آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران

۱۴۰۰/۰۱/۰۱

۱:۳۲ ق٫ظ


درود
آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران - پارک جنگلی سی سنگان

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مازندران، یکی از زیباترین استان های ایران است. در این استان خوش آب و هوا جاذبه های بی نظیری در انتظار چشم های مشتاق گردشگران است. مازندران به خاطر نزدیکی به دریا، از نظر آب و هوایی نیز فوق العاده است. این امتیاز باعث  شده است که نگاه ویژه تری از حیث گردشگری به این استان ایجاد شود. هدف بیشتر گردشگران از سفر به این استان بهره‌مند شدن از سواحل زیبای آن است؛ در حالی که جاهای دیدنی مازندران متنوع تر از چیزی که فکر کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا با بکرترین جاهای دیدنی مازندران آشنا شوید.

آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران

۱- پارک جنگلی سی سنگان

در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور پارک جنگلی سی سنگان به عنوان یکی از بکر ترین جاهای دیدنی مازندران قابل ذکر است. این جنگل به سبب وجود گونه های گیاهی و جانوری مختلف یکی از مهم ترین جاذبه های مازندران است. برای جذابیت بیشتر و جذب حداکثری گردشگر امکانات رفاهی- تفریحی مختلف همچون کلوپ قایق سواری، پارک کودک، پیست اسب سواری، کافی شاپ و … ایجاد شده است.

۲- دریاچه چورت (میانشه)

دریاچه چورت با محیط دل انگیزش یکی از خواستنی ترین جاهای دیدنی مازندران است. اگر دلتان آب، جنگل و هوای بکر می خواهد در برنامه سفر خود حتماً از دریاچه چورت نیز دیدن نمایید. این دریاچه زیبا در بخش چهار دانگه و در ۱۰ کیلومتری روستای چورت استان مازندران قرار دارد. دریاچه چورت یک دریاچه فصلی است که وجود آب و درختان کوتاه و بلند زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران - لاویج

۳- روستای لاویج

در این شهر استان خوش آب هوا روستاهای زیبایی وجود دارد که هر کدام آن ها را می توان در شمار جاهای دیدنی مازندران ذکر کرد. یکی از این روستاهای بی بدیل روستای لاویج است. این روستا نه تنها در تابستان و بهار بلکه در زمستان و سرما نیز دیدنی و جذاب است. روستای لاویج از نظر موقعیت جغرافیایی در یکی از دهستان های شهرستان نور قرار دارد. در این روستا چشمه آب گرم معروف و پر خاصیتی نیز وجود دارد. بیشتر شهرت روستا بخاطر آب گرم لاویج است. بسیاری از مردم محلی و گردشگران از آب چشمه لاویج برای درمان بیماری های پوستی و مفصلی استفاده می کنند.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی سمنان (آشنایی با جذاب‌ترین جاهای دیدنی سمنان)

۴- آبشار دریوک

اگر قصد بازدید یکی دیگر از مهم ترین جاهای دیدنی مازندران را دارید، باید به آبشار دریوک بروید. این آبشار در نمارستان و تقریباً در ۴۰ کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد. برای دسترسی به این منطقه خوش آب و هوا و بکر لازم است که از ابتدای جاده هراز تا ۴۰ کیلومتری جنوب آمل پیش بروید. سپس با وارد شدن به جاده ای آسفالته و طی کردن تقریباً ۱۸ کیلومتر می توانید به روستای نمار برسید.

علت معروف بودن و شهرت آبشار دریوک نسبت به سایر دیدنی های مازندران به این دلیل است که این آبشار بلندترین آبشار زمینی ایران محسوب می شود. آبشار زیبای دریوک تقریباً ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار نه تنها برای گردشگران، بلکه برای ورزشکاران و خصوصاً کوهنوردان نیز حائز اهمیت است. در کنار آبشار رؤیایی دریوک می توانید از برخی دیگر از دیدنی های مازندران نیز بهره‌مند شوید. جاذبه هایی همچون دشت دریوک، چشمه های آب معدنی، دشت سفید، چشمه لهرا، چهل چشمه و … از جمله آن ها است.

۵- دشت نمارستان

در مجاورت آبشار دریوک یکی دیگر از جاهای دیدنی مازندران قابل ذکر است. نام این جاذبه زیبا دشت نمارستان است. این دشت تماشایی در بخش لاریجان و در فاصله ۴۰ کیلومتری از آمل واقع شده است. دشت نمارستان همچون دشت دریوک دارای جاذبه های طبیعی است. البته علاوه بر این ها، در این دشت تعدادی امامزاده نیز وجود دارد. از معروف ترین امامزاده های موجود در این دشت می توان به امامزاده محمد و امامزاده عبدالله اشاره نمود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۶- جنگل دو هزار

مگر می شود به شمال ایران رفت و از زیباترین جنگل ها که شاهکار آفرینش هستند، دیدن نکرد! درست است که سراسر منطقه مازندران تا چشم کار می کند سرسبزی و طراوت است، با این حال تماشای جنگل چیز دیگری است. اگر در کنار تماشای سایر دیدنی های مازندران قصد جنگل گردی نیز دارید، بهتر است که جنگل دو هزار تنکابن بروید. فاصله تنکابن تا جنگل دو هزار تقریباً دو ساعت است. به سبب کوهستانی بودن منطقه، در غالب مواقع در این قسمت ها آب و هوایی معتدل و روبه سردی وجود دارد. به همین دلیل بهترین زمان مسافرت به این جنگل فصل تابستان است.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی قزوین (معرفی 9 منطقه گردشگری قزوین)

آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران - پل ورسک

۷- پل ورسک

اگر اهل هیجان هستید، پل ورسک می تواند یکی از اولویت های شما باشد. این پل در ۲۷ کیلومتری شهرستان سوادکوه مازندران قرار دارد. پل ورسک به عنوان یکی از دیدنی های مازندران و یکی از شاهکارهای مهندسی نیز محسوب می شود. این پل در سال ۱۳۱۵ مورد بهره برداری قرار رفته است. در حال حاضر روزی چند مرتبه، قطارهای تهران – ساری و تهران – گرگان از روی این پل عبور می کند.

پل ورسک بالغ بر ۱۱۰ متر ارتفاع دارد. ارتفاع زیاد و سبک ساخت پل یکی از دلایل اصلی تبدیل شدن پل ورسک به دیدنی های مازندران است. ساخت این پل قدیمی به کمک مصالحی همچون سیمان، ملات، شن و آجر صورت گرفته است. بهتر است بدانید که پل ورسک از جمله آثار دیدنی مازندران است که در گینس به ثبت جهانی رسیده است.

۸- موزه کندلوس

موزه کندلوس در روستایی به همین نام واقع شده است. این روستا یکی از توابع شهرستان نوشهر مازندران است. موزه کندلوس در بین سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ ساخته شده است. در این موزه اشیاء با ارزش قدیمی زیادی وجود دارد. غالب این آثار تاریخی مربوط به زمان پیش از میلاد مسیح و پیش از اسلام است. موزه کندلوس و طبیعت بکر روستا، این منطقه را به یکی از توریست پذیر ترین جاهای دیدنی مازندران تبدیل کرده است.

۹- پناهگاه حیاط وحش سمسکنده

در کنار تماشای جاهای دیدنی مازندران قطعاً بازدید از پناهگاه حیاط وحش سمسکنده نیز جذاب است. این منطقه در ۱۰ کیلومتری ساری قرار دارد. در منطقه سمسکنده انواع متنوع گونه های گیاهی و جانوری وجود دارد. برخی از مهم ترین گونه های گیاهی عبارتند از توسکا، انجیلی، ممرز، تمشک و ….

این منطقه بالای ۱۰۰۰ هزار هکتار مساحت دارد. هرساله تعداد کثیری از گردشگران به این منطقه مسافرت می کنند و از نزدیک گونه های مختلف گیاهی و جانوری موجود در این منطقه را تماشا می کنند. هنگام بازدید از منطقه بدون شک یکی از زیباترین منظره هایی که مشاهده می کنید، گوزن های چابک موجود در سمسکنده خواهد بود.

آشنایی با مهم ترین جاهای دیدنی مازندران - چشمه های باداب سورت

۱۱- چشمه های باداب سورت

یکی از خاص ترین جاهای دیدنی مازندران که در شمار جاذبه های بی نظیر انگشت شمار در دنیا محسوب می شود، چشمه های باداب سورت است. از نظر موقعیت جغرافیایی این چشمه در جنوب شهرستان ساری و در بخش چهار دانگه، دهستان پشت کوه و در روستای سورت واقع شده است. چشمه های باداب سورت، چشمه هایی پلکانی هستند. این چشمه ها از نظر زیبایی و خواص آب موجود در آن ها به شهرت قابل توجهی رسیده اند. منظور از باداب یعنی گازدار و مقصود از سورت به معنی شدت است.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های شیراز: سفر به شهر شعر و بهار و نارنج

اولین چشمه موجود در این منطقه دارای آب بسیار شوری هست. به نحوی که شوری آب مانع یخ بستن آن در زمستان می شود. این چشمه دارای قطر ۱۵ متری است و چشمه ای تقریباً عمیق محسوب می شود. در اطراف چشمه دوم نیز به راحتی می توانید مقدار قابل ملاحظه ای رسوب آهن را تماشا کنید. تبدیل شدن چشمه های باداب سورت به جاهای دیدنی مازندران تنها به سبب بافت چشمه و سبک آن نیست؛ بلکه این چشمه ها دارای آب معدنی هستند که از آن ها می توان برای تسکین برخی از دردهای روماتیسمی ، سردرد، کمر درد، پا درد و … استفاده نمود.

۱۰- تله کابین نمک آبرود

اگر خواهان صعود به بلندترین قله های سرسبز شمال هستید و دوست دارید تمام زیبایی های جاهای دیدنی مازندران را به صورت یکجا تماشا کنید، بهترین پیشنهاد برای شما در بین دیدنی های مازندران، تله کابین نمک آبرود است. این تله کابین شامل ۴۲ کابین ۴ نفره است که در طول هر ثانیه تقریباً مساحتی نزدیک به ۳ متر را طی می کند و در نهایت مسیری ۲۱۰۰ متری را در عرض یک ربع می پیماید.

سخن پایانی

مازندران یکی از توریست پذیر ترین استان های ایران است. در این مطلب برخی از مهم ترین جاهای دیدنی مازندران معرفی شد. علاوه بر این جاذبه‌ها، دیدنی های دیگری چون دریاچه شورمست، دهکده مازیجال، مرداب کندوچال، تالاب میانکاله، آبشار ونوش، پارک ملل ساری، پارک نیلوفر آبی، سنگ چال، جنگل های هیرکانی، دریاچه دیو آسیاب، روستای الیمستان، هفت آبشار، دریاچه عباس آباد، جنگل های هزار جریب، دریاچه الندان، آبشار بولا، جنگل دالخای، آبشار پلنگ دره، میدان ساعت ساری، تالاب فریدون کنار و … در این استان بی نظیر وجود دارد. امیدورام که بازدید از جاهای دیدنی مازندران و سفر به این استان یکی از زیباترین خاطرات شما و سایر عزیزانتان باشد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =