عجیب ترین غارهای جهان؛ با ۱۰ مورد از غارهای عجیب دنیا آشنا شوید

1400/10/12

12:33 ب.ظ


درود
عجیب ترین غارهای جهان

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

غارها همیشه یکی از جذاب ترین پدیده های طبیعی هستند. جاذبه هایی که به تدریج در طول زمان های بسیار طولانی ایجاد شده و در حال حاضر با شکوه و زیبایی غیر قابل وصف در مقابل دید ما قرار گرفته اند. غارها با تمام زیبایشان همیشه پر رمز و راز هستند. گرچه در سراسر جهان غارهای متنوعی وجود دارد اما برخی از آن ها را می توان به عنوان عجیب ترین غارهای جهان نام برد.  شکل گیری غار و مکان آن ها همیشه دارای جذابیت خاصی است. برخی از غارها در زیر سخت ترین صخره ها و محکم ترین کوه ها با زیبایی شکل گرفته اند و برخی نیز در زیر دریاها و یخ ها.

هدف این مطلب معرفی ۱۰ مورد از غارهای عجیب جهان است. بدون شک این مطلب در اردبیل، هم برای گردشگران علاقه مند به غار و هم برای کسانی که دنبال اطلاعات کافی در خصوص غارهای عجیب جهان مفید است. پس لطفا تا ادامه با ما همراه شوید.

۱- غار فلوت رید

این غار یک غار طبیعی و بسیار جذاب است که می توان آن را به عنوان یکی از عجیب ترین غارهای جهان نام برد. غار فلوت رید در کشور چین قرار دارد که در سال۷۹۲  میلادی کشف شده است. در نزدیکی این غار گیاهی رشد می کند که از آن فلوت می سازند و به همین دلیل این اسم بر روی غار گذاشته شده است. داخل این غار بسیار جذاب است. وجود تعداد زیادی استالاکتیت در  قسمت داخلی غار زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

عجیب ترین غارهای جهان

این غار جذاب خیلی طولانی نیست و تنها ۲۴۰متر طول دارد. گرچه که طول غار چندان چشمگیر نیست و می توان آن را خیلی زود بازدید کرد و به پایان رساند اما درون غار واقعا حیرت انگیز و تماشایی است. فلوت رید یکی از عجیب ترین غارهای جهان است که در آثار تاریخی نیز وجود دارد. در این غار بیش از ۷۰ کتیبه، سفرنامه و اشعاری از سلسله تنگ (۶۱۸-۹۱۸ میلادی) کشف شده است. در نتیجه، این غار از گذشته یکی از مقاصد اصلی برای گردشگری بوده است.

۲- غار آیس‌ریزن‌وِلت

غار آیس‌ریزن‌وِلت اتریش هم یکی از غارهای عجیب جهان است. این غار  با ۴۲ کیلومتر طول بزرگ‌ترین غار جهان محسوب می شود. غار آیس ریزن ولت بخش‌های هیجان انگیزی دارد که به شدت محبوب گردشگران است. تماشای این غار برای تمام گردشگران بسیار عالی خواهد بود چرا که در مسیر سفر از سالزبورگ به سمت این غار بسیار خوش‌منظره است. غار آیس‌ریزن‌وِلت همیشه از اول ماه می تا ۲۶ اکتبر آماده میزبانی از گردشگران است.

پیشنهاد خواندنی:  بلندترین برج های جهان؛ با 8 مورد از بلندترین برج‌های جهان آشنا شوید

۳- غار ماربله؛ عجیب ترین غارهای جهان

این غار، یک غار آبی است که در دریاچه ی کاررا، پاتاگونیا، در مرز شیلی و آرژانتین واقع شده است. درست است که این منطقه در یکی از دورافتاده ترین مناطق آمریکای جنوبی واقع شده، اما به قدری شگفت انگیز است که ارزش رفتن را دارد. غار عجیب ماربله در واقع یکی از بزرگترین ذخایر سنگ مرمر در کل جهان محسوب می شود. این غار مثل سایر غارهای جهان در طول سال های مختلف و به مرور زمان تسکیل شده است.

عجیب ترین غارهای جهان

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

در واقع غار جذاب ماربله در طول زمانی بیش از ۶۰۰۰ سال در اثر برخورد امواج دریا شکل گرفته است. این غار که یکی از عجیب ترین غارهای جهان است کاملا در داخل آب قرار دارد. ماربله به واسطه ورود نور از دیواره های آن در طول روز روشن است. این غار به راستی که یک غار باور نکردنی است. محیط شکل‌گیری و چگونگی فرایند تشکیل آن برای تمام گردشگران بسیار عجیب و فوق العاده است.

۴- غار یخی دابسینا

غار یخی Dobšinská در محدوده‌ی کوهستانی که معروف به بهشت اسلواکی است واقع شده است. این غار هم مثل سایر موارد ذکر شده یکی از عجیب ترین غارهای جهان است. این غار تحت حفاظت سازمان جهانی یونسکو قرار گرفته است. این غار یخی شگفت‌انگیز یکی از عجیبت ترین غارهای جهان است. گاهی ضخامت یخ‌های این غار به ۲۶ متر می‌رسد. در داخل غار پله های زیادی به منظور راحتی گشت و گذار در داخل آن ایجاد شده و گردشگران به راحتی می توانند از آن بازدید کنند.

 

عجیب ترین غارهای جهان

۵- غار تام لد

غار تام لد در شمال تایلند واقع شده است. این غار استان مائه هونگ  تایلند قرار دارد. طبق باور مردم محلی این غار مدت های خیلی طولانی محل زندگی اقوام باستانی بوده و حجاری های موجود در داخل این غار یادگار آن دوران است. غار تام لد یکی از عجیب ترین غارهای جهان است. این باور عمومی به وسیله نقاشی های موجود در روی دیوار غار و وسایل کشف شده در درون آن تایید می شود. در این غار استالاگمیت های بسیاری وجود دارد که باعث زیبایی آن شده است.

پیشنهاد خواندنی:  بزرگترین جنگل های جهان؛ 8 مورد از بکرترین و وسیع ترین جنگل های دنیا

تمام منطقه اطراف این غار مملو از درخت و جنگل است. به همین دلیل گردشگران چاره ای ندارند تا از مسیرهای کوچک و جنگلی به سمت غار بروند. در غار تام لد برخی از گونه های پرندگان نیز زندگی می کنند که تماشای آن ها نیر جالب است.

عجیب ترین غارهای جهان

۶- غار کریستالی

غار کریستالی یکی از مشهورترین و البته عجیب ترین غارهای جهان است. این غار جذاب دارای بزرگترین بلورهای طبیعی در کل جهان است. به همین دلیل به نام غار کریستالی معروف شده است. این غار در سال ۲۰۰۰ به صورت کاملا اتفاقی در زمان حفاری معدن کشف شده است. غار کریستالی فوق العاده زیبا است. در داخل آن بلورهای شفافی را خواهید دید که طی سال های طولانی به آرامی شکل گرفته اند.

سایز بلورهای استخراج شده در این غار متفاوت است. یکی از بزرگترین بلور کشف شده از این مکان دارای قدمت ۵۰۰۰۰۰ ساله می باشد. گرچه این بلورهای کریستالی در دل سخت زمین شکل گرفته اند اما بسیار نرم و شکل پذیر هستند. این بلورها هنگامی شکل می گیرند که آب گرم شده از اعماق زمین خنک شده و از گچ اشباع شود.

عجیب ترین غارهای جهان

۷- غار آبی کاپری؛ عجیب ترین غارهای جهان

تمام غارها جذاب و زیبا هستند اما غارهای آبی بنظر جذاب تر باشند. غار آبی کامری نیز یکی از غارهای عجیب جهان است که در جزیره کاپری ایتالیا واقع شده است. این غار دارای درخششی به رنگ آبی و زمردین می باشد و به همین دلیل محبوبت زیادی در میان گردشگران کسب کرده است. در این غار می توانید قایق سواری کنید و از تماشای قندیل های بالای سرتان لذت ببرید.

۸- غار فینگال

این غار هم یکی از شاهکارهای زمین شناسی است. غار فینگال در جزیزه استافا در کشور اسکاتلند قرار دارد. این غار یکی از عجیب ترین غارهای جهان است. این جزیره گرچه غیر قابل سکونت است اما برای تماشای این غار ارزش رفتن را دارد. غار فینگال  به کمک ستون های شش ضلعی مرتب  که از جنس بازالت ساخته شده و به یکدیگر متصل می شوند و دیواره ها و سقف را ایجاد کرده اند، مشهور شده و به یکی از نقاط محبوب گردشگری در دنیا تبدیل شده است.

عجیب ترین غارهای جهان

غار بی نظیر فینگال یک پدیده طبیعی است که به علت انقباض و شکستگی گدازه های جامد شکل گرفته است. و در نهایت منجر به ایجاد الگوی شکستگی شش ضلعی شده است. این غار به راستی یکی از باشکوه ترین و در عین حال عجیب ترین غارهای جهان است. نکته جالبی که در خصوص غار فینگال قابل بیان است این که، سقف قوسی این غار به طور طبیعی نوت های ملودیک موسیقی را با کمک بازتاب صدای امواج اقیانوس در برابر دیواره های بازالتی غار تولید می کند.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی ژاپن؛ 10 مورد از جذاب ترین دیدنی های ژاپن

۹- غار کتله خور؛ عجیب ترین غارهای جهان

کتله خور غاری بسیار زیبا است که در ایران خودمان واقع شده است. این غار بی نظیر در شهر گرماب استان زنجان قرار دارد و بدون شک از حیث زببایی یکی از عجیب ترین غارهای جهان محسوب می شود. کتله خور یک غار ۷طبقه است که در حال حاضر فقط ۳ طبقه آن کشف شده است. درون غار مملو از زیبایی است. در داخل غار در طول زمان های طولانی قندیل هایی شکل گرفته اند که هر کدام آن ها منحصر به فرد است. این غار ۱۲۰ میلیون سال قدمت دارد و  اولین غار آهکی جهان محسوب می شود.

عجیب ترین غارهای جهان

۱۰- غار کروبرا

کروبرا یک غار فوق العاده است که در گرجستان قرار دارد. این غار هم یکی از عجیب ترین غارهای جهان است چرا که غار کروبرا عمیق ترین غار  در سرایر دنیا به شما می آید. این غار در سال ۱۹۶۰ کشف شده و در عمق بیش از ۲۰۰۰ متر قرار دارد. این غار به غار کلاغ ها نیز معروف است. بخاطر عمیق بودن آن افراد خاصی علاقه به بازدید از آن دارند.

سخن پایانی

دانستن این که عجیب ترین غارهای جهان چگونه شکل گرفته اند بدون شک جذاب است. در واقع غار زمانی تشکیل می شود که باران اسیدی توسط زمین جذب شود.  باران اسیدی از زمین عبور می کند و با سنگ های جامد برخورد می کند. اگر صخره ها از جنس سنگ آهک یا دولومیت باشند آب به صورت شیمیایی واکنش نشان می دهد تا اینکه بالاخره سنگ به مرور تحلیل رفته و فضاهای خالی شکل می گیرند.

سپس فضاهای خالی شکل گرفته بزرگتر می شوند و پس از میلیون ها سال در اثر پدیده استالاکتیت و استالاگمیت، ستون ها و طاق های بی نظیری تشکیل می شوند و عجیب ترین غارهای جهان به وجود می آیند. امیدوارم که مطالب گفته شده مفید باشد و مورد استفاده شما قرار بگیرد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 5 =