بی‌نظیر هم بانک آینده بوده است.

از مهم‌ترین دلایل ساخت این مجتمع باشکوه کمک به  توسعه و رونق اقتصاد، ارتقاء فرهنگ و معماری ایرانی اسلامی و ایجاد یک محیط سالم و جذاب در ایران بود.  ساخت این ایران مال از سال ۱۳۹۰ در دو فاز شروع شد. معماری این بنای باشکوه فوق‌العاده جذاب است. فضای خارجی آن بسیار مدرن و اروپایی به نظر می‌رسد. اما در نهایت تعجب و شگفتی فضای داخلی آن سنتی و الهام گرفته از معماری اصیل ایرانی و اسلامی است. ایران مال وسعت بسیار زیادی دارد.

شاید غیر قابل تصور باشد اما ایران مال ۷ برابر استادیوم صد هزار نفری آزادی وسعت دارد. مساحت کل مجموعه ایران مال، ۱۷۰۰۰۰۰ متر مربع زیر بنا است که حدود ۵۰۰ هزار متر مربع آن را واحدهای تجاری تشکیل داده است. در حال حاضر این ایران مال به عنوان نماد فرهنگ ایرانی اسلامی با ارائه خدمات مختلف پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

ایران مال تهران

بخش های مختلف ایران مال تهران

قبل از آشنایی دقیق‌تر بهتر است که با کلیت ایران مال بزرگ تهران آشنا شوید. در این مجتمع باشکوه رفاهی تجاری بخش‌های متنوعی همچون مسجد جامع، شربت خانه ایران مال، پردیس‌های سینمایی، باغ ماهان ایران مال، باغ دیدار و بازار سنتی، کتابخانه جندی شاپور و تعداد زیادی تالار دیدنی است. در این مجموعه‌ی پرطرفدار یک هتل ۵ ستاره، رستوران‌های سنتی و فست فود، چندین کافی شاپ هم وجود دارد. شناخت ایران مال بزرگ تهران محدود به این مطالب کلی نیست و در ادامه جزئیات بخش‌های مختلف آن گفته می‌شود.

مراکز خرید ایران مال تهران

در بازار بزرگ ایران طبیعتا اولین اقدام گشت و گذار برای یک خرید ایده آل است. در این مجتمع می‌توان شیک‌ترین خریدها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داد. چرا که در مرکز خرید ایران مال تمامی اجناس بر اساس نوع کالا دسته‌بندی شده است. در واقع در هر طبقه از این بازار محبوب کالاهای خاصی به فروش می‌رسد. محصولات زیبایی و آرایشی، پوشاک و مد، جواهرات، ساعت و زیورآلات، لوازم و دکوراسیون منزل، محصولات فرهنگی و لوازم التحریر، فرش و… از مهم‌ترین اجناس قابل عرضه در بازار بزرگ ایران است.

رستوران‌ها و فود کورت‌های ایران مال بزرگ تهران

طبیعتا بعد از خرید و خستگی دلتان هوای یک خوردنی دوست‌داشتنی را هم خواهد کرد. به این منظور در ایران مال تهران شیک‌ترین رستوران‌ها و فودکورت‌ها در حال ارائه خدمات متنوع برای شما هستند. در ایران مال ۴ فود کورت وجود دارد که شامل ۲۰۰ رستوران و کافی شاپ می‌شوند. فود کورت‌های موجود در این مجموعه به منظور دسترسی راحت‌تر، به صورت هدفمند ساخته شده‌اند، در واقع  موقعیت قرارگیری آن‌ها به صورتی است که مراجعان از هر سو به راحتی می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

ایران مال تهران

علاوه بر این فودکورت‌ها از نظر ظاهر و زیبایی هم بسیار جلب توجه می‌کنند. آن‌ها به گونه‌ای هستند که هر یک از آن‌ها بازنمایی از کشورهای شاخص هر قاره هستند. با این توضیحات مشخص است که مراجعه به فود کورت‌ها نه تتها به منظور میل نمودن غذا و یا نوشیدنی لازم است، بلکه به عنوان یکی از جاذبه های ایران مال تهران حتما باید مورد بازدید قرار گیرد.

امکانات ورزشی ایران مال

ایران مال بزرگ تهران یک مجموعه کامل برای خرید و تفریح و لذت است. اگر علاقه‌مند به تفریحات ورزشی هستید بهترین موقعیت برای استفاده از این تفریحات در ایران مال پایتخت برای شما مهیا است. در این مجموعه امکانات متنوع ورزشی برای سپری کردن اوقات خالی شما ایجاد شده است.

بهتر است بدانید که مجموعه ورزشی ایران مال پایتخت برای برگزاری مسابقات داخلی و بین المللی نیز طراحی شده است. پیست یخ، استادیوم چند منظوره، مجموعه استخر و اسپا، سالنهای اسکواش، سالن آمادگی جسمانی، جاده تندرستی، بولینگ و…از مهم‌ترین خدمات ورزشی موجود در ایران مال پایتخت است.

ایران مال تهران

بازار سنتی ایران مال تهران

بازار سنتی ایران مال پایتخت که با نام تیمچه حاج علی اکبر هم از آن یاد می‌شود بسیار پرطرفدار است. این بازار  در قسمت غربی و طبقه دوم مجموعه قرار دارد. در قسمت ورودی این بازار با فنجان آرزوها روبه رو می‌شوید. در این قسمت شما می‌توانید یک آرزو کنید و بعد سکه‌ای را به فنجان بیندازید. بازار سنتی ایران مال تهران تداعی کننده بازارهای سنتی شیراز، اصفهان، تبریز و سایر بازارهای باشکوه ایرانی است.

در این بازار شما می‌تواتید از بخش‌های متنوع همچون تالار آینه، شربت خانه، حجره‌ها (راسته بازار) و چهارسو یا چهارسوق بازدید نمایید. همچنین بهتر است بدانید که در راسته اصلی و فرعی بازار سنتی ایران مال، چندین سرا وجود دارد که عبارتند از: سرای زمرد که محل مخصوص فروش فرش‌های دستبافت ایرانی است.

سرای عقیق که به فروش و نمایش عتیقه‌جات اختصاص یافته است. سرای فیروزه که به تالار هنر و صنعت ایرانی شهرت دارد و ظروف میناکاری، خاتم کاری و سفال در آنجا به فروش می‌رسد. همچنین، سرای الماس نیز به شما امکان می‌دهد سوغات شهرهای مختلف ایران را تماشا و خریداری کنید.

ایران مال تهران

باغ ماهان ایران مال تهران

یکی از زیباترین بخش‌های دیدنی در ایران مال باغ ماهان است. بهتر است بدانید که باغ شازده ماهان در استان کرمان واقع شده است. این باغ، یکی از آثار جهانی و از زیباترین باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود که در میان کویری بی‌آب و علف شکل گرفته است. زیبایی و شهرت باغ ماهان در واقع به همین سبب است. باغ ماهان ایران مال با الهام از همین باغ ساخته شده تا فضای زیبایی را در دل شهر تهران ایجاد کند. در این بخش فضای سبز زیبایی انتظارتان را می‌کشد و می‌توانید در رستوران‌های این باغ، نفسی تازه کنید.

باغ دیدار

از دیگر باغ ها و جاذبه‌های زیبای ایران مال تهران باغ دیدار است. باغ دیدار ایران مال، فضایی سرسبز و زیبا با سقف شیشه‌ای است که نماهای آجری آن معماری مناطق کویری ایران را به خاطر بیننده می‌آورد. باغ دیدار طرفداران بسیار زیادی دارد. در باغ دیدار می‌توانید از پل شیشه‌ای روی آب گذر کنید، سکوی شیشه‌ای را ببینید و از تماشای آبشار پلکانی لذت ببرید. گشت و گذار در این باغ پر از هیجان و لذت برای شما است.

ایران مال تهران

شربت خانه ایران مال

شربت خانه یکی از خاص‌ترین قسمت‌های ایران مال تهران است. اگرچه در ایران مال انواع متنوع کافه وجود دارد اما شربت خانه خاص‌تر از هر کدام آن‌ها است. شربت خانه حال و هوای سنتی دارد و بیانگر فرهنگ و سنت ایرانی است. در شربت خانه می‌توانید هر نوع عرقیات گیاهی و شربت ‌های ایرانی را سفارش دهید و نوش جان کنید. معماری شربت خانه هم از دیگر جذابیت‌های آنجا است.  کاشی‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های این بخش بسیار تماشایی است.

ایران مال تهران

کتابخانه جندی شاپور ایران مال پایتخت

برای دوستداران کتاب بازدید از کتابخانه جندی شاپور یک اتفاق بی‌نظیر است. کتابخانه جندی شاپور که به باغ کتاب ایران مال هم معروف است  مجموعه‌ای با وسعت ۳۳۰۰ مترمربع است. این کتابخانه به نسبت سایر بخش‌های ایران مال بسیار مشهور است. کتابخانه جندی شاپور ایران مال تهران تلفیقی از معماری کلاسیک اروپایی با تزیینات و المان‌هایی از معماری ایرانی است. در این کتابخانه می‌توانید دست نیافتنی‌ترین کتاب‌های مورد علاقه خود را پیدا کنید و در سکوت پر از زیبایی آن ها را مطالعه کنید.

ایران مال تهران

مسجد جامع ایران مال پایتخت

یکی دیگر از بهترین بخش‌های ایران مال که دیدن آن شما را به وجد می‌آورد مسجد جامع ایران مال است. این مسجد با الهام از مسجدالنبی ساخته شده است. معماری و کاشی‌کاری‌های مسجد جامع ایران مال پایتخت از منحصر به فردترین شاهکارهای بشری محسوب می‌شود. ‎گنبد مسجد جامع هم به گنبد حافظیه شباهت دارد و شما را غرق در تماشای خود می‌کند.

شهربازی ایران مال تهران

در ایران مال هر تفریحی که دلتان بخواهد پیدا می‌شود. شهربازی هم از تفریحات پرطرفدار تمام کسانی است که به ایران مال پایتخت می‌آیند. شهربازی این مجموعه شامل بخش‌هایی همچون ترن هوایی، بازی‌های لیزری، بازی‌های الکترونیک، سالن‌های نمایش، پیست قایق ضربه ای و … است.

امکانات مورد استفاده ایران مال پایتخت

طبیعتا تمام کسانی که به ایران مال می‌روند تمایل دارند امکانات موجود در آنجا را به صورت کامل بدانند. امکانات ایران مال عبارتند از: پارکینگ خودرو و موتور سیکلت، سرویس بهداشتی، خودپرداز، مرکز اطلاعات، مسجد و نمازخانه، سرویس حمل و نقل داخلی، سرویس رفت و برگشت ویژه، وای‌فای رایگان، تاکسی سرویس و تاکسی ویژه بانوان، راهنمای الکترونیکی، کالسکه کودک، ردیابی کودکان، اتاق مادر و کودک، شاتل باکس، خدمات پستی، خدمات آنلاین.

راهنمای طبقات ایران مال تهران

برای استفاده بهتر از ایران مال بهتر است در خصوص کلیات طبقات آن هم اطلاعاتی ارائه شود. راهنمای طبقات این مجموعه لوکس به شرح ذیل است:

طبقه همکف (G0): پارکینگ، مرکز تفریحی، آبنما، مسجد، دفاتر اداری، ایستگاه تاکسی

طبقه اول(G1): هایپراستار، نمایشگاه خودرو، مرکز تفریحی، باشگاه ورزشی، پیست یخ (پاتیناژ)، فودکورت

طبقه دوم (G2): کتابخانه جندی شاپور، بازارچه سنتی، کافه سینما، باغ دیدار،  باغ ماهان، اورژانس

طبقه سوم (G3): فودکورت، مرکز تفریحات خانوادگی (شهربازی)، پردیس سینمایی، گالری

بام (RG): زمین اسکواش، مجموعه ورزشی، جاده سلامتی، نمایشگاه، پارکینگ

سخن پایانی

ایران مال تهران باشکوه‌ترین مرکز خریدی است که مجهز به اکثر امکانات رفاهی و تفریحی است. برای رفتن به ایران مال توصیه می ‌ود که یک زمان مناسب را اختصاص دهید تا با خیال راحت هم خرید کنید و هم از بخش‌های متنوع آن دیدن نمایید. امیدواریم که مطالب گفته شده مفید باشد و بتوانید یک تحربه فوق‌العاده از ایران مال برای خود به یاد بسپارید.

اگر قصد سفر به تهران را دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر با کافه های قدیمی تهران و کلیساهای دیدنی تهران نیز آشنا شوید.

پارک جنگلی های ایران

پارک جنگلی های ایران؛ با ۱۲ مورد از پارک های جنگلی ایران آشنا شوید

فضای دلنشین طبیعت همیشه یکی از بهترین گزینه ها برای تفریح است. در دل طبیعت می توان به دور از استرس زندگی های پرهیاهوی امروزی برای کوتاه مدتی با خیال دنج استراحت کرد. می توان از زمان کوتاه استراحت بهره برد و آرامش را برای زمان های طولانی تری به خود هدیه کرد. اگر علاقه به طبیعت گردی دارید می توانید به پارک جنگلی های ایران فکر کنید و هر کدام را که مایل بودید برای تفریح انتخاب کنید.

پارک جنگلی های ایران برخی به صورت طبیعی هستند و برخی نیز بر اساس نیاز مردم به نحو مصنوعی ایجاد شده اند. برای شناخت بیشتر پارک جنگلی های ایران لطفا صبورانه با ما در اردبیل همراه شوید. بدون شک ثمره صبر کوتاه مدت شما برای مطالعه این مطلب انتخاب یکی از باشکوه ترین و بکرترین پارک جنگلی های ایران برای تفریح خواهد بود.

۱- پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور، یکی از جذاب ترین پارک جنگلی های ایران در استان مازندران است. این پارک جنگلی بزرگترین محوطه ی جنگلی حفاظت شده در شمال کشور  و بزرگترین پارک جنگلی در خاورمیانه است. پارک جنگلی نور  دارای مساحت ۳۶۰۰ هکتار است و در  داخل شهر نور قرار دارد.  می باشد که بزرگترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه است. پارک جنگلی نور فضای بکر فوق العاده ای دارد. البته با دخل و تصرف بسیار محدود، قسمتی از مسیر داخل جنگل آسفالت هم شده است.

در این پارک جنگلی می توانید از جنگل و دریا توامان لذت ببرید. چرا که با فاصله کمی از جنگل، دریا با تمام جبروت و زیبایی اش آماده میزبانی از شما است. نکته مهم دیگری که بهتر است در خصوص این پارک جنگلی زیبا بدانید آن است که، این پارک جنگلی به پارک جنگلی آشتیانی نیز معروف است.  دلیل این نام بدین سبب است که،  پارک جنگلی نور توسط آقای حسین سعیدی آشتیانی بنیانگذار پارک‌های جنگلی در ایران ، طراحی و ساخته شده است.

پارک جنگلی های ایران

۲- پارک جنگلی سی‌سنگان

پارک جنگلی سی سنگان در ۲۷کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد. این پارک هم یکی از ناب ترین پارک جنگلی های ایران محسوب می شود. پارک جنگلی سی‌سنگان در سال ۱۳۴۴ خورشیدی همچون پارک جنگلی نور توسط مهندس سعیدی آشتیانی طراحی و ایجاد شد.  این پارک جنگلی دارای ۶۰۲ هکتار مساحت است. در این پارک جنگلی گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد. شوکا، مرال، خرس قهوه‌ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال از معروف ترین جانوران موجود در پارک جنگلی نوشهر است.  این پارک جنگلی هم در بخش هایی با ساحل ارتباط پیدا کرده و یک محیط دلچسبی ایجاد شده است.

۳- پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان  نیز یکی از زیباترین پارک جنگلی های ایران است. این طبیعت ناب دارای  وسعت ۴۴۰ هکتار می باشد. پارک جنگلی میرزا کوچک خان در ۱۶ کیلومتری شهر آمل استان مازندران قرار دارد. این پارک جنگلی دارای طبیعت بسیار زیبایی است. در آن می توانید درختان صد ساله ی کهنسال بسیاری را از نزدیک تماشا کنید. می توانید از میوه های جنگلی خوشمزه آنجا نوش جان کنید.

علاوه بر این ها تماشای چشمه آب سرد، آبشار ماهان، رودخانه هراز و منطقه هزار پله جنگل از دیگر مزیت های پارک جنگلی میرزا کوچک خان است. این پارک جنگلی دارای امکانات متنوعی همچون: آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری است.

پارک جنگلی های ایران

۴- پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان از دیگر پارک های جنگلی ایران در قسمت شمالی کشور ما است. این پارک معروف یکی از قدیمی ترین مناطق جنگلی گیلان است. در پارک جنگلی سراوان متنوع ترین گونه های گیاهی وجود دارد. به نحوی که برخی از گونه های گیاهی در سطح جهان کم نظیر هستند. پارک جنگلی سراوان حدودا در ۱۷ کیلومتری جاده گیلان به تهران است. این پارک مشهور دارای ۱۴۸۷ هکتار مساحت بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۵۰ تا ۲۵۰ متر می باشد.

۵- پارک جنگلی چیتگر

چیتگر به عنوان یکی از معروف ترین پارک جنگلی های ایران در تهران است. این پارک جذاب از شمال به زمین های چیتگر، از جنوب به آزاد راه تهران-کرج از غرب به آزادشهر و پیکان شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود شده است. چیتگر  در واقع پارک جنگلی مصنوعی است که هدف از ایجاد آن کمک به کیفیت هوای تهران بوده است.این پارک جنگلی دارای ۱۴۵۱ هکتار مساحت بوده و به عنوان یکی از زمین پردرخت و از  بزرگ ترین بوستان های جنگلی استان تهران است. اسکیت سواری و دوچرخه سواری هم از مهم ترین تفریحات موجود در چیتگر محسوب می شود.

۶- پارک جنگلی شورآب

پارک جنگلی شورآب یکی از پارک جنگلی های ایران در اطراف شهر خرم آباد هست. این پارک بکر  در کیلومتر ۲۵ جاده خرم آباد به پلدختر واقع شده است. پارک جنگلی شورآب برای یک تفریح دسته جمعی کنار خانواده و دوستان گزینه خوبی است. در این پارک می توان تفریحات مختلفی همچون: قایق سواری، اسب سواری،کارتینگ، والیبال ساحلی و بازی های رایانه ای را تجربه کرد.  برای راحتی گردشگران قسمتی از مسیر  آسفالت شده است.

پارک جنگلی های ایران

۷- پارک جنگلی قلعه رودخان

پارک جنگلی قلعه رودخان یکی از بزرگترین پارک جنگلی های ایران است. این پارک جنگلی دارای  ۱۸۷۰ هکتار مساحت می باشد.  طبیعت پارک جنگلی قلعه رودخان بسیار زیبا و تماشایی است. در این پارک جنگلی هم انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری وجود دارد. با توجه به نزدیکی این پارک به روستای رودخان، نام این پارک جنگلی به این نام مشهور شده است.

فاصله پارک جنگلی قلعه رودخان تا فومن حدودا ۲۰ کیلومتر است و در جنوب شرقی این شهر واقع شده است. در این پارک علاوه بر طبیعت دوست داشتی، جاذبه های دیگری همچون قلعه رودخان  قلعه رودخان نیز هست. این قلعه بزرگ ترین دژ نظامی گیلان است و قدمت ساخت آن به قرن پنجم و یا ششم هجری قمری برمی گردد.

۸- پارک جنگلی لویزان

شاید باور کردنش کمی دور از انتظار باشد اما بهتر است بدانید که یکی از بهترین پارک جنگلی های ایران هم در تهران واقع شده است. این پارک زیبای جنگلی در بخش شمیرانات تهران قرار دارد. و دارای بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت می باشد.  طبیعت گردی در پارک جنگلی لویزان آن هم در میان شلوغی های تهران بدون شک یک تفریح لذت بخش است.  پارک جنگلی لویزان در ۱۳ کیلومتری مرکز تهران واقع شده است.  پارک جنگلی لویزان از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به شمس آباد، از شرق به شهرک امید، باغ پرندگان و از غرب به لویزان محدود شده است.

پارک جنگلی های ایران

۹- پارک جنگلی باراجین (فدک)

از دیگر پارک های جنگلی زبیا می توان به پارک جنگلی باراجین یا پارک جنگلی فدک اشاره کرده. این پارک زیبا در شهر قزوین واقع شده است. پارک جنگلی باراجین دارای مساحتی بالغ بر ۱۵۰۰هکتار است. در این پارک جنگلی امکانات زیادی وجود دارد. مهم ترین امکانات موجود در باراجین شامل: پیست دوچرخه سواری، موتور سواری، شهربازی، آبنما، زمین چمن، سینمای تابستانه است. باراجین از شهر قزوین به راحتی قابل دسترسی است و هر فردی می تواند با کم ترین زحمت به یکی از محبوب ترین پارک جنگلی های ایران برود.

۱۰- پارک جنگلی بی بی یانلو

پارک جنگلی بی بی یانلو جزو جنگل های هیرکانی غربی است. این پارک جنگلی زیبا در ضلع جنوب غربی شهرستان آستارا قرار دارد. فاصله پارک جنگلی مذکور تا آستارا حدودا پنج کیلومتر است. در این پارک جنگلی تنوع گونه های گیاهی و جانوری بسیار زیادی وجود دارد. وسعت پارک جنگلی بی بی یانلو حدودا ۱۵۱۲ هکتار است. بی بی یانلو یک محیط دلنواز برای گشت و گذار است.

۱۱- پارک جنگلی خرگوش دره

خرگوش دره هم جزو زیباترین پارک های جنگلی ایران است. این پارک محبوب در منطقه ۲۲ تهران و در نزدیکی ورزشگاه آزادی واقع شده است. برای رفتن به خرگوش دره به راحتی می توانید از طریق آزاد راه تهران- کرج استفاده کرد. در پارک جنگلی خرگوش دره انواع درخت های مختلف همچون کاج، سرو، اقاقیا و … وجود دارد. هدف از احداث پارک جنگلی خرگوش دره کمک به بهبود هوای آلوده تهران و افزایش کیفیت هوای پایتخت بود.

پارک جنگلی های ایران

۱۲- پارک جنگلی کوهسار

در پایتخت می توان برای طبیعت گردی به پارک جنگلی کوهسار رفت. این پارک مشهور  در شمال باختر شهر تهران و در محله باختر و شمال محله کن واقع شده است. پارک جنگلی لویزان در در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد و جز مطقه ۵ شهرداری تهران محسوب می شود. برای رفتن به بوستان جنگلی کوهسار راحت ترین راه مسیر بزرگ راه ایرانپارس است. در قسمت داخلی پارک جنگلی کوهسار جاده ماشین رو نیز وجود دارد که از طریق آن می توان به مناطق بالایی آن جا دسترسی پیدا کرد.

سخن پایانی

یکی از سالم ترین تفریحات بشری استفاده از طبیعت است. رفتن به طبیعت می تواند انرژی مضاعفی را برای شما همراه داشته باشد. در این مطلب برخی از مشهورترین پارک جنگلی های ایران معرفی شد. علاوه بر این موارد که معرفی شد، پارک جنگلی پردیسان، پارک جنگلی لتمان کن، پارک جنگلی ورد آورد، پارک جنگلی مشگین شهر هم  جز  بهترین پارک های جنگلی ایران است که می توان آن ها را نیز معرفی کرد. هر کدام از این پارک های جنگلی ویژگی های مخصوص خود را دارد. در صورتی که شما نیز آشنایی خاص و دقیقی در خصوص هر کدام از پارک جنگلی های ایران دارید، مشتاقانه آماده دریافت مطالب شما و اشتراک گذاری آن هستیم.

بهترین موزه های ایران

بهترین موزه های ایران؛ با ۱۰ مورد از بهترین موزه های ایرانی آشنا شوید

بازدید از موزه گرچه به ظاهر یک تفریح ساده به نظر می رسد. اما در واقع با بازدید از موزه افراد در حال بررسی پیشینه یک ملت هستند. با رفتن به موزه ها می توان به غنای فرهنگی و تاریخی آنجا پی برد و تاریخ را به صورت زنده بررسی کرد. در ایران  موزه های زیادی وجود دارد که تمام آن ها تماشایی است. اگر اهل موزه گردی هستید و علاقمند به تاریخ سرزمین ایران می باشید لطفا با ما در اردبیل همراه شوید تا در کم ترین زمان ممکن با بهترین موزه های ایران آشنا شوید.

۱- موزه ملی ایران

یکی از بهترین موزه های ایران و یا بهتر است بگویم که یکی از مهم ترین موزه های ایران، موزه ملی است. این موزه مشهور در تهران، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد. تاسیس موزه ملی مربوط به یک قرن پیش است. این موزه در طول یک قرن تغییرات زیادی داشته است.  این موزه در زمینی به مساحت ۱۸هزار مترمربع احداث شده است. و دارای دو  بخش اصلی می باشد.  که این دو بخش شامل: موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی است.

در قسمت موزه ایران باستان، آثاری با قدمت بین یک میلیون تا ۱۲۰۰۰سال پیش نگهداری می‌شود. قدمت بعضی از اشیا موزه ایران باستان به دوره پارینه سنگی برمی‌گردد. با این اوصاف مشخص است که اهمیت موزه ملی ایران به خاطر قدمت ساخت و مهم تر از همه اشیا موجود در آن جا است.موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی هم در  سال ۱۳۷۶ تاسیس شده است و در آن برخی از آثار تاریخی  هنر اسلامی دوره‌های پادشاهی بعد از اسلام در ایران، نگه داری می شود.

بهترین موزه های ایران

۲- کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد هم یکی از بهترین موزه های ایران است. این موزه به نسبت سایر موزه های ایران از شهرت زیادی برخوردار است. کاخ سعدآباد، در زمان اول ساخت خود ییلاق پادشاهان قاجار بوده‌است. اما بعد از برچیده شدن حکومت قاجار و  روی کار آمدن پهلوی اول، بناهای زیادی اطراف آن ساخته ‌شده است. و در  نهایت در زمان پهلوی دوم، کاخ موزه سعد آباد به‌طور رسمی به عنوان محل زندگی پادشاه انتخاب شد.

در حال حاضر هم سعد آباد به عنوان یکی از بهترین موزه های ایران میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. در کاخ موزه سعد آباد پانزده بنای مستقل و جدا از هم وجود دارد. هر کدام از این عمارت ها در قالب موزه و با نمایش اشیا موجود در خود  مورد بازدید هستند.

۳- کاخ موزه گلستان

در تهران موزه های متنوع و زیادی وجود دارد که تک تک آن ها را می توان به عنوان بهترین موزه های ایران معرفی کرد. یکی از این موزه های زیبا و جالب کاخ موزه گلستان است. این بنای باشکوه در میدان ۱۵ خرداد و در میدان ارگ واقع شده است. این بنای تاریخی در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است. شهرت کاخ گلستان بیشتر به خاطر این است که بسیاری از پادشاهان ایرانی، مرکز سلطنت خود را همین مکان قرار داده بودند.

در حال حاضر هم کاخ گلستان به عنوان یکی از بهترین موزه های ایران در لیست اولویت های گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید قرار گرفته است.  در این موزه می توانید اشیا بسیار قدیمی از دوران پادشاهان قاجار و … را تماشا کنید. در موزه گلستان ۱۳ عمارت وجود دارد که شامل:  شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه عمارت بادگیر است.

بهترین موزه های ایران

۴- موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی  جز بهترین موزه های ایران است که در مشهد قرار دارد. این موزه مشهور در سال ۱۳۱۶ ساخته شده و در سال ۱۳۲۴ افتتاح شده است. موزه آستان قدس در ابتدا شامل دو تالار در یک طبقه بود. در سال های بعد این موزه به مرور زمان توسعه پیدا کرد و در نهایت  پس از انقلاب ۱۴ گنجینه تخصصی به آن اضافه شده است که شامل: گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح های سرد و گرم، گنجینه ظروف و گنجینه هنرهای تجسمی است.

 ۵- موزه جواهرات

موزه جواهرات بی نظیر ترین موزه ای است که در بین بهترین موزه های ایران خودنمایی می کند. این موزه جذاب در تهران و در  میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، قبل از چهار راه استانبول، بانک مرکزی، طبقه زیرین واقع شده است. در این موزه جواهرات زیبایی وجود دارد که از همان نگاه اول شما را به خود جذب می کند. در واقع در موزه جواهرات تلفیقی از هنر، صنعت و طبیعت به نمایش گذاشته شده است.

در این موزه جواهرات بسیار متنوعی وجود دارد که تاکنون هیچ کارشناسی موفق به قیمت گذاری این جواهرات با ارزش نشده است.  معروف ترین جواهر موجود در این موزه الماس صورتی رنگ دریای نور است که به هنگام بازدید از آن غافل نشوید.

 

بهترین موزه های ایران

۶-  موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی پارک لاله واقع در خیابان کارگر شمالی واقع شده است. این موزه با سایر موزه های موجود در ایران کمی متفاوت است. در این موزه آثار هنری برتر جهانی به نمایش گذاشته شده است. برای علاقمندان به هنر، موزه هنرهای معاصر بدون شک اولین انتخاب بازدید از موزه، در میان بهترین موزه های ایران است. در موزه فرهنگ معاصر آثار بسیاری از هنرمندان مشهور ایران و  جهان، از جمله پیکاسو، گوگن و رنوار قابل نمایش است.

طبق نظر کارشناسان ارزش مالی آثار موجود در موزه هنرهای معاصر، به پنج تا ده میلیارد دلار می‌رسد.این موزه از ۹ گالری دارد که ۳ گالری آن شامل آثار هنرمندان و نقاشان بین المللی است. در گنجینه دائمی موزه هم یش از ۳ هزار اثر ارزشمند از هنرهای تجسمی ایران و جهان در معرض تماشای گردشگران است. عکس های موجود در موزه نیز توسط عکاسان مطرح و بنامی همچون: فاکس، تالیوت، جولیا مارگارت کامرون، مارگارت برک وایت و واکر ایوانز گرفته شده است.

۷- موزه تخت جمشید

در تخت جمشید هم موزه مشهوری وجود دارد که در لیست بهترین موزه های ایران قرار گرفته است. این موزه یکی از قدیمی ترین بناهای ایران است. در زمان گذشته یعنی حدودا ۲۵۰۰ سال پیش بنای مذکور حرمسرای خشایار شاه بوده است. در خال حاضر هم این بنای قدیمی در قالب یکی از بهترین موزه های ایران فعال است. در این موزه اشیا مختلف از دوره های قبل از اسلام و بعد از آن نگه داری می شود. که برای نمونه می توان به ظروف سفالی لعاب دار مزین به خط کوفی، کوزه های سفالی بدون لعاب، انواع ظروف فلزی و دو لنگه در چوبی با خط کوفی و نیز ظروف شیشه ای و عطردان های ساخته شده از شیشه های رنگی اشاره نمود.

 

بهترین موزه های ایران

۸- موزه ارتباطات

موزه ارتباطات هم موزه جذابی است که به هنگام بازدید از بهترین موزه های ایران می توان آن را در لیست بازدید قرار داد. نام دیگر موزه ارتباطات موزه پست و مخابرات است. این موزه در خیابان سپه تهران واقع شده و به راحتی قابل دسترسی است.موزه پست و مخابرات در سال ۱۳۶۹ و در یکی از قدیمی ترین ساختمان های دولتی تأسیس شده و شروع به فعالیت کرده است.

طراحی بنای موزه ارتباطات توسط  مهندسان و طراحان گرجی، ارمنی و ایرانی صورت گرفته است. در موزه ارتباطات می توانید مجموعه ای از قدیمی ترین ابزارهای ارتباطی از جمله نوشت افزارهای کهن، ابزارهای فرستادن بسته های پستی و چاپاری، تلفن های اولیه، تلگرام های مورس، تمبر و دیگر وسایل ارتباطی از جمله کبوتر نامه بر و … را تماشا کنید.

۹- موزه تاریخ طبیعی همدان

در شهر همدان موزه بی نظیری به نام موزه تاریخ طبیعی وجود دارد که در لیست بهترین موزه های ایران خودنمایی می کند. این موزه جذاب در سال ۱۳۵۱ و  توسط جناب آقای جعفر محمد علیزاده در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی همدان تأسیس شده است. در این موزه گردشگران می توانند انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری ایران را تماشا کنند. موزه تاربخ طبیعی از چندین سالن تشکیل شده است.

سالن اول که سالن خلیج فارس نام دارد و در آن  حلزون ها، سخت پوستان، مرجان ها و اسفنج های خلیج فارس در معرض نمایش است.  در سالن دوم انواع حشرات و پروانه های دنیا و ایران به نمایش درآمده اند. در سال سوم هم مجموعه ای از پستانداران و پرندگان  وجود دارند. سالن چهارم مخصوص آبزیان و دوزیستان بوده است و در نهایت در سالن پنجم هم  سنگ ها، کانی ها و فسیل ها به نمایش گذاشته شده اند.

بهترین موزه های ایران

۱۰- موزه آبگینه و سفالینه

موزه آبگینه و سفالیه هم در شمار بهترین موزه های ایران است. این موزه همیشه بازدید کنندهای زیادی را به خود جذب می کتد. این موزه مشهور در یک بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار تاسیس شده است. بنای موزه با سبک خاصی آجر کاری شده و به همین سبب  به بهترین بنای آجر کاری ایران مشهور شده است.  این بنای باشکوه در گذشته محل سفارت کشورهای مصر و افغانستان بوده، که به دستور احمد قوام ساخته شده است.

در حال حاضر هم به عنوان یکی از بهترین موزه های ایران پذیرای گردشگران است. موزه مذکور دارای دو طبقه بوده و از شش تالار تشکیل شده است. در داخل این بخش ها سفال ها و شیشه های متتوع با اشکال مختلف وجود دارد که تماشای آن ها فوق العاده لذت بخش است. موزه آبگینه و سفالینه گرچه جز بهترین موزه های ایران است ولی شاید مطابق هر سلیقه ای نباشد. بنظر این موزه برای کسانی که علاقه مند به کارهای هنری باشند فوق العاده است.

سخن پایانی

هدف این مطلب معرفی بهترین موزه های ایران بود. موزه ها محل ها محل بسیار ارزشمندی برای بازدید و تماشا هستند. بازدید از موزه تنها یک تفریح نیست بلکه می توان دنیایی از اطلاعات دقیق و موثق هم در خصوص محل بازدید به دست آورد. امیدوارم که شما هم با انتخاب بهترین موزه های ایران برای گشت و گذار خاطره بسیار خوبی از  موزه ها برای خود کسب کنید.