دیدنی های اصفهان ( از سی و سه پل تا هشت بهشت)

۱۳۹۹/۱۰/۰۲

۴:۵۱ ب٫ظ


درود
دیدنی های اصفهان ( از سی و سه پل تا هشت بهشت)

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

اصفهان یکی از کلان شهرهای ایران است که هم پای سایر شهرهای ایران در تمام طول سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. دیدنی های اصفهان علاوه بر جذابت هایی که دارند بیانگر تاریخ پرفراز و نشیب ایران باستانی است. ایرانی که پی بردن به تاریخ و سابقه تمدن آن، برای هر ایرانی مایه افتخار و سرور است.

تعدد دیدنی های اصفهان باعث شده است که این شهر لقب نصف جهان به خود بگیرد. این شهر همیشه یکی از شهرهای مورد توجه ایران بوده و در دوره های مختلف تاریخی، برخی از پادشاهان اصفهان را به عنوان پایتخت و مقر حکومت خود نیز انتخاب کرده بودند. در حال حاضر نیز دیدنی های اصفهان باعث توجه گردشگران بسیاری شده است. در صورتی که علاقه مند به آشنایی بیشتر با تاریخ و دیدنی های اصفهان هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

دیدنی های اصفهان

میدان نقش جهان

یکی از منحصر به فردترین دیدنی های اصفهان و حتی کل جهان، میدان نقش جهان است. این میدان از آثار برجای مانده از دوران صفویان است و برخی از مهم ترین دیدنی های اصفهان همچون عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و … را در خود جای داده است. این میدان تاریخی دارای ۵۰۷  متر طول و ۱۵۸ متر عرض است. اطراف میدان نقش جهان ۲۰۰  حجره دو طبقه وجود دارد که با تمام قدمت تاریخی که دارند، هنوز هم با همان حال و هوای قدیم، مرکز خرید گردشگرانی هستند که به اصفهان سفر می کنند.

در زمان صفویه، اصفهان پایتخت ایران بوده و از این میدان برای رژه سپاهیان و برگزاری برخی مسابقات مهم همچون قاپوق اندازی و چوگان استفاده می شده است. میدان مشهور نقش جهان در سال۱۳۱۳  به عنوان یکی از دیدنی های اصفهان و در شمار آثار ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است.

دیدنی های اصفهان - سی و سه پل

سی و سه پل

حتی اگر اصفهان هم نرفته باشید حتما نام سی و سه پل را شنیده اید. این پل تاریخی که در گذشته به نام پل الله وردی خان مشهور بوده، در دوران صفویه ساخته شده و بیانگر معماری باشکوه آن دوران است. این پل امروزه به عنوان یکی از مشهورترین دیدنی های اصفهان شناخته شده است. سی و سه پل، سی و سه دهانه دارد که در سال ۱۰۰۸  قمری بر روی رودخانه پر آب زاینده رود ساخته شده است. طول این پل۲۹۵  متر و عرض آن ۱۴ متر است. در دوران صفویه از سی و سه پل برای جشن آب پاشان و سایر مراسمات مهم استفاده می شده است. پل مذکور در سال۱۳۱۰  در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری (12 مکان دیدنی چهار محال و بختیاری)

عمارت عالی قاپو

عمارت باشکوه عالی قاپو شاهکار معماری دوران صفوی است که در میدان نقش جهان شهر نصف جهان واقع شده است. عمارت عالی قاپو جزء مجلل ترین دیدنی های اصفهان است که در ۶ طبقه ساخته شده و هر طبقه آن جلوه ای خاص دارد و با گچ بری های زیبایی که از آن دوران برجای مانده هنوز هم جذاب و باشکوه است. طبقه ششم این عمارت باشکوه به سبک خاصی ساخته شده و به اتاق صوت معروف است. این بخش عمارت همچون یک استدیو صوت بوده و  با حذف اصوات اضافی صدا، در نهایت منتقل کننده صدایی صاف به سراسر تالار است. در دوران صفویه این عمارت میزبان پادشاهان ایرانی بوده و امروزه نیز در شمار دیدنی های اصفهان میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است.

مسجد امام

مسجد امام نیز مثل بسیاری از دیدنی های اصفهان از شاهکارهای معماری عصر صفویه است. این مسجد در گذشته با نام های مسجد عباسی، مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شناخته شده بود ولی در سال ۱۳۷۵  به نام مسجد امام به شهرت رسید. مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار گرفته و دارای یک گنبد اصلی، ۲شبستان،۴  مناره و ۴  ایوان و حیاط است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

معماری باشکوه، کاشی کاری های بی نظیر، خوش نویسی های بی بدیل و … از زیباترین جلوه های مسجد امام است که هنوز هم به زیبایی تمام خیره کننده است. برای ساخت مسجد ۱۸ میلیون قطعه آجر و ۴۷۵  هزار قطعه کاشی مورد استفاده قرار گرفته است. توجه به مسجد و ساخت آن به این روش و توجه به سبک معماری و … بیانگر میزان ارزش اسلام و پایبندی مردم آن دوره به مقدسات شرعی است. مسجد امام در سال ۱۳۱۰ در کنار سایر دیدنی های اصفهان به ثبت جهانی رسیده است.

دیدنی های اصفهان - مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله نیز از دیدنی های اصفهان است. این مسجد همچون دیگر دیدنی های اصفهان تماشایی و شگفت انگیز است. مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده و به راحتی قابل دسترسی است. یکی از وجوه ممیزه این مسجد با سایر مساجد در نبودن مناره در این مسجد است.

مسجد شیخ لطف الله نیز یک بنای تاریخی باشکوه و با ابهت است که واقعا زیبای های آن جز با چشم بصری قابل درک و وصف نیست. بنا بر اعلام خبرگزاری اسپوتنیک این بنای اسلامی، به عنوان یکی از هفت عجایب ناشناخته و نه تنها به عنوان یکی از بهترین دیدنی های اصفهان، بلکه به عنوان یکی از بهترین دیدنی های جهان است. معماری منحصر به فرد، کاشی کاری های هنرمندانه، خوش نویسی های ماهرانه، انعکاس هفت گانه صدا و … برخی از شاخصه های این مسجد باشکوه است. مسجد شیخ لطف الله در سال ۱۳۱۰  در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی گلستان (15 مکان دیدیدنی استان گلستان)

پل خواجو

یکی از پل های تاریخی و دیدنی های اصفهان پل خواجوی این شهر است که با معماری تحسین برانگیزاش هر بیننده ای را به وجد می آورد. پل خواجو بر روی رودخانه زاینده رود و در شرق سی و سه پل ساخته شده است. این پل در زمان صفویه ساخته شده و دارای ۱۳۳ متر طول و ۱۲  متر عرض است. زمان پر آبی زاینده رود اوج زیبایی پل خواجو است و بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار می باشد. بر روی پل خواجو و در وسط آن عمارت باشکوهی برای اقامت موقت پادشاهان عباسی و خانواده سلطنتی ساخته شده است که به ساختمان بیگلربیگی شهرت دارد.

همچنین در دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی به نام ساختمان شاه نشین وجود دارد که در گذشته امیران صفوی از این ساختمان ها برای تماشای مسابقات شنا و … که در محوطه پل برگزار می شد استفاده می کردند. این پل دارای ۲۴  دهانه بوده و در بیشتر ایام سال همانند بسیاری از دیدنی های اصفهان مملو از جمعیت است.

باغ چهل ستون

چهل ستون نیز از دیدنی های اصفهان است که در شهرت چیزی کمتر از سایر جاذبه های این شهر ندارد. این باغ مساحتی بالغ بر ۶۷  هزار متر مربع دارد که در زمان صفویان و در عصر شاه عباس ساخته شده است. در این باغ یک عمارت وجود دارد که دارای ۲۰ ستون است.

بازتاب تصویر ستون ها در حوض مقابل عمارت باعث شده است که این بنا به چهل ستون شناخته شود. تالار مرکزی عمارت، میزبان مهمان های خارجی شاهان صفوی بوده است. خاتم کاری، نقاشی های بزرگ دیواری، منبت کاری، ستون های چوبی، محیط سرسبز باغ و … از زیبایی های عمارت مجلل چهل ستون است.

دیدنی های اصفهان - عمارت هشت بهشت عمارت هشت بهشت

در شهر اصفهان عمارت های تاریخی زیادی وجود دارد که با وجود قدمت طولانی هنوز هم می توان آنها را به عنوان دیدنی های اصفهان ذکر کرد. عمارت هشت بهشت هم همچون خیلی از دیدنی های اصفهان یادگار شاهان صفوی است. این عمارت در اواخر دوران حکومت این سلسله ساخته شده و محل زندگی شاهان صفوی بوده است.

عمارت هشت بهشت در باغ زیبایی بنا شده و دارای ۸ضلع است که در دو طبقه ساخته شده است. این عمارت ۴  نما دارد که هر کدام زیباتر از دیگری به نظر می آید. این بنا نیز همانند سایر آثار تاریخی بیانگر معماری منحصر به فرد عصر صفوی است. هنگام بازدید از دیدنی های اصفهان، عمارت هشت بهشت و تماشای این بنای باشکوه فراموش نشود.

پیشنهاد خواندنی:  آشنایی با 12 مکان دیدنی بندر لنگه (جاهای دیدنی بندر لنگه)

مدرسه چهار باغ

یکی از مدارس تاریخی شهر اصفهان مدرسه چهار باغ است. این اثر تاریخی به عنوان آخرین بنای ساخته شده در دوران صفوی شناخته شده است. این مدرسه به مدرسه سلطانی یا مدرسه مادرشاه نیز معروف است و در گذشته از آن برای تدریس علوم دینی استفاده می شده است. مدرسه چهار باغ با مساحت ۸۵۰  متر مربع در ضلع شرقی خیابان چهار باغ قرار دارد. در این مدرسه کاشی کاری های بسیار چشم نوازی وجود دارد و در قسمت مجلل آن طلاکاری و نقره کاری نیر به چشم می خورد. مدرسه چهار باغ در سال ۱۳۱۰  در قالب یکی از آثار ملی ایران و دیدنی های اصفهان به ثبت جهانی رسیده است.

باغ پرندگان

بعد از بازدید از بناهای تاریخی اصفهان، بازدید از یک محیط طبیعی همچون باغ پرندگان قطعا یک گزینه عالی خواهد بود. این باغ نیز یکی از زیباترین دیدنی های اصفهان و ایران است که ۵۵ هزار متر مربع مساحت داشته و بیش از ۱۳۰  نوع پرنده در آنجا زندگی می کنند. روی این باغ یک سقف توری خیلی بزرگ قرار گرفته که مساحت آن بالای ۴۰هزار مترمربع است. این سقف توری بر روی ۱۶ ستون با ارتفاع تقریبی ۲۵ متر قرار گرفته است. با بازدید از باغ پرندگان در کنار سایر دیدنی های اصفهان می توان لذت سفر را چندین برابر نمود.

سخن پایانی

در شهر تاریخی اصفهان جاذبه های زیادی وجود دارد. جاذبه هایی که برای هر فردی باهر سلیقه ای پر از جذابیت است. در این مطلب برخی از مشهورترین دیدنی های اصفهان ذکر شد؛ ولی این مکان ها تنها نمونه کوچکی از زیباترین دیدنی های اصفهان است. منارجنبان، آتشگاه، کلیسای وانگ، باغ گل ها، قلعه سارویه، آرامگاه صائب تبریزی، آکواریوم ناروژان، حمام شیخ بهایی، بازار قیصریه و … در قالب سایر دیدنی های اصفهان قابل ذکر است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + = 24