دیدنی های مراغه؛ با ۱۱ مورد از زیباترین جاهای دیدنی مراغه آشنا شوید

1400/09/01

9:33 ب.ظ


درود
دیدنی های مراغه

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مراغه یکی از زیباترین شهرهای آذربایجان شرقی است. دیدنی های مراغه همه جا زبانزد است. این شهر، بعد از شهر تبریز به عنوان دومین شهر پرجمعیت آذربایحان شرقی شناخته شده است. بیشتر مردم این شهر به زبان شیرین ترکی صحبت می کنند. شهروندان مراغه مردمانی خون گرم و مهربان هستند که به هنگام بازدید از جاهای دیدنی مراغه می توان با اداب و خصوصیات آن ها نیز آشنا شد. مراغه شهری پر از  زیبایی با جاذبه های طبیعی و تاریخی است. مراغه در دامنه کوه سهند، کنار رود صوفی‌ چای قرار دارد.

این شهر در زمان حکومت ایلخانان به‌عنوان پایتخت انتخاب شد و در آن دوره از نظر اقتصادی رونق زیادی داشته است. دیدنی های مراغه هر کدام بیانگر قسمتی از فرهنگ و تاریخ این شهر و البته گویای غنای فرهنگی ایران زمین هستند. در صورتی که علاقمند به آشنایی با جاهای دیدنی این شهر هستید این مقاله رو حتما بخوانید.

دیدنی های مراغه

۱- رصدخانه مراغه

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی مراغه رصدخانه معروف این شهر است. این رصد خانه یک بنای تاریخی و علمی به شمار می رود. این بنای بی نظیر در زمان حکومت هلاکوخان مغول احداث شده است. زمان دقیق ساخت رصدخانه مراغه قرن هفتم و  سال ۶۳۸ هجری قمری است. خواجه نصیر الدین طوسی وزیر هلاکوخان مسئول و مدیر ساخت این بنا بوده است.  در زمان ساخت از این رصدخانه به عنوان یک مرکز علمی از آن استفاده می شده ولی در حال حاضر یکی از معروف ترین دیدنی های مراغه به شمار می آید.

رصدخانه مراغه علاوه بر کاربرد علمی که در گذشته داشته، امروزه یک بنایی تاریخی است و در حال حاضر آنچه که از بنا باقی مانده است شامل بخشی از سازه ‌ی اصلی رصدخانه می باشد که در گذشته احداث شده و در حال حاضر دارای چندین بنای مختلف از جمله رصدخانه، دانشگاه و چند ساختمان دیگر برای کارکنان و … است. این رصدخانه در بلندترین ناحیه شهر مراغه به نام «طالب خوان» قرار گرفته و در همه جای شهر قابل مشاهده است. به هنگام مسافرت به مراغه حتما سری به رصدخانه این شهر بزنید و آسمان پرستاره آنجا را تماشا کنید.

دیدنی های مراغه

۲- رودخانه صوفی چای؛ دیدنی های مراغه

شاید بدون اغراق نباشد که صوفی چای را زیباترین دیدنی مراغه بیان کرد. این رودخانه دقیقا از وسط شهر میگذرد و نشاطی غیر قابل وصف به شهر و مردم می بخشد. زیبایی رودخانه صوفی چای برای گردشگران نیز جذاب و خواستنی است.صوفی چای از دامنه های جنوب غربی کوه سهند سرچشمه می گیرد و پر آبی آن ناشی از آب شدن برف های کوهستان است. این رودخانه تمام مزارع و باغ های اراضی شهرستان مراغه را سیراب می کند و از جنوب آن وارد منطقه بناب می شود. وجود رودخانه پرآب آن هم در دل شهر، بدون شک بسیار دیدنی است و به همین سبب از عوامل توجه گردشگران به این شهر می باشد.

پیشنهاد خواندنی:  سفر به اردبیل (برنامه یک سفر سه روزه به اردبیل)

دیدنی های مراغه

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۳- گنبد کبود

از دیگر آثار تاریخی که به عنوان دیدنی های مراغه قابل بیان است گنبد کبود این شهر می باشد. این بنای زیبا در زمان سلجوقیان ساخته شده است. اما برخی نیز معتقد هستتد که گنبد کبود در زمان حمله مغلول به ایران ساخته شده و البته برخی هم نظر دیگری دارند. ولی در مجموع می توان این گونه گفت که ساخت این برج مشهور حدودا بین سال ۵۸۲  تا ۶۵۲ بوده است. گنبد کبود در واقع برجی با طرح منشور ده ‌وجهی با ارتفاع ده متر می باشد.

این گنبد علاوه بر قدمت تاریخی از معماری زیبا و تزینات چشم‌ گیری برخوردار است. به نحوی که معماری خاص گنبد نیز همچون قدمت آن از عوامل توجه گردشگران به آنجا است. نکته قابل ذکر دیگر در خصوص گنبد آن که، طبق کتیبه ای که در آن وجود دارد مدفن مادر «هلاکوخان» در این محل قرار دارد.

دیدنی های مراغه

۳- بازار مراغه؛ دیدنی های مراغه

یکی دیگر از دیدنی های این شهر که بدون شک گذر هر گردشگری به آنجا می افتد بازار این شهر است.  این بازار یک بنای قدیمی است که از رونق خوبی برخوردار است. در داخل دالان های تو در تو و سرپوشیده این بازار  خرید لذت دوچندانی دارد. در این بازار یک بنا به نام مدرسه محییه وجود دارد که مربوط به اواخر قرن پنجم هجری است.

دیدنی های مراغه

۴- معبد مهر ورجوی

معبد مهر ورجوی یکی دیگر از دیدنی های مراغه به شمار می رود. اهمیت و ارزش این معبد در این است که یک میراث ارزشمند مذهبی در ایران به شمار می آید. معبد مهر ورجوی در روستای ورجوی شهر  مراغه واقع شده است. این معبد حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارد  و یکی از چهار معبد معروف ایران است.  طبق پژوهش ‌های انجام شده توسط زنده یاد «پرویز ورجاوند» این بنا مرتبط با آیین مهرپرستی است که با گذر زمان تغییر و تحولاتی در آن صورت گرفته است. مهر یا میترا یعنی خدای نور و خورشید، یعنی خدایی که در خورشید جای دارد.

دیدنی های مراغه

۵- برج مقبره غفاریه

از آثار تاریخی ارزشمند که می توان آن را در کنار سایر دیدنی های مراغه نام برد مقبره عفاریه است. در شهر مراغه تعداد زیادی  برج‌ و گنبدهای تاریخی مربوط به دوران قبل و بعد از اسلام وجود دارد. البته بیشتر این بناها مربوط به دوران حکومت سلجوقیان و ایلخانان است. برج غفاریه نیر یکی از این بناها به شمار می آید. گنبد غفاریه در شمال غربی شهر مراغه و در کنار رودخانه‌ ی صافی چای قرار دارد. به تفل تاریخ،  این برج محل دفن «امیر شمس ‌الدین قراسنقر» می باشد.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی گیلان (10 مکان دیدنی گیلان)

دیدنی های مراغه

۶- موزه ایلخانی

یکی از مهم ترین دیدنی های مراغه که بازدید از آنجا ضروری محسوب می شود موزه ایلخانی این شهر است. موزه ایلخانی یک موزه تخصصی مربوط به دوران ایلخانان است.  شهر مراغه در زمان ایلخانیان مغول پایتخت آن ها بوده و به همین دلیل امروزه آثاری بسیاری از آن دوران در این شهر قابل مشاهده است. در موزه تخصصی مراغه برخی از آن آثار قابل مشاهده است که می توان به انواع سفال، سکه، فلز، شیشه، کاشی، کتاب و … اشاره نمود. در واقع موزه‌ ی تخصصی مراغه پایگاه اصلی آثار باقیمانده از دوران حکومت ایلخانان است که بازدید از آن برای گردشگران داخلی و خارجی، جالب و هیجان ‌انگیز می باشد. این موزه در نزدیکی مقبره شیخ رکن‌الدین اوحدی مراغه‌ای  و  در میان باغ سرسبزی مراغه قرار گرفته است.

دیدنی های مراغه

۷- مقبره آقالار

مقبره آقالار یکی دیگر از  زیباترین دیدنی های مراغه است. این مقبره یک بنای آجری و چهار ضلعی است که روی مقبره میر عبدالفتاح مراغی ساخته شده است. میر عبدالفتاح مراغی یکی از شاعران و عارفان مشهور دوران زندیه می باشد. در این مقبره علاوه بر میر عبدالفتاح بزرگان دیگری نیز دفن شده اند و به همین دلیل نام این مقبره آقالار نام دارد. آقالار در زبان ترکی یعنی بزرگان.  این مقبره در دهه ۸۰ به موزه سنگ نگاره ها تغییر  نام یافت  و در حال حاضر می توان در آن  آثار نفیس و ارزشمند سنگ مزارهای مختلف را تماشا کرد.

دیدنی های مراغه

۸- پل سرچشمه

پل سنگی سرچشمه یکی از دیدنی های مراغه است. این پل یک بنای تاریخی و طبیعی محسوب می شود. پل سرچشمه متعلق به دوران صفوی می باشد که در روستای مردق ساخته شده است. در واقع این پل  روی رودخانه مردق که از کوه های سهند سرازیر می شود ساخته شده است.

این پل گرچه در  دوران صفوی ساخته شده ولی از نظر معماری منطبق با سبک معماری ایلخانی است. پل سرچشمه با وجود گذشت سال های بسیار هنوز هم همچون روزهای اولیه محکم و استوار است. پل سرچشمه یکی از دیدنی های مراغه است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این پل دهانه گنبدی شکل دارد که دهانه میانی از دو دهانه دیگر بزرگتر است. بین این سه دهانه دو طاقی کوچک هم وجود دارد که برای کنترل طغیان رودخانه ساخته شده است. محیط اطراف پل نیز یک محیط سرسبز و بسیار بکر و فوق العاده است که بدون شک می تواند خاطره ای لذت بخش برای گردشگران به همراه داشته باشد.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های کیش: تجربه یک سفر رویایی

دیدنی های مراغه

۹- آبشار گور داغ (کوره چکان)؛ دیدنی های مراغه

آبشارها همیشه یکی از محبوب ترین گزینه ها برای تفریح هستند. در بین جاهای دیدنی مراغه وجود آبشار گور داغ این گزینه را پیش روی گردشگران قرار داده تا از آن لذت ببرند. آبشار دو قلوی گور داغ در روستای چکان قرار دارد و از ارتفاعات کوه سهند جاری شده و ۹ متر ارتفاع دارد.  محیط اطراف آبشار  یک فضای سرسبز و بکر است که برای تمام علاقمندان به طبیعت خوش آیند می باشد.

دیدنی های مراغه

۱۰- کلیسای هوانس مقدس

کلیسای دیدنی و زیبای هوانس مقدس تنها کلیسای ارامنه کاتولیک در شهر مراغه است. که قدمت آن  به قرن ۵ و ۶ میلادی برمی گردد. این کلیسا در خیابان امام مراغه که قبلا خیابان ارمنستان نام داشت قرار دارد. برج ناقوس این کلیسا ۱۲ متر ارتفاع دارد  و یکی از شاخصه های جذابیت کلیسا به شمار می رود.

دیدنی های مراغه

۱۱- غار کبوتر؛ دیدنی های مراغه

غار کبوتر یکی از عجیب ترین و منحصر به فرد ترین غارهای ایران است که در شمار جاهای دیدنی مراغه جا دارد.  این غاز در زبان محلی به نام غار هامپوئیل  مشهور است. این غار در ۱۵ کیلومتری شهر مراغه واقع شده است. سقف این غار بزرگ مملو از لانه های کبوتر است و به همین دلیل به غار کبوتر نیز معروف است.

سخن پایانی

شهر مراغه یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی ایران است. شهرت این شهر بیشتر به رصدخانه آن مربوط است ولی امروزه وجود جاهای دیدنی مراغه به این شهر همچون گذشته رونق و اعتبار بخشیده است. امیدوارم این مطلب اردبیل با جامعیت و اقتصاری که دارد راهنمای کاملی برای تمام گردشگران به منظور بازدید از دیدنی های مراغه باشد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 69 = 72