جاهای دیدنی لرستان کدامند؟

۱۳۹۹/۱۰/۱۷

۰:۲۹ ق٫ظ


درود
جاهای دیدنی لرستان کدامند؟

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

کشور ایران سرزمینی پهناور، با آب و هوایی چهار فصل است. این وسعت زمین و آب و هوای خوب باعث شکل گیری و وجود جاذبه های طبیعی بسیاری شده است. وجود این جاذبه های طبیعی بکر و نایاب باعث شده تا ایران عزیز از نظر صنعت توریسم و گردشگری در جایگاه ویژه ای قرار بگیرد. یکی از شهرهای توریستی ایران با جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان استان لرستان و به ویژه مرکز این استان یعنی شهر خرم  آباد است. استان لرستان یکی از استان های غربی کشورمان با مساحت ۲۹۳۰۸ کیلومتر مربع است. لرستان یک منطقه  معتدل کوهستانی با چشم اندازها و جاذبه های گردشگری فراوان است به همین دلیل جاهای دیدنی لرستان برای تمام گردشگران جذاب است. به نحوی که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. از همین رو است که نام پایتخت طبیعت ایران را به خود گرفته است.

حتی به دلیل زیبایی های خیره کننده ای که این استان دارا است لقب عروس ایران را هم به آن داده اند. این استان زیبا یک منطقه کوهستانی با آب و هوایی خوش است که خود را دل رشته کوهای زاگرس جای داده. خوش آب و هوایی هر منطقه در خلق و خو و روحیات مردمانش تاثیر بسزایی می گذارد. استان لرستان هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای مردمانی خونگرم مهمان نواز است. اگر روزی قصد مسافرت و گشت و گذار در طبیعت با جاذبه های بکر را داشتید لرستان بهترین گزینه برای سفر است.

با این همه بهتر است اندکی در باره جاهای دیدنی لرستان سخن گفته شود. جاذبه گردشگری لرستان به سه بخش تاریخی، فرهنگی و تفریحی تقسیم می شود که در ادامه به ذکر مهمترین آن ها می پرداریم.

جاهای دیدنی لرستان - قلعه فلک الافلاک

معرفی جاهای دیدنی لرستان

۱- قلعه فلک الافلاک

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی لرستان قلعه فلک الافلاک است. اگر کسی اطلاعاتی از استان لرستان و شهر خرم آباد هم نداشته باشد، نام قلعه فلک و الافلاک برایش ناآشنا نیست. این قلعه زیبا که نام نگین دیدنی های لرستان را به خود گرفته در زمان ساسانیان بر روی تپه ای ساخته شده که دوره های تاریخی مختلفی را به خود دیده است. نام های زیادی مثل دژ شاپور، قلعه اتابکان، قلعه دوازده برجی و … از نام های قدیمی این بنای تاریخی است. چرا که از زمان ساسانیان تا قاجاریان حاکمان مختلفی در این قلعه حکومت کرده اند.

در واقع می توان گفت این قلعه نماد استان لرستان است که در مرکز خرم آباد قرار گرفته و تقریبا از همه جای شهر قابل مشاهده است. قلعه فلک الافلاک از زمان تاسیس تا دوره حکومت قاجار به عنوان مرکز فرماندهی و زندگی حاکمان بود. اما الان یکی از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری استان لرستان است که همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند. معماری این بنای پرصلابت به صورت یک پلان هشت ضلعی نامتقارن با الگوی مستطیل است.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های شیراز: سفر به شهر شعر و بهار و نارنج

مساحت این قلعه ۳۵۰۰ متر و دارای دو حیاط و دوازده برج است. زمان ساخت بنا برای زیباییش از آجر کاری، گچ بری، کاشی کاری استفاده شده است. در داخل قلعه یک موزه مردم شناسی است که اشیای باقی مانده از دوره هخامنشی و آداب و رسوم گذشته مردم لرستان در آن مشهود است. با این تعاریف در واقع این قلعه نماد تاریخ و فرهنگ استان لرستان است.

۲- خانه اب

یکی دیگر از جاهای دیدنی لرستان لرستان است. این بنا در سال های اخیر در لیست میراث فرهنگی قرار گرفته است. این بنای زیبا در اوایل دوره پهلوی به شکل اتاق های سه دری و شاه نشین پنج دری ساخته شده است. حیاط این عمارت قدیمی به دو بخش تابستانه و زمستانه با فواره و حوض در وسط حیاط است. این بنا هم در وسط شهر خرم آباد بنا گردیده است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

۳- دریاچه گهر

یکی دیگر از مهم ترین جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر را به سوی خود می کشاند دریاچه گهر است. این دریاچه بدون شک یکی از زیباترین دریاچه های ایران است . این دریاچه با مساحت ۸۵ هکتاری یکی از شیرین ترین دریاچه های ایران است. این دریاچه زیبا زیستگاه انواع مختلفی از گونه های گیاهی مثل درختان پسته، بلوط، زالزالک، بید و…است. همچنین گونه های جانوری محافظت شده همانند بز، آهو، پلنگ، خرگوش و… در اینجا زندگی می کنند. همچنین گهر در جنوب شرقی درود در کنار اشتران کوه قرار گرفته است.

جاهای دیدنی لرستان - بام لرستان

۴- بام لرستان

بام لرستان یا همان بام شهر در شرق خرم آباد در بالای کوه مدبه قرار دارد. این جاذبه گردشگری آرامش خاصی را به ویژه در شب دارد. از مزیت های این بام اشراف کامل به شهر، آب و هوای خوش و امکانات رفاهی و وجود رصد خانه کاسین است. در صورتی که علاقمند به تماشای یکی از زیباترین جاهای دیدنی لرستان هستید حتما به بام لرستان سری بزنید.

۵- آبشار بیشه

آبشار بیشه از دیگر جاهای دیدنی لرستان است که به عنوان سمفونی طبیعت لرستان در فهرست میراث طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده است. این ابشار با ۴۸  متر ارتفاع و ۲۰ متر عرض در ۶۰ کیلومتری شهر خرم آباد قرار دارد.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی سمنان (12 مکان دیدنی سمنان)

۶- دره نی گاه لرستان:

دره نی گاه از دیگر جاهای دیدنی لرستان به شمار می رود که در شهر درود قرار دارد. این دره از ۶ کیلومتری دریاچه گهر آغاز می شود و در روستای تی خاتمه می یابد. وجود صخره های بلند و طبیعت بکر و دست نخورده و آب زلالی و روانی است که از آن جاری می شود، بر زیبایی این دره می افزاید و آن را منحصر به فرد می کند.

۷- تالاب بیشه دالان:

بیشه دالان نام تالابی است که در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بروجرد قرار دارد. این تالاب زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر است و از جاهای دیدنی لرستان به شمار می رود.

۸- دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون که در فصل بهار زیبایی و جلوه باشکوهی دارد از جاهای دیدنی لرستان است که در شهرستان الیگودرز قرار دارد. باید گفت بزرگترین دشت لاله های واژگون دنیا در لرستان ایران است که از جنوب شرقی الیگودرز آغاز می شود و تا دامنه تا دامنه های زاگرس ادامه پیدا می کند. در این دشت گل، لاله های بسیار کمیاب با مام سوسن چلچراغ و اشک مریم گل می دهد.

۹- تنگه شیرز لرستان

از جاهای دیدنی لرستان می توان به تنگه شیرز اشاره کرد. این تنگه یک دره سرسبز و شگفت انگیز در ۵۵ کیلومتری کوه دشت و در نقطه تلاقی سه استان لرستان و کرمانشاه و ایلام قرار دارد. مسیر دره پر از گل های زیبا و رنگارنگ و درختان انگور، گلابی وحشی، بلوط، انجیر و چنار است. در وسط دره یک رودخانه کریستالی زیبا وجود دارد که حتی ماهی هایش هم دیده می شود. در پایان تنگه شیرز غاری وجود دارد که نشانگر دوران غار نشینی تاریخ است.

جاهای دیدنی لرستان - دریاچه کیو

۱۰- دریاچه کیو

از دیگر جاهای دیدنی لرستان دریاچه کیو است که دقیقا در وسط شهر خرم آباد قرار دارد. وجود یک دریاچه طبیعی در وسط شهر به ندرت اتفاق می افتد؛ اما دریاچه کیو که در لری به معنای تیره و کبود است در وسط شهر قرار دارد. این موقعیت دریاچه و وجود امکانات رفاهی مثل شهر بازی، اسکی در آب، جت اسکی و وجود چشم اندازهای طبیعی به وفور گردشگران را به سوی خود جذب می کند. آب این دریاچه از سرچشمه های مخمل کوه و چشمه گلستان است که بهترین زیستگاه برای جانوران آبزی و پرندگان مهاجر است.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های اصفهان ( از سی و سه پل تا هشت بهشت)

۱۱- آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از دیدنی های مرتفع لرستان است. این آبشار در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد. طول این ابشار ۹۵ متر است که وجود آب زلال و طبیعی و گیاهان دارویی و درختان سرسبز زیبایی بی نظیری را به این ابشار داده است.

۱۲- تپه چغا

تپه چغا هم که از دیدنی های لرستان است در مرکز شهر بروجرد قرار دارد که از روی تپه تمام شهر نمایان است به همین دلیل این تپه بام بروجرد نیز معروف است. ارتفاع این دره از سطح دریا ۱۹۵۰ متر است و غنی از سنگ های آتشفشانی و گیاهان دارویی است. وجود منظره زیبا و امکانات تفریحی گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در قسمتی از تپه باغ پرندگانی با ۷۸ نوع پرنده وجود دارد.

دیدنی های لرستان - غار کلماکره

۱۳- غار کلما کره

از جاهای دیدنی لرستان غار کلما کره در شهر پلدختر در روستای باغ دره قرار دارد. این یک غار آهکی مربوط به دوره عیلامیان است که آثار زیادی از تمدن ایران به ویژه آثار مربوط به دوره هخامنشیان و ساسانیان در آنجا یافت شده که هم اکنون همه اینها در موز لوور، موزه بریتانیا و موزه نیویورک نگهداری می شود. کاسه های بادامی این غار بسیار معروف است ودر سال۱۳۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۱۴- مسجد جامع بروجرد

از دیگر جاهای دیدنی لرستان مسجد جامع بروجرد است که یکی از شاهکارهای معماری تاریخی به حساب می آید. این مسجد پس از ورد اسلام به ایران با تخریب آتشکده ها به جای آنان ساخته شده است.. مسجد به سبکی ایرانی با چهار طاقی با گچ بری و کاشی کاری ساخته شده است.

۱۵- تونل برفی ازنا

در شهرستان ازنای لرستان یک تونل برفی مهیج و زیبا وجود دارد. این تونل در دامنه اشتران کوه از انباشته شدن برف در زمستان به وجود آمده است. تونل با طول ۸۰۰ متر و ارتفاع تقریبی ۳ متر بر زیبای های طبیعت بکر ازنا افزوده است.

در داخل تونل یک رود جریان دارد و هوای آن بسیار سرد است. بهترین زمان سفر به تونل برفی فصل بهار و تابستان است.

سخن پایانی

موارد ذکر شده در این مقاله برخی از مهم ترین جاهای دیدنی لرستان بود. این استان زیبا جاذبه های زیبای دیگری نیز دارد که تماشای تمام آنها بسیار لذت بخش است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 13 = 19