دیدنی های چابهار (از بندر گواتر تا تالاپ لیپار)

۱۳۹۹/۱۰/۱۱

۱:۵۲ ق٫ظ


درود
دیدنی های چابهار

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

در کشور پهناور ایران جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد. وجود این جاذبه های بکر باعث شده است که به ایران از نظر صنعت توریسم و گردشگری توجه خاصی شود. یکی از شهرهای توریست پذیر ایران شهر چابهار است. این شهر یکی از شهرهای جنوبی استان سیستان و بلوچستان می باشد. بندر چابهار به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود که از طریق آنجا امکان دسترسی به آب های آزاد وجود دارد به نسبت سایر شهرای بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت بالای این بندر در کنار دیدنی های چابهار این شهر را به یکی از مناطق توریست پذیر مبدل ساخته است. اگر روزی هوای کشت و گذار در مناطق جنوبی ایران و آشنایی با مردم خونگرم این نواحی را داشتید می توانید بازدید از دیدنی های چابهار را در برنامه مسافرت خود قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با دیدنی های چابهار مطالعه این مطلب یک منبع کامل برای تمام گردشگران است.

مهم ترین دیدنی های چابهار

بند گواتر (خلیج گواتر)

یکی از مهم ترین دیدنی های چابهار بندر گواتر است. این بندر در دورترین نقطه جنوب شرقی ایران و در منطقه مرزی شهرستان چابهار و در کنار مرز پاکستان قرار گرفته است. بندر گواتر به دلیل نزدیکی و مجاورت آن با جنگل های ایران یک منطقه حفاظت شده محسوب می شود.

این بندر یکی از دیدنی های چابهار است که با وجود مهم بودنش کمتر شناخته شده است. در این منطقه خصوصاً در اوایل پاییز می توان پرندگان بی شماری را مشاهده کرد که به این منطقه مهاجرت می کنند. بازدید از این بندر زیبا رایگان بوده و در هر ساعت از شبانه روز می توان از آنجا بازدید کرد.

خلیج پزم

یکی از زیباترین دیدنی های چابهار بندر و خلیج پزم است. در این ساحل منحصر به فرد می توان شاهد حرکت لنج های ماهیگیری و فعالیت صیادهای محلی بود که دیدن این صحنه برای مردم شهری یک هیجان لذت بخش است. این بندر با شهرستان چابهار تقریباً ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و از توابع شهرستان کنارک محسوب می شود. اگر روزی به این بندر زیبا مسافرت کردید تماشای غروب خورشید در بندر بزم را به هیچ وجه از دست ندهید.

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس نیز از دیگر دیدنی های چابهار است که در روستایی به همین نام واقع شده است. مسجد تیس یک مسجد تاریخی به شمار می آید که ساخت آن به دوران صدر اسلام بازمی گردد. تیس در گذشته یکی از بنادر مهم ایران بوده که بیشتر با عنوان «تیز» شناخته شده بود.

پیشنهاد خواندنی:  جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی شهر کاشان (جاهای دیدنی کاشان)

بنا به شواهد تاریخی این مسجد دارای قدمت ۱۲۵۰ ساله است و به عبارتی دومین مسجد ساخته شده در ایران بعد از ظهور اسلام به شمار می آید. در کنار قدمت طولانی مسجد، معماری منحصر به فرد مسجد نیز حائز اهمیت بوده و تزئینات داخلی آن همانند مساجد موجود در کشور پاکستان و هند می باشد.

منطقه حفاظت شده گاندو

منطقه حفاظت شده گاندو یکی از جذاب ترین دیدنی های چابهار است که در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان قرار دارد. محدوده این منطقه تقریباً در مسیر رودخانه سرباز و باهو کلات بوده و تا دریای عمان امتداد دارد. در این منطقه تمساح های منحصر به فرد در قسمت کم عمق رودخانه زندگی می کنند که اگر اقدامات به موقع در خصوص حفاظت آن ها صورت نمی گرفت اکنون هیچ خبری از آنها در این منطقه نبود.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

تعداد تمساح هایی که در این منطقه وجود دارند تقریباً بالا بوده و می توان گفت که در حدود ۴۰۰ تمساح و یا حتی بیشتر در این منطقه وجود دارد. اگر عاشق هیجان و علاقه‌مند به محیط زیست هستید بازدید از منطقه حفاظت شده را فراموش نکنید.

درخت مکرزن

درخت مکرزن

درخت مکرزن نام درخت عجیبی است که می توان از آن به عنوان دیدنی های چابهار یاد کرد. این درخت جذاب با نام درخت انجیر هندی، درخت انجیر معابد و درخت لور نیز شناخته شده است. این درخت دارای برگ های بسیار پهنی است که شاخه های آن به سمت پایین سرازیر می شود. این درخت دارای قدمتی صد ساله است که بازدید از آن همانند سایر دیدنی های چابهار بسیار لذت بخش است.

گل افشان

گل افشان نام یکی از کوه های معروف چابهار است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می کند. کوه گل افشان گرچه که یک پدیده طبیعی است ولی به سبب منحصر به فرد بودنش در شمار دیدنی های چابهار قرار گرفته و طرفداران زیادی دارد. این کوه در شمال جاده ی کهیر تنگ قرار گرفته و به همین دلیل با نام گل افشان کهیر نیز شناخته شده است. زمانی که مقدار زیادی گل و لای به صورت چشمه از دل زمین بیرون می آید می گویند که پدیده گل افشان یا گل فشان رخ داده است.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی همدان: با 26 مکان دیدنی همدان آشنا شوید)

گل های گل افشان چابهار از نظر علم زمین شناسی یک پدیده نادر است که با ویژگی های منحصر به فردی که دارد در نقش دومین ژئوپارک خاورمیانه به عنوان یک اثر جهانی قابل شناسایی است. کاربرد گل افشان تنها در جذب گردشگر نیست و از می توان در سفال گری و گوزه کری و همچنین در درمان برخی بیماری های پوستی و دردهای مفصلی و … استفاده نمود.

جنگل حرا - دیدنی های چابهار

جنگل حرا

جنگل زیبای حرا به عنوان یکی از آرامش بخش ترین دیدنی های چابهار پذیرای گردشگران است. این جنگل های زیبا در ناحیه خلیج ساحلی گواتر و در نزدیکی محلی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می ریزد قرار گرفته است. حرا نام درختچه هایی است که در مرداب های نواحی گرم در کرانه عربستان، مصر و جنوب ایران رشد می کند. در بازدید از جنگل های حرا می توان دلفین ها و لاک پست های موجود در آنجا را هم تماشا نمود.

کلبه غواضی چابهار

کلبه غواصی چابهار به عنوان اولین مدرسه غواصی ایران است که در منطقه آزاد چابهار قرار گرفته است. این مجموعه در کنار فعالیت های آموزشی خود یکی از دیدنی های چابهار نیز محسوب می شود. در این مجموعه می توان غواصی را با استانداردهای بالای جهانی آموزش دید و در پایان گواهینامه غواصی نیز دریافت نمود.

غارهای های بان مسیتی

بان مسیتی نام سه غار شگفت انگیز در چابهار است که به عنوان یکی از عجایب ایران و دیدنی های چابهار شناخته شده است. این غارها در دامنه کوه به نام شهبازند و در نزدیکی روستای مشهور تیس قرار گرفته اند. این غارها به نسبت سایر دیدنی های چابهار مشهور تر بوده و غالب گردشگران از این پدیده های بی نظیر طبیعی بازدید می کنند. در زبان بلوچی منظور از بان فرد صالح و خداپرست است و مسیتی نیز به معنی پرستشگاه می باشد. در گذشته از این غارها برای پرستش یا ذبح یا دیگر تشریفات مذهبی استفاده می شده است.

موزه محلی چابهار

موزه محلی چابهار در واقع ساختمان قدیمی فرمانداری این شهر است که از دوران قاجار برجای مانده است. این بنا بر روی سکوییبه ارتفاع یک و نیم متر قرار گرفته است و وسعتی نزدیک به ۶۵۰ متر مربع دارد. در این موزه می توان آثار تاریخی برهه های مختلف را تماشا کرد. آثار مربوط به دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران معاصر. علاوه بر این ها در این موزه تابلوهایی مربوط به گیاهان دریایی خلیج فارس و دریای عمان، گیاهان دریایی، کوسه ماهی و … وجود دارد.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های کیش: تجربه یک سفر رویایی

کوه های مینیاتوری (کوه های مریخی) - دیدنی های چابهار

کوه های مینیاتوری (کوه های مریخی)

این کوه های جذاب در فاصله ۵۰ کیلومتری چابهار و در مسیر چابهار به بند گواتر قرار دارند. این کوه ها از نوع کوه های رسوبی بوده و فاقد هر گونه پوشش گیاهی هستند. این کوه ها که به کوه های مریخی نیز معروف هستند دارای ظاهری بسیار عجیب بوده و از پدیده های فرازمینی جهان به شمار می آیند. این کوه ها از چابهار آغاز شده و تا پاکستان امتداد دارند. کوهای مینیاتوری نیز همچون سایر دیدنی های چابهار بسایر جذاب هستند.

تالاپ لیپار (تالاب صورتی رنگ)

تالاب زیبای لیپار یک تالاب منحصر به فرد است که در کل جهان فقط چهار نمونه از آن وجود دارد. این تالاب بی نظیر جزء زیباترین دیدنی های چابهار است که در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد. آب این تالاب به دلیل وجود باکتری ها و پلانکتون های گیاهی به رنگ صورتی است و طعم آن نیز بسیار شور است. علاوه بر جذابیت خود تالاب وجود پوشش گیاهی خاص که گونه های مختلف بلوط، گزنه، و پرندگانی همچون فلامینگو، کشیم، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و … جذابیت این منطقه را چندین برابر نموده است.

سخن پایانی

استان سیستان و بلوچستان گرچه که یکی از استان های محروم از خدمات رفاهی و … است؛ ولی وجود منابع طبیعی بی نظیر در این استان و شهرستان های آن همچون دیدنی های چابهار که معرفی شد بسیار قابل توجه و دیدنی است. به نحوی که با بازدید از دیدنی های چابهار نظرتان به کلی در خصوص این استان عوض خواهد شد.

دیدنی های چابهار منحصر به موارد گفته شده نیست و در این شهر جاذبه های دیگری همچون:، قلعه پیروز گت، ساحل بریس، ساحل صخره ای چابهار، بازارچه مرزی ریمدان، دکه بازار چابهار، گورستان جن تیس، اسکله رمین، ساختمان قدیمی تلگراف‌خانه چابهار، مسجد جامع دزک و … وجود دارد.

 

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 61 = 67