جاهای دیدنی سمنان (۱۲ مکان دیدنی سمنان)

۱۴۰۰/۰۴/۱۹

۱۱:۱۷ ب٫ظ


نویسنده

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

استان سمنان یکی از کهن‌ترین استان‌های ایران است که قدمتی دو هزار ساله دارد. این استان تاریخی در جنوب رشته کوه البرز و در شمال دشت کویر واقع شده است. وجود آب و هوای خاص و قدمت کهن باعث شده که در این استان شاهد جاذبه های متنوع و زیبایی باشیم. جاهای دیدنی سمنان در قالب جاذبه های طبیعی و تاریخی است. این استان از نظر وسعت به عنوان ششمین استان وسیع ایران شناخته شده است، به همین دلیل جاهای دیدنی سمنان تنوع زیادی دارند. در صورتی که این روزها قصد مسافرت به سمنان و یا کسب اطلاعات کافی در خصوص جاهای دیدنی این استان را دارید لطفا با ما همراه شوید.

۱- دروازه ارگ سمنان

یکی از آثار باستانی که در شمار جاهای دیدنی سمنان می توان از آن یاد کرد دروازه ارگ است. این بنا در میدان ارگ شهر سمنان واقع شده است. این اثر تاریخی یادگار دوران قاجار است. ساخت این بنا در زمان بهمن میرزای بهاالدین، فرزند فتحعلی شاه شروع شده و در زمان ناصر الدین شاه به پایان رسیده است. این بنای باشکوه تاریخی شش مناره و دو نمای شمالی و جنوبی دارد. علاوه بر قدمت تاریخی، زیبایی ارگ سمنان مدیون کاشی کاری هایی است که تنوع رنگ محصورکننده دارند. کاشی کاری هایی که لحظه ای خیره شدن به آن ها تا سال ها در ذهن گردشگران جا خوش می کند.

جاهای دیدنی سمنان

۲- جنگل ابر شاهرود

از دیگر جاهای دیدنی سمنان که هر گردشگری را شیفته خود می کند جنگل ابر شاهرود است. این جاذبه طبیعی برای کسانی که علاقه به طبیعت گردی دارند یک گزینه عالی محسوب می شود. این جنگل رویایی در چهل و پنج کیلومتری شمال شاهرود و در روستای ابر واقع شده است. جنگل ابر شاهرود در واقع از جمله جنگل های هیرگانی محسوب می شود. در این جنگل چشمه و آبشار وجود دارد. البته تنوع گونه های گیاهی و جانوری نیر بسیار بالا است. برخی از گیاهان موجود در این جنگل درخت بلوط، راش و توسکا است. از مهم ترین گونه های جانوری نیز در این جنگل می توان به خرس، روباه و پلنگ اشاره کرد. به هنگام بازدید از مکان‌های دیدنی سمنان حتما از این جنگل باشکوه هم بازدید کنید و لذت ببرید.

۳- بازار سمنان

بازار یکی از اولویت های گردشگران است. هدف گردشگران از رفتن به بازار صرفا یک خرید ساده نیست. بلکه می توان هم خرید نمود و هم یکی از باشکوه ترین جاهای دیدنی سمنان را تماشا نمود. بازار سمنان در خیابان امام این شهر قرار دارد. این مکان یک بنای تاریخی است که در دوران قاجار ساخته شده است. تماشای سبک معماری بازار و قدم زدن در محیط آن لذت بی بدیلی است که توصیه می شود آن را امتحان کنید.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی سمنان (آشنایی با جذاب‌ترین جاهای دیدنی سمنان)

مکان های دیدنی سمنان

۴- شهمیرزاد

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی سمنان شهمیرزاد است. شهمیرزاد بخاطر زیبایی غیر قابل وصفی که دارد عنوان بهشت کویر را به خود احتصاص داده است. این جاذبه طبیعی از نظر موقعیت جغرافیایی در بیست و چهار کیلومتری سمنان و در شهرستان مدیشهر قرار دارد. اگر چه سمنان یک منطقه گرم و کویری است اما شهمیرزاد بسیار خنک و خوش آب و هوا است. باغ های موجود در شهمیرزاد بسیار زیبا و دیدنی است. معروف ترین درخت موجود در این منطقه درخت گردو است. به هنگام مسافرت به شهمیرزاد بهترین سوغاتی گردوی عالی این منطقه است که می توانید آن را خریداری کنید.

۵- جنگل رودبارک

جنگل رودبارک از دیگر جاهای دیدنی سمنان است. این طبیعت بکر در منطقه حفاظت شده پرور واقع شده است. جنگل رودبارک در واقع یک طبیعت بسیار جذاب است که زیبایی غیر قابل وصفی دارد. جنگل رودبارک یک منطقه جنگلی کوهستانی است که رودخانه های دائمی و شیرین در آن جاری است. در این جنگل تنوع گیاهی و جانوری نیز وجود دارد. مهم ترین جانوران موجود در جنگل شامل آهو، گوزن، قوچ و گراز است. بهترین فصل بازدید از جنگل رودبارک فصل بهار و تابستان است.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

جاهای دیدنی سمنان

۶- خوش ییلاق

اگر چه سمنان در نگاه مردم بیشتر یک شهر کویری شناخته شده است ولی جاهای دیدنی سمنان چیز دیگری می گوید. در این استان کثرت جاذبه های طبیعی آن هم جاذبه هایی بکر یک شاهکار خلقت محسوب می شود. خوش ییلاق نیز از همین قبیل جاذبه ها است. این منطقه در واقع یک منطقه حفاظت شده است که می توان آن را یکی از اصلی ترین مکان‌های دیدنی سمنان دانست. خوش ییلاق شامل دو بخش کویری و جنگلی است. در این منطقه تنوع جاذبه های گیاهی و جانوری بسیار بالا است. برخی از مهم ترین گونه های جانوری خوش ییلاق شامل شاهین، عقاب، کبک، تیهو، جغد، خرگوش، هوبره و هدهد است. یکی از مهم ترین بخش های خوش ییلاق دشت زردابه است. دشت زردابه نیز از زیبایی منحصر به فردی بهره مند است که نباید از تماشای آن غفلت کرد.

۶- پارک ملی کویر

یکی از مناطق حفاظت شده که می توان آن را به عنوان یکی از جاهای دیدنی سمنان نام برد پارک ملی کویر است. این منطقه در شهرستان گرمسار قرار دارد. در پارک ملی کویر تنوع گیاهی و جانوری بسیار بالا است. برخی از مهم ترین گونه های جانوری در پارک ملی کویر شامل یوزپلنگ، قوچ، میش، بز، کبک، شاهین، سمور و غزال است. در نزدیکی پارک ملی کویر بنای تاریخی قصر بهرام، کاروانسرای عین الرشید، کاروانسرای سفید آب وجود دارد. این مکان های تاریخی نیز از جمله مکان‌های دیدنی سمنان هستند که به هنگام بازدید از پارک ملی کویر می توان آن ها را نیز تماشا نمود.

پیشنهاد خواندنی:  دیدنی های شیراز: سفر به شهر شعر و بهار و نارنج

مکان های دیدتی سمنان

۷- چشمه قلقل

چشمه قلقل که یکی دیگر از جاهای دیدنی سمنان است در شهرستان دامغان و  در میان یک تنگ کوچک و سرسبز قرار دارد. آب این چشمه آبی خنک و گورا است که از دل کوه خارج می شود. چشمه قلقل در ارتفاعات منطقه تویه دروار دامغان قرار دارد. چشم اندازهای طبیعی اطراف چشمه و آب و هوای بی نظیر آنجا باعث می شود که گردشگران لذت طبیعت گردی واقعی را بچشند.  این چشمه  ۴۵ لیتر در ثانیه آب دهی دارد که این میزان بالاترین حجم آبدهی در مجموعه چشمه‌های منطقه تویه دروار شهرستان دامغان دارا محسوب می شود.

۸- مسجد جامع سمنان

مسجد جامع، بنایی تاریخی است که می توان آن را یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی سمنان دانست. این مکان مقدس در طول زمان تغییرات زیادی داشته، اما با تمام این تغییرات هم‌اکنون در آن آثار دوران سلجوقی و تیموری دیده می‌شود. طبق شواهد تاریخی ساخت این بنا در قرن نخست هجری صورت گرفته است. مسجد جامع سمنان علاوه بر اینکه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری است می توان آن را از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اجتماعی دارای ارزش و اعتبار دانست. سبک معماری مسجد جامع به شیوه معماری آذری است. این مسجد دارای یک مناره در شمال شرقی آن می باشد. بر روی مناره کتیبه ای به خط کوفی وجود دارد که جذابیت خاصی به مسجد بخشیده است.

مکان های دیدنی سمنان

۹- روستای پاده

روستای زیبای پاده که در نزدیکی شهر گرمسار قرار دارد از روستاهای قدیمی است. در این روستای تاریخی جاذبه هایی گردشگری همچون یخچال، حمام، آب انبار و قلعه پاده وجود دارد. این روستا از توابع شهرستان آرادان است که به سبب تاریخ کهن خود گردشگران بسیاری را جذب می کند. در مرکز این روستا قلعه ای قدیمی وجود دارد که به صورت دایره ای ساخته شده است. این قلعه مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و قدمت زیادی دارد. مردمان این روستا تا ۱۵۰ سال پیش در این قلعه زندگی می کرده اند و به مرور زمان اطراف آن ساختمان سازی کرده اند.

۱۰- آبشار نسروا

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی سمنان آبشار نسروا است. این آبشار در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج شهرستان دامغان قرار دارد. برای رفتن به این آبشار زیبا پس از طی کردن ۹ کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه، اولین جاده خاکی سمت راست خود را ۱۲ کیلومتر طی کنید تا به رودخانه و مزرعه سرسبزی برسید. سپس، چند کیلومتری دیگر جاده را به سمت شرق بروید تا به دره زیبای نسروا برسید. تقریبا بعد از یک پیاده روی کوتاه ۴۵ دقیقه ای در میان تنگه، آبشارهای نسروا که شامل ۲ آبشار است را مشاهده خواهید کرد.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی کردستان (13 مکان دیدنی کردستان)

جاهای دیدنی سمنان

۱۱- غار دربند

غار دربند نیز همچون سایر جاهای دیدنی سمنان زیبایی و ارزش خاصی دارد. این غار یکی از بزرگ ترین غارهای آهکی ایران است. غار دربند در ۲ کیلومتری شمال منطقه گردشگری دربند که در شهر مهدیشهر واقع شده است قرار دارد. این غار در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز در ارتفاعات دربند، در کمرکش کوه لهرد، در قسمت شمالی مرکز مهدی‌شهر قرار دارد. غار دربند در گذشته محل سکونت انسان بوده‌است. این غار در حال حاضر نیز یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی سمنان است.

۱۲- کویر ریگ جن

سمنان شهری کویری محسوب می شود به همین سبب طبیعی است که بخشی از زیبایی های آن اختصاص به کویر داشته باشد. کویر ریگ جن تقریبا وسعتی برابر ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد و در غرب دشت کویر قرار گرفته است. این کویر  منطقه ای پر از تپه های ماسه ای است. کویر ریگ جن منطقه ی وسیع و پهناوری است که هیچ گونه چاه آب و یا منبع آبی ندارد اما با این وجود برای گردشگران یک منطقه لذت بخش است. به سبب بررسی های علمی در این چند سال به جز گردشگران، محققان زیادی نیز به آنجا می روند. این کویر به مثلث برمودای ایران هم معروف است.

سخن پایانی

سمنان یکی از زیباترین استان ها و مقاصد گردشگری ایران محسوب می‌شود. موارد ذکر شده در این مطلب تنها برخی از جاهای دیدنی سمنان است. هر کدام از این مکان ها جذابیت و قابلیت خاصی از حیث گردشگری دارند که در نوع خود بی‌بدیل محسوب می‌شوند. در صورتی که تجربه سفر به این استان را داشته‌اید ما در اردبیل مشتاقانه منتظر دریافت نظرات و خاطرات سفر شما هستیم.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 36 = 37