جاهای دیدنی یزد (از خانه لاری ها تا خانه تهرانی ها)

۱۳۹۹/۱۱/۱۰

۷:۴۰ ب٫ظ


درود
جاهای دیدنی یزد - خانه تهرانی ها

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

استان یزد یکی از زیباترین استان های کشور پهناور ایران است. این شهر پرآوازه در قلب کویر واقع شده و یکی از بی نظیرترین شهرها از حیث گردشگری محسوب می شود. جاهای دیدنی یزد شهرتی جهانی داشته و از سراسر جهان گردشگران را به سوی خود جذب می کند.

شهر یزد یکی از شهرهای معروف کشور است. این شهر اولین شهر تاریخی خشتی ایران و دومین شهر تاریخی جهان محسوب می شود. از یزد با عناوین گوناگونی چون شهر بادگیرها و شهر قنات ها یاد می شود. شهر تاریخی یزد به سبب پیشینه مهم و پرفراز و نشیب خود یک شهر بین المللی محسوب می شود. یزد در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

با این اوصاف، جاهای دیدنی یزد برای هر گردشگری بسیار شگفت انگیز و خیره کننده است. در صورتی که علاقمند به آشنایی با جاهای دیدنی یزد هستید و در برنامه مسافرت خود به یزد به عنوان یکی از گزینه های سفر می اندیشید، مطالعه این مطلب چند دقیقه ای می تواند قبل از سفر دیدگاه خوبی به شما درباره دیدنی های یزد دهد.

۱- باغ دولت آباد

در خیابان شهید رجایی شهر یزد یک باغ مشهور وجود دارد که این شهر را شهرتی جهانی بخشیده است. باغ دولت آباد یکی از بی نظیرترین جاهای دیدنی یزد محسوب می شود. شهرت این باغ بدین سبب است که بلندترین بادگیرهای جهان را دارد.

این باغ در شمار یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. باغ دولت آباد از نظر معماری یک باغ بسیار ارزشمند است که تقریبا ۲۶۰ سال قدمت دارد. این باغ زیبا با وسعتی ۶٫۴ هکتاری خود یک فضای سرسبز و رویایی است که وجود آن در دل کویر شگفت انگیز است. در سفر به این شهر تاریخی در کنار بازدید از جاهای دیدنی یزد، باغ دولت آباد را در اولویت خود قرار دهید. همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۹ شب پذیرای گردشگران است.

جاهای دیدنی یزد - مسجد جامع یزد

۲- مسجد جامع یزد

یکی دیگر از مهم ترین جاهای دیدنی یزد مسجد جامع این شهر است. این مسجد تاریخی در خیابان امام خمینی و در خیابان مسجد جامع این شهر واقع شده است که همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ می توان از آن بازدید نمود. مسجد جامع تقریبا در طول ۱۰۰ سال و در ۳ دوره زمانی ساخته شده است.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های تبریز: از کندوان تا کویر گوم تپه

این مسجد یکی از پایه های اصلی حکومت ساسانیان به شمار می رفته است. در بین دیدنی های یزدُ مسجد جامع به نسبت سایر مکان ها منحصر به فرد است. علت این متفاوت بودن به معماری با شکوه مسجد مرتبط است. سردر رفیع و بلند مسجد، کاشی کاری های بی بدیل از شاهکارهای معماری مسجد جامع یزد به شمار می رود. این مسجد تاریخی در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۳- میدان امیر چخماق

میدان مشهور امیر چخماق یکی از نمادهای شهر یزد محسوب می شود. این میدان در قرن نهم و در زمان حکومت تیموریان ساخته شده است. وجه تسمیه نام گذاری این میدان بدین نام به این خاطر است که سازنده این میدان فردی به نام امیر جلال الدین چخماق بوده است.

میدان امیر چخماق همچون سایر دیدنی های یزد از نظر گردشگری اهمیت بالایی دارد. یکی از مهم ترین شاخصه های این میدان، مناره های بلندی است که به عنوان اصیل ترین قسمت شهر شناخته شده اند. در گذشته این میدان محلی برای گردهمایی های مردم شهر محسوب می شده و امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد مورد توجه است.

۴- آب انبار شش بادگیر

آب آنبار شش بادگیر، از دیگر جاهای دیدنی یزد است. این آب انبار در دوره قاجار به وجه هشت وجهی ساخته شده است. دلیل ساخت این بنا بدین نحو به سبب شرایط خاص اقلیمی شهر یزد و جهت وزش باد در این منطقه کویری می باشد.

آب انبار شش بادگیر با حجم بالغ بر دو هزار متر مکعب یکی از بزرگترین آب انبارهای شهر یزد محسوب می شود. این آب انبار دارای دو خروجی است؛ که یکی از آنها مختص ورود و خروج زرتشیان و دیگری مختص مسلمانان بوده است.

توجه به این این نکته در ساخت آب انبار شش بادگیر نشانگر فهم بالا و عمیق مردم این منطقه از زندگی مسالمت آمیز در کنار سایر ادیان آسمانی است. در بین بازدید از جاهای دیدنی یزد آب انبار شش بادگیر برای تمام گردشگران جالب خواهد بود.

جاهای دیدنی یزد - خانه لاری ها

۵- خانه لاری ها

در خیابان امام خمینی شهر یرد و در محله فهادان و در نزدیکی عمارت کلاه فرنگی بنای باشکوه و تاریخی دیگری نیز وجود دارد که می توان از آن به عنوان جاهای دیدنی یزد نام برد. نام این بنا خانه لاری ها است که دارای قدمتی ۱۵۰ ساله است. این بنا در حدود ۲۷۰ سال قبل، یعنی در زمانی که لاری ها از سمت استان فارس به شهر یزد به منظور تجارت می آمدند ساخته شده است.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی همدان: با 26 مکان دیدنی همدان آشنا شوید)

خانه لاری ها همچون سایر جاهای دیدنی یزد از سبک معماری منحصر به فردی تبعیت کرده است. به نحوی که با گذشت سالیان بسیار با مشاهده آینه کاری های زیبا و کاشی کاری های خوش آب و رنگش اعیانی بودن خود را به رخ گردشگران جهانی خود می کشد. این خانه در سال ۱۳۷۵ همچون سایر جاهای دیدنی یزد به ثبت ملی ایران رسیده است.

۶- مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

بنای مدرسه ضیائیه که از آن با نام زندان اسکندر نیز یاد می شود یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد محسوب می شود. این بنای تاریخی در محله تاریخی فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو و در مجاورت بقعه ی دوازده امام واقع شده است. علت دو گانه بودن نام این بنا به سبب کاربرد مختلف آن در دوره های مختلف است.

این مدرسه بیش از هفتصد سال پیش محلی برای درس و تدریس بوده است. علت این که از این مکان به عنوان زندان اسکندر یاد می شود، بدین سبب است که گروهی از زندانیان اسکندر مقدونی بعد از تبعید به یزد در این مکان زندانی شدند. یکی از مهم ترین دلایل شهرت این بنا دور افتادگی یزد از مراکز پر رفت و آمد در گذشته بوده است. در سال۱۳۴۶ مدرسه ضیائیه در شمار آثار ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است.

۷- عمارت بوستان ناجی

عمارت بوستان ناجی یک عمارت و باغی باشکوه است که در میان سایر دیدنی های یزد جلوه نمایی می کند. این بنای زیبا در بلوار شهید حسن دشتی در شهر یزد واقع شده است. ساخت این باغ به دوران قاجار بر می گردد که در حال حاضر بعد از اهدا آن به شهرداری در قالب بوستان بازسازی شده و مورد بازدید عموم می باشد.

در وسط بوستان ناجی عمارت مجلل وجود دارد که ساختار آن به شکل یک تالار با بادگیر، دو اتاق و قسمت های مختلف دیگری است. وجه تسمیه نام گذاری این بوستان به این نام بدین سبب است که این عمارت ملک مسکونی و شخصی فردی به نام «ناجی» بوده است.

جاهای دیدنی یزد - میدان ساعت

۸- میدان وقت الساعت

یکی از جاهای دیدنی یزد میدان تاریخی وقت الساعت است. این میدان در خیابان امام خمینی شهر یزد قرار دارد که در سال ۱۳۸۷ در شمار آثار ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است. در این میدان یکی از قدیمی ترین برج های ساعت ایران و جهان واقع شده است. میدان وقت الساعت از آثار تاریخی برجای مانده از دوران قاجار است که با معماری منحصر به فرد خودُ پس از سال های طولانی هنوز هم جذاب و زیبا است. برج ساعت یزد توسط فردی به اسم ابوبکر که یکی از ساعت سازهای معروف یزد است ساخته شده است. این میدان تاریخی امروزه به عنوان یکی از ارزشمندترین دیدنی های یزد به شمار می رود.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های اصفهان ( از سی و سه پل تا هشت بهشت)

۹- خانه تهرانی ها

خانه تهرانی ها در خیابان امام خمینی و در خیابان فهادان و دقیقا رو به روی زندان تاریخی اسکندر واقع شده است. خانه تهرانی ها همچون سایر جاهای دیدنی یزد در بیشتر اوقات مملو از گردشگر است. در حدود ۲۵۰ سال پیش در این خانه یک خانواده تهرانی زندگی می کردند که از تجار فرش در این شهر بودند.

خانه تهرانی ها یک خانه مجلل و زیبا است که تا مدت ها از آن به عنوان کنسولگری اقتصادی برخی از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گرفته است. خانه تهرانی ها امروزه به عنوان اولین هتل موزه ایران و به عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد به شهرت رسیده است. ساختمان این هتل دارای حیات اصلی، نارنجستان، عمارت کلاه فرنگی، تالار بزرگ، سه بادگیر زیبا، چاه خانه، سرداب زیبا و فعال، هشتی و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است.

۱۰- بقعه دوازده امام

در محله فهادان شهر یزد بنایی تاریخی وجود دارد که از دوران سلجوقیان به یادگار مانده است. این بنای تاریخی همچون سار دیدنی ها یزد جزء بناهایی با قدمت بسیار بالا است. این بنا براساس شواهد تاریخی به دست آمده قدیمی ترین بنای شهر یزد است. سبک بنا، نقش و نگارهای خاص و وجود کتیبه ی کوفی رنگی بقعه دوازده امام بیانگر معماری منحصر به فرد این بنا است.

سخن پایانی

شهر تاریخی یزد دارای جاذبه های گردشگری زیادی است. در این برخی از مهم ترین جاهای دیدنی یزد معرفی گردید. علاوه بر این موارد مکان های دیگری نیز وجود دارد که تماشای آن ها برای هر فردی با هر سلیقه جذاب و منحصر به فرد است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 + = 28