نوروز ۹۹ را چگونه بگذرانیم؟ (اقدامات جایگزین سفر و دید و بازدید)

1398/12/27

6:42 ب.ظ


درود
نوروز 99 را چگونه بگذرانیم؟ (اقدامات جایگزین سفر و دید و بازدید)

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پیشنهادهایی برای هر چه بهتر گذراندن نوروز ۹۹

نوروز ۹۹ با تمام نوروزهای گذشته متفاوت است. چرا که به سبب حضور ویروسی ناخوانده و کوچک به نام «کرونا» قرار است سال جدید را متفاوت تر از همیشه آغاز کنیم. امسال برای حفظ سلامتی خودمان و دیگر هموطنان، بهتر است بجای هرگونه گشت و گذار و مسافرت و دید و بازدید در خانه بمانیم. کرونا، مهمان ناخوانده ای است که نه تنها برنامه های عید نوروز بلکه بخش زیادی از کارهای روزمره ی ما را مختل نموده است. بسیاری از شهروندان ایرانی از مدت ها قبل با برنامه ریزی های پیش بینی شده، قصد مسافرت در ایام تعطیلات نوروز ۹۹ را داشته اند؛ اما به خاطر شرایط نامطلوب ایجاد شده به سبب شیوع کرونا، باید در خانه بمانند و به نحو دیگری از تعطیلات نوروزی بهره ببرند. البته سلامتی خود و دیگران از تمام هر آنچه که بخواهیم تصور کنیم مهم تر است. در نوروز ۹۹ که نوروزی استثنایی به شمار می رود، می توانیم به جای مسافرت و عید دیدنی، کارهای بسیار زیادی انجام دهیم که هم لذت تعطیلات را چشیده باشیم و هم از این فرصت عالی استفاده بهینه بکنیم. راهکارهای پیشنهادی ما برای اقدامات جایگزین مسافرت و عید دیدنی در نوروز ۹۹ شامل موارد زیر است که بسته به شرایط خود می توانید از آنها استفاده کنید:

۱- همیشه یک سری کار عقب افتاده داریم؛ نوروز ۹۹ وقتشه

همه ی ما در طول زندگی هر چقدر هم که با برنامه و منظم پیش برویم گاهی پیش می آید که کارهای عقب افتاده داریم. کارهایی که به سبب مشغله زیاد یا تنبلی، همیشه انجام آن ها را به زمان دیگری موکول می کنیم. با توجه به تعطیلات این ایام و تاکید بر حضور در خانه، بهترین زمان است که به کارهای عقب افتاده توجه کنیم و آنها را به سرانجام برسانیم. شاید انجام این کارها فوریت نداشته باشد، اما همیشه گوشه ای از ذهن ما را مشغول می کند؛ با انجام آنها به یک آرامش روانی هم می رسیم و برای مدتی سرگرم هستیم.

۲- توجه بیشتر به اعضای خانواده

نوروز 99 را چگونه بگذرانیم؟ (اقدامات جایگزین سفر و دید و بازدید)

متاسفانه زندگی ماشینی این دوران سبب شده کار و تحصیل اولویت اصلی برای بیشتر افراد شود. فضای مجازی هم قسمت قابل توجهی از اوقات کنار خانواده بودن را می گیرد. اکنون که در نوروز۹۹ فرصتی ایجاد شده و برای حفظ سلامتی همگانی ناچار به در خانه ماندن هستیم، پس بهتر است که بدون استرس کار و تحصیل زمان خود را با خانواده سپری کنیم. مثلا سعی کنیم روابط خود را با یک دیگر گرم تر کنیم، آشپزی های جدید و متنوع را با هم تجربه کنیم، اگر کودک خردسالی در خانه داریم بیشتر با او بازی کنیم، اگر والدین ناتوانی داریم برایشان چیزی کم نگذاریم و خلاصه تا آنجا که می شود سعی کنیم این روزها به خانواده خود محبت کنیم. این کار می تواند از کسالت در خانه ماندن بکاهد و لذت های زندگی را برایمان بیشتر نمایان کند. این روزها به ما یادآوری می کند که کمی از زندگی ماشینی خود دور شویم و به خانه و خانواده خود بیشتر توجه کنیم.

پیشنهاد خواندنی:  9 مورد از وسایل ضروری سفر برای کسانی که عاشق مسافرتند

۳- ورزش و بازی های دسته جمعی

گاهی اوقات کار و دغدغه زیاد اصل زندگی کردن را کمی برهم میزند. حالا که نوروز ۹۹ به گونه ای متفاوت از هر سال است؛ این فرصت کنار خانواده بودن را به بهترین نحو بگذرانیم. انواع مختلفی از بازی های فکری و حرکتی وجود دارد که انجام آنها می تواند هیجان و شادی به دنبال داشته باشد. دسته جمعی ورزش کنید، مسابقه بدهید و رنگ بیشتری به زندگی خود ببخشید. با یک سرچ ساده و کمی خلاقیت انواع مختلفی از این دست سرگرمی ها خواهید یافت.

توجه داشته باشید تلاش برای حفظ نشاط دیگران، حال خودتان را نیز خوب می کند. پس برای پدر و مادر یا همسر و فرزندان خود مایه نشاط و امیدواری باشید.

۴- پیشرفت تکنولوژی، در خدمت ارتباطات

ارتباط مجازی هیچ وقت جایگزین حضور در کنار یکدیگر نمی شود؛ اما الان شرایط این گونه ایجاب می کند که تا می توانیم از سردی این دوری های ناخواسته بکاهیم. همه ما کم و بیش با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی آشنا هستیم اما معمولا فقط برای تماس با نزدیکان درجه یک استفاده می کنیم. امسال اما عید دیدنی در نوروز ۹۹ را به صورت مجازی برگزار کنیم. شاید برای بعضی کمی غیرمعمول به نظر برسد اما برای عرض ادب به محضر بزرگان و سایر دوستان و آشنایان در نوروز۹۹ راهکار مناسبی است. با پیام رسان های مختلف که قابلیت برقراری تماس تصویری دارند به راحتی می توانید سال جدید را در کنار هم شروع کنید.

این روزهای دوری را به خاطر بسپاریم تا بعد از این دوران، قدر اطرافیان و عزیانمان را بیشتر بدانیم و گرمی دورهم بودن را به ارتباط مجازی کاهش ندهیم.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۵- نوروز ۹۹ یک فرصت خوب برای مطالعه بیشتر

نوروز 99 را چگونه بگذرانیم؟ (اقدامات جایگزین سفر و دید و بازدید)

بیشتر افراد همیشه دنبال زمانی مناسب برای مطالعه هستند. حتما کتاب های نیمه تمام اطرافمان پیدا می شود؛ این فرصت را توفیق اجباری دانسته و به دانش خود بیافزایید.

اگر شما فردی هستید که قرار است در ماه های آینده در آزمون های مختلف اعم از کنکور و یا استخدامی شرکت کنید، پس این دوران طلایی را قدر بدانید و تا می توانید درس بخوانید. هر چقدر بیشتر بتوانید از این روزها استفاده کنید، گذشت زمان و قرنطینه خانگی را راحت تر سپری می کنید.

پیشنهاد خواندنی:  10 مورد از بهترین مشاغل مسافرتی برای افرادی که عاشق سفر کردن هستند!

پس بدون توجه به حواشی زندگی با خیال راحت فقط درس بخوانید تا در آینده ای نزدیک به موفقیتی که آرزوی آن را داشته اید برسید. زیرا چنین فرصت هایی به ندرت پیش می آید که زمین و زمان شما را همراهی کند تا فقط درس بخوانید.

۶- تغییر دکوراسیون یک راه خوب برای دوری از یکنواختی در نوروز ۹۹

یکی دیگر از کارهایی که می توان در نوروز ۹۹ به جای مسافرت و عید دیدنی انجام داد این است که بازنگری جدیدی در دکوراسیون داخلی خانه انجام دهیم. بدین طریق هم از خانه ماندن خسته نمی شویم و هم با بیرون نرفتن در جهت حفظ سلامتی خود و دیگران موثر واقع می شویم. تغییر دکوراسیون می تواند حال و هوای نوروز را در ما زنده نگه دارد و راهکاری برای جلوگیری از کسالت و یکنواختی است.

۷- برنامه ریزی برای سفر در ماه های آتی سال جدید

حال که در نوروز ۹۹ امکان دید و بازدید و مسافرت وجود ندارد و به ناچار باید در خانه بمانیم؛ بدون نگرانی، سعی کنید برنامه ی جامعی برای خود بچینید تا بعد از سپری شدن این روزها، با خیال راحت به مکان های مورد علاقه خود سفر کنید و آسوده خاطر به دیدن عزیزان تان بروید. با برنامه ریزی برای کارهای نشاط آور، نگرانی و رخوت را از خود دور کنید.

۸- فیلم و سریال مورد علاقه خود را به همراه عزیزان تان تماشا کنید

در نوروز ۹۹ می توانید با خیال راحت پای تلویزیون بنشینید و با خانواده سریال های مختلف را تماشا کنید. صدا و سیما و برنامه های مجازی، برنامه های جذاب و متنوعی برای این ایام پیش بینی کرده اند. پس از فرصت پیش آمده استفاده کنید و سعی کنید لحظات شادی را در کنار خانواده برای خود رقم بزنید. فیلم، سریال و مستند های زیبایی که معمولا برایشان فرصت نداشتید، اکنون برای سرگرمی شما آماده اند. نکته مهم اینکه، مواظب میزان استفاده و حفظ سلامت خود هم باشید.

۹- به پروردگار خود نزدیکتر شویم

تقارن نوروز ۹۹ با ایام مبارک ماه رجب و شعبان و تعطیلاتی که باید در خانه سپری شود، یک فرصت طلایی برای برقراری رابطه ای نزدیک با خدا است. همچنین با توجه به این که خطر کرونا، تا حدودی آرامش ما را برهم زده، چه خوب که قدری از این فرصت ها را به نیایش با خالق هستی بپردازیم که سرنوشت همه امور به دست اوست. ارتباط بیشتر با خداوند و توکل بر او، آرامش روانی ما را بیشتر می کند. شکر روزهایی را به جا آوریم که بی دغدغه و اضطراب به تمام کارهای خانه و بیرون می پرداختیم. احساس وصل بودن به قدرت بی انتهای خداوند و حس خوب عبادت را در خود تقویت کنیم تا سختی این روزها آسان تر شود.

پیشنهاد خواندنی:  10 اقدام ساده برای داشتن مسافرت آرام و بدون دردسر

۱۰- کسب مهارت

هر آنچه از دانش و مهارت یاد بگیریم، ظرفیت و توانایی های خود را ارتقا داده ایم. اکثر ما استعدادهایی داریم که هرگز به آن توجه نکرده ایم. این فراغت پیش آمده در نوروز ۹۹ فرصت خوبی برای یادگرفتن است. آموزش های مجازی فراوانی وجود دارد که امکان انجام آنها در خانه فراهم باشد. همچنین یادگرفتن تجربیات دیگر اعضای خانواده علاوه بر ارزشی که دارد، کیفیت ارتباط با عزیزان را بیشتر می کند.

 

سخن پایانی

برای تعطیلات عید نوروز همه ی مردم برنامه های خاصی را تدارک می بینند. برخی با برنامه ریزی قبلی تعطیلات عید را به مسافرت می روند، برخی در خانه خود می مانند و پذیرای دوستان و آشنایان هستند. اما نوروز۹۹ با تمام سال های گذشته تفاوت دارد. در نگاه ابتدایی شاید حضور در خانه آن هم در تعطیلاتی که از مدت ها قبل برای آن برنامه ریخته بودیم، کار فوق العاده سخت و کسالت آوری به نظر برسد اما وقتی به این تعطیلات از دید دیگری نگاه کنیم و آن را فرصت طلایی بدانیم که می توان از آن استفاده مطلوب نمود؛ گذراندن آن راحت تر می شود. سپری کردن نوروز ۹۹ می تواند یادآور این موضوع باشد که تعطیلات همیشه به معنای فرصت تفریح و گشت و گذار نیست. بلکه زمانی برای اندیشیدن، تلاش برای خواسته ها، حضور بیشتر در جمع خانواده، خودسازی و … نیز می تواند به شمار آید. قطعا به جز این راهکارهای پیشنهاد شده، انواع سرگرمی و کار مفید برای نوروز۹۹ وجود دارد که بسته به شرایط مختلف می تواند مورد توجه قرار گیرد. امیدوارم مطالب گفته شده مفید باشد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 6 =