زیباترین کویرهای جهان؛ ۱۰ مورد از دیدنی ترین کویرهای جهان

1400/08/13

9:50 ق.ظ


درود
زیباترین کویرهای جهان

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

سفر به کویر یکی از سفرهایی که است که علاقه مندان زیادی دارد. کویر زیبایی منحصر به فردی مثل تپه های شنی، سنگ های گرانیتی و نمکی دارد. با انعکاس نور خورشید تپه های شنی، زیبایی خیره کننده ای دارد. جالب است بدانید یک سوم از خشکی های کره زمین را بیابان ها در برگرفته است. کویر جایی است که دارای آب و هوای خاص و پوشش گیاهی و جانوری ویژه ای است. سفر به زیباترین کویرهای جهان، نظاره‌ی آسمان پر ستاره و قدم زدن روی شن و ماسه‌های آن تجربه‌ای جذاب است. بهترین زمان سفر به این کویرها، پاییز و زمستان است. زیرا هوای کویر دیگر آن داغی و سوز تابستان را ندارد. در ادامه در اردبیل شما را با تعدادی از دیدنی ترین کویرهای جهان آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱- صحرای بزرگ افریقا

صحرای بزرگ آفریقا به گرم ترین صحرای جهان نیز معروف است. دمای هوا در این منطقه در طول روز تا ۵۷ درجه سانتی گراد می رسد که بسیار سوزان است. دمای این کویر در شب تفاوت زیادی با دمای آن در شب دارد. دمای صحرای بزرگ آفریقا در شب به منفی صفر نیز می رسد. صحرای بزرگ آفریقا یکی از بزرگترین و زیباترین کویرهای جهان محسوب می شود. دارای مساحت سه هزار و ۳۰۰ هکتار است. این صحرای بزرگ که در شمال آفریقا واقع شده، ساکنین صحرا نشینی دارد. صحرای بزرگ آفریقا به حدی است که آن را با کشور چین نیز مقایسه می کنند.

زیباترین کویرهای جهان

۲- بیابان یا دره ماه

دره ماه که در بیابان آتاکاما شیلی قرار دارد. این بیابان نیز یکی از جذاب ترین کویرهای جهان محسوب می شود. این دره با گذشت سالیان دراز و جاری شدن سیل روی سنگ‌ها و صخره‌ها و ورزش باد ایجاد شده است. این دره دارای دریاچه های خشکی است. آب این دریاچه های خشک شده است و سطح آن ها را نمک کاملا پوشانده است. این منطقه یکی از زیباترین کویرهای جهان است و شب‌هایی که ماه کامل است جذابیت خارق العاده‌ای دارد. اشکال و ظاهر عجیب صخره های این منطقه در دل برخی از گردشگران ترس عجیبی ایجاد می کند.

۳- دره مرگ

دره مرگ در آمریکای شمالی واقع شده است. این دره که قسمت هایی از نوادا و کالیفرنیا را دربر گرفته، یکی از جذاب ترین کویرهای جهان است. دره مرگ با چشم اندازهای متنوع خود گرم‌ترین، خشک‌ترین و کم ارتفاع‌ترین منطقه در آمریکای شمالی است. گرمای هوا در این قسمت به حدی بالاست که برخی مواقع دما تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

پیشنهاد خواندنی:  زیباترین سواحل جهان؛ آشنایی با 5 مورد از جذاب‌ترین سواحل دنیا

این کویر یکی از زیباترین کویرهای جهان و آمریکا است. در دره مرگ تپه‌های شنی بزرگ و حتی قله‌های پوشیده از برف نیز به چشم می‌خورد. البته به این دره کویر کالیفرنیا نیز می گویند. حرکت خود به خود و طبیعی سنگ ها دلیل نام گذاری این منطقه است. این سنگ‌ها هر چقدر هم سنگین باشند به صورت موازی و طبیعی در حرکت هستند و با هم برخورد ندارند.

زیباترین کویرهای جهان

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۴-صحرای نامیب؛ زیباترین کویرهای جهان

صحرای نامیب به قدیمی ترین صحرای جهان معروف است. چرا که عمر آن به ۵۵ ملیون سال پیش باز می‌گردد. بیابان نامیب در غرب آفریقا واقع شده است. این کویر با مساحت ۸۱۰۰۰ متر مربع خشک ترین جای جهان است. به همین منظور نامیب که به معنی جایی است که هیچ چیز در آن رشد نمی‌کند را روی آن گذاشته‌اند. تنها منظره قابل مشاهده در نامیب تپه‌های شنی بزرگ و کوچک، شن زارهای وسیع و تپه های ناهموار است.

زیبایی این صحرا به سبب رنگ قرمز تپه‌های شنی آن است. علاوه بر این، محل تلاقی آن با سواحل اقیانوس اطلس نیز روی رنگ آن دارد. با وجود شرایط سخت و خشک این منطقه حیواناتی همچون یوز پلنگ و تیز شاخ در صحرای نامیب یافت می‌شود.

زیباترین کویرهای جهان

۵- کویر مک ماردو؛ زیباترین کویرهای جهان

این کویر در قطب جنوب واقع شده است. مک مادرو که در دل قطب قرار دارد سردترین کویر دنیا شناخته می شود. مساحت این بیابان قطبی بالغ بر ۴۸۰۰ کیلومتر مربع است. کویر مک ماردو دارای دره ها و تپه های خشک و فاقد هر گونه حیات است. این کویر با وجود این که در قطب جنوب واقع شده؛ اما فاقد هرگونه بارش و یخ است. از آنجایی هیچ گونه نور خورشیدی با این منطقه برخورد ندارد، دمای هوای آن سرد و خشک است.

زیباترین کویرهای جهان

۶- صحرای تار

این صحرا از زیباترین کویرهای جهان است. کویر تار در شمال غرب هندوستان و شرق پاکستان قرار دارد. این کویر از نظر مساحت در سطح جهانی دارای رتبه هفتم است. در آسیا نیز سومین کویر بزرگ محسوب می شود. صحرای تار با مساحت ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع به بهشت آفرود بازان معروف است. گردشگران به منظور موتور سواری و آفرود انتخاب می‌کنند. همچنین، در نظر داشته باشید شن زارهای مسطح کویر تار برای پیاده روی بسیار مناسب است. در این منطقه جانورانی مثل شتر یک کوهانه، سوسمارهای دم خاردار هندی، بز کوهی هندی و هوبره‌های بزرگ زندگی می‌کنند.

پیشنهاد خواندنی:  عجیب ترین غارهای جهان؛ با مورد از غارهای عجیب دنیا آشنا شوید

زیباترین کویرهای جهان

۷- صحرای سونورا

این صحرا در آمریکای شمالی واقع شده است. به جرات می توان گفت این کویر از زیباترین کویرهای جهان است. این بیابان از ایالت اریزونا و کالیفرنیا تا ایالت سونورا در مکزیک امتداد می یابد. سونورا گونه های جانوری و گیاهی نادری دارد. به همین دلیل به عنوان یکی از معروف ترین بیابان های دنیا شناخته شده است. این بیابان لقب موزه صحرایی سونورا را نیز به خود گرفته است. در این بیابان ۱۲۰ نوع گونه گیاهی و بیش از۳۰۰ نوع گونه جانوری وجود دارد.

صحرای سونورا مساحتی بالغ بر ۳۱۱۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. به همین از آن به عنوان بزرگ ترین کویر دنیا نیز یاد می شود. حیواناتی که در این منطقه زندگی می کنند غالبا وحشی بوده و از کنترل خارج هستند. به همین دلیل مسئولین برای حفظ سلامت گردشگران دیوار نامرئی الکترونیکی را در این مکان قرار داده اند.

زیباترین کویرهای جهان

۸- صحرای گبی؛ زیباترین کویرهای جهان

صحرای گبی با مساحتی حدود ۱۳۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع از شمال غرب چین تا بخش هایی از جنوب مغولستان ادامه دارد. با این مساحت ذکر شده کویر گبی نیز یکی از بزرگترین و وسیع ترین بیابان های جهان است. شهرت این صحرای بزرگ به واسطه ی قرار داشتن آن بر سر راه جاده ابریشم است. همچنین، صحرای گبی از زیباترین کویرهای جهان است. تخته سنگ هایی با رنگ های گوناگون در این مکان قرار دارد که چشم را به خود خیره می کنند.

باستان شناسان فسیل هایی از تخم دایناسور و خرس قهوه ای در کویر گبی پیدا کرده اند. دمای هوای این صحرا در روز بسیار گرم یعنی ۵۷ درجه سانتی گراد است. این در حالی است که دما در شب به منفی صفر نیز می رسد. این صحرا محل مناسبی برای حیات وحش نیست. با این حال شتر دوکوهانه که با شرایط سخت نیز سازگار است در این صحرا زندگی می‌کند.

زیباترین کویرهای جهان

۹- کویر نوادا؛ زیباترین کویرهای جهان

کویر صخره های سیاه یا همان کویر نوادا از جذاب ترین کویرهای جهان است. به این بیابان بلک راک نیز می گویند. این کویر در غرب آمریکا واقع شده است. بیشترین شهرت آن به شب های پرستاره و تماشایی آن است. زیبایی کویر نوادا به واسطه ی وجود صخره‌هایی با رنگ سیاه به شکل آب است. این صخره ها در برخی مواقع به خاطر وجود مواد معدنی رنگ های دیگری نیز به خود می گیرند. نوادا از صحراهایی است که هیچ گونه پوشش گیاهی ندارد. گردشگران برای تماشای ستارگان و شب شگفت انگیزش جذب این منطقه می شوند.

پیشنهاد خواندنی:  بزرگترین آبشارهای جهان؛ معرفی 5 تا از بزرگترین آبشارهای معروف دنیا

زیباترین کویرهای جهان

۱۰- بیابان سالاردو ییونی

این بیابان از زیباترین کویرهای جهان است. بیابان سالاردو ییونی در کوه‌های آند بولیوی قرار دارد. نمک زیادی در این بیابان دیده می شود. این نمک ها در فصل های بدون بارش چشم انداز بی نظیری را در این بیابان ایجاد می کنند. به همین منظور، این بیابان به بزرگترین فلات نمک دنیا ملقب است. در فصل هایی که باران می بارد نمایی فوق العاده زیبا در این بیابان ایجاد می شود. به گونه ای که آب سطح سفید بیابان را در بر می گیرد. انعکاس آسمان آبی بر روی آب فضایی خاصی و چشم نواز را ایجاد می کند.

جمع بندی

زیباترین کویرهای جهان مناطق بسیار جذابی برای گردشگران هستند. عده ای فقط مناطق سرسبز شمال را مناسب مسافرت و گردش می دانند. دیدگاه آن ها نسبت به کویر یک جای گرم و خشک و بی آب و علف است. این در حالی است که عده‌ای سکوت بی نظیر و آسمان پرستاره ی کویر را می پسندند. برخی بر این باورند که در کویر آدمی به خدا نزدیک تر می شود. ما در این مقاله تلاش کردیم دیدنی ترین کویرهای جهان را معرفی کنیم تا علاقه مندان به کویرگردی از آن بهره جویند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 + = 71