زیباترین جنگل های ایران؛ با ۱۱ مورد از جذاب‌ترین جنگل‌های ایران آشنا شوید

1401/01/16

8:42 ق.ظ


درود
زیباترین جنگل های ایران

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

جنگل یکی از شاهکارهای طبیعی است. تفریح آن هم در دل جنگل های بکر بدون شک دلخواه هر فردی با هر سلیقه ای است. قدم زدن در جنگل های مه آلود و پر درخت تفریح لذت بخشی است که خاطره آن برای همیشه در ذهن شما می ماند. در ایران جنگل های متنوع و مختلفی وجود دارد که می توان برای جنگل گردی آن ها را مقصد خود قرار داد.

اما اگر برای این انتخاب شما کمی اهل وسواس و دقت نظر هستین، لطفا با دقت تمام این مطلب را بخوانید تا با زیباترین جنگل های ایران آشنا شوید. مزیت آشنایی با زیباترین جنگل های ایران این است که یک سفر دلچسب و ایمن به جنگل خواهید داشت. پس لطفا با ما در اردبیل همراه شوید.

۱- جنگل ابر

یکی از زیباترین جنگل های ایران جنگل باشکوهی به نام ابر است. این شاهکار طبیعی در استان سمنان قرار دارد و دارای وسعتی بیش از ۳۵ هکتار می باشد. در این جنگل زیبا می توانید با آسودگی تمام از محیط سرسبز آنجا لذت کافی را ببرید. در این جنگل تا دلتان بخواهد تنوع گیاهی و جانوری وجود دارد. برخی از مهم ترین گونه های درختی آن جا شامل:اورس، راش، بلوط، ممرز افرا، توسکا، چوبک، آویشن، شبدر، نارون، گیلاس وحشی، نمدار، بارانک و سرخدار است.  و مهم ترین گونه های جانوری آن جا هم شامل:خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، روباه، خرگوش، شوکا، کبک، عقاب جنگلی، کرکس، و شاهین است.

زیباترین جنگل های ایران

۲- الیمستان

جنگل الیمستان هم یکی از زیباترین جنگل های ایران است. این جنگل بکر در استان مازندران و شهرستان آمل قرار گرفته است. جنگل الیمستان یک جنگل منحصر به فرد است. در این جنگل گردشگران می توانند ساعت ها در دل درختان سربلند و هوای مطلوب جنگل پیاده روی کنند و در نهایت خود را به قله موجود در آنجا برسانند.  هوای الیمستان غالب مواقع مه آلود است که این موضوع می تواند تجربه سفر به الیمستان را منحصر به فرد کند.  در این جنگل گونه های مختلف گیاهی هم وجود دارد که مردم محلی از آن ها به خوبی استقبال  می کنند . اگر شما هم علاوه بر گردش در جنگل خواهان شناسایی گونه های گیاهی آن جا هستید بهتر است با راهنمایی یک فرد آگاه به جنگل الیمستان بروید.

پیشنهاد خواندنی:  تنگه چاهکوه ؛ یکی از بزرگ‌ترین جزایر خلیج فارس

۳- جنگل حرای قشم

در شمار زیباترین جنگل های ایران می توان به جنگل حرا اشاره کرد. این جنگل باشکوه در جنوب کشور و در جزیره مشهور قشم قرار دارد. جنگل حرا از نظر طبیعت خود یکی از شاهکارهای جهانی محسوب می شود. چرا که این نوع از جنگل فقط در نواحی خاصی از جهان وجود دارد. این درخت‌ها آب شور را با ریشه‌هایشان جذب و با دفع نمک آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند.  این جنگل در میان آب شکل گرفته و گردشگران برای جنگل گردی باید از قایق استفاده کنند. قایق سواری در دل جنگل یک لذت بدون وصف است. علاقمندان به طبیعت می توانند زیباترین لذت تفریح در جنگل را در حرای قشم تجربه کنند.  در تمام فصول سال جنگل حرا خواستنی و تماشایی است ولی برای لذت بیشتر و شرایط مساعد محیطی مساعد بهترین زمان بازدید از این جنگل رویایی ماه های آبان تا اردیبهشت می باشد.

زیباترین جنگل های ایران

۴- جنگل گیسوم؛ زیباترین جنگل های ایران

جنگل گیسوم یکی از زیباترین جنگل های ایران و معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی تالش است. وجود این جنگل بکر در تالش باعث شده است که تالش  به قطب گردشگری استان گیلان تبدیل شود. فاصله این جنگل خواستنی تا تالش حدودا ۲۰ کیلومتر می باشد. جنگل گیسوم مساحتی بالغ بر ۸۰هکتار دارد. این جنگل در نزدیکی دریای خزر است. نزدیکی به دریا باعث شده که گردشگران توجه خاصی به گیسوم داشته باشند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

گیسوم در بین زیباترین جنگل های ایران یک انتخاب عالی برای جنگل گردی است. پیاده‌روی در فضای سرسبز جنگل و اسب‌سواری در این منطقه از تفریحات لذت‌بخش جنگل گیسوم است. از دیگر تفریحات موجود در آنجا می توان به  شنا، قایق‌سواری، موتورسواری، جت اسکی، پاراگلایدر و پاراسل  است که می توان در  بخش ساحلی جنگل آن ها را انجام داد. در صورتی که قصد اقامت کوتاه مدت در گیسوم را داشته باشید می توانید از اتاق هایی که  برای استراحت و یا اسکان در شب هست استفاده کنید.

۵- جنگل دالخانی

خوشبختانه در کشور ما جنگل های متنوعی وجود دارد که تمام آن ها را می توان جز زیباترین جنگل های ایران معرفی کرد.  اگر برای گشت و گذار قصد رفتن به رامسر را دارید، در این شهر می توانید از نزدیک شاهد یکی از زیباترین جنگل های ایران به نام جنگل دالخانی باشید. جنگل دالخانی یک جنگل بکر است که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر واقع شده است.

پیشنهاد خواندنی:  بهترین پارک های اردبیل؛ با 8 مورد از جذاب‌ترین پارک‌های اردبیل آشنا شوید

این جنگل از جنگل‌های نیمه کوهستانی است  که در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا و در ارتفاعات کوه البرز و جاده ییلاق جنت‌آباد واقع شده است. جنگل دالخانی فوق العاده زیبا است. وجود هوای مه آلود و درختان قدبلند و پیچ در پیچ این جنگل را به یکی از زیباترین جنگل های ایران تبدیل کرده است. این جنگل برای انواع تفریحات مختلف هم چون: پیک‌نیک، کوهنوردی، جنگل‌نوردی و عکاسی  فوق العاده است.

زیباترین جنگل های ایران

۶- جنگل سی سنگان

جنگل سی سنگان در استان مازندران و در شهر نوشهر واقع شده است. در این جنگل تنوع گونه گیاهی بیشتر شامل: درخت شمشاد، انجیلی، توسکا، اوجا است. جنگل سی‌سنگان هم یکی از زیباترین جنگل های ایران است. این جنگل هم طرفداران زیادی دارد.  سی سنگان در واقع متشکل از پارک جنگلی و ساحل است.

در نگاه گردشگران سی سنگان جز زیباترین جنگل های مازندران محسوب می شود و در شمار بزرگترین جنگل های ایران هم هست. برخی از درختان همچون شمشاد منحصرا در این جنگل به چشم میخورد و مخصوص آب و هوای این منطقه است. از مهم ترین تفریحات و امکانات موجود در سی سنگان هم می توان به لاچیق، استراحتگاه، زمین بازی مخصوص بزرگسالان و کودکان، پیست اسب‌سواری، قایق‌سواری، زمین فوتسال و والیبال، رستوران و کافه اشاره نمود.

۷- جنگل پلنگ دره؛ زیباترین جنگل های ایران

پلنگ دره نام یکی از زیباترین جنگل های ایران است که در استان  مازندران و در شهر قائم شهر قرار دارد. این جنگل هم فوق العاده بکر و مطلوب است. در جنگل پلنگ دره چشمه سارهای مختلفی هم وجود دارد که زیبایی جنگل را چندین برابر کرده است. پلنگ دره برای تفریحات کوتاه مدت و دسته جمعی یک گزینه عالی محسوب می شود.

زیباترین جنگل های ایران

۸- جنگل های ارسباران

جنگل های ارسباران هم در بین زیباترین جنگل های ایران مقصدی عالی برای یک سفر کوتاه مدت جنگلی است. این جنگل ها غالبا در دامنه کوه و محدوده ی شمال شرقی آذربایجان شرقی و در فاصله ۲۲۱ کیلومتری از تبریز قرار گرفته اند.

جنگل های ارسباران به دلیل وجود گونه های متنوع گیاهی و آب و هوای دلپذیری که دارد از طرف سازمان یونسکو به زیست کره معروف شده است. در این جنگل ها گونه های متنوع جانوری بسیاری هم زندگی میکنند.  بلوط، زرشک، انار وحشی، سیب وحشی، و بوته تمشک و زغال اخته هم از مشهورترین درخت های این جنگل ها است.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های گردنه حیران : از پیست گارتینک تا پیست اسکی روی چمن

۹- جنگل فندقلو اردبیل

فندقلو  هم در شمار زیباترین جنگل های ایران است که در اردبیل  واقع شده است. این جنگل فوق العاده بکر و خواستنی است. فندقلو در نزدیکی نمین قرار دارد. مساحت فندقلو بالغ بر ۴هزار هکتار است. در فندقلو گل های متتوع به صورت خودرو رشد می کند. معروف ترین گل خودرو در فندقلو بابونه است. در این جنگل جشنواره ای به نام گل های بابونه هم سالانه برگزار می شود. در این جشنواره گردشگران خارجی هم غالبا شرکت می کنند.

زیباترین جنگل های ایران

۱۰- جنگل مشه

بدون شک جنگل مشه یکی از زیباترین جنگل های ایران است. این جنگل ناب در نزدیکی جنگل فندقلو است. در جنگل مشه علاوه بر لذت بردن از جنگل می توانید از آب چشمه های معدنی آنجا هم استفاده کنید. جنگل مشه در ۲۵ کیلومتری اردبیل و ۱۰ کیلومتری شهر نمین واقع شده است. این جنگل هم همچون سایر جنگل ها آب و  هوای فوق العاده دلپذیری دارد.

۱۱- جنگل دوهزار تنکابن

در بین اسامی زیباترین جنگل های ایران جنگل های دو هزار تنکابن هم قابل ذکر است. تنکابن شهر سرسبزی است که با وجود کوهستانی بودن درختان بی شماری دارد. جنگل های دو هزار تنکابن مورد توجه گردشگران بسیاری است. در این جنگل درخت های متنوعی مثل چنار، راش، ون و هیرکانی، وجود دارد.

سخن پایانی

جنگل یک موهبت بی نظیر است. تفریح در طبیعت همواره از موجبات نشاط است. در این مطلب برخی از زیباترین جنگل های ایران معرفی شد. امیدوارم که با مطالعه این مطالب بتوانید با انتخاب یکی از زیباترین جنگل های ایران و رفتن به آنجا به حد کافی لذت ببرید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 60 = 67