جاهای دیدنی روسیه ؛ ۱۳ مورد از جذاب‌ترین دیدنی‌های بزرگترین کشور جهان

1400/08/05

5:38 ق.ظ


درود

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

روسیه پهناورترین کشور جهان است. این کشور در شمال اوراسیا واقع شده است. روسیه در شمال آسیا و اروپای خاوری قرار دارد و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ همچنین با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. در واقع روسیه، کشور شگفتی ها و زیبایی هاست‌.  کشور روسیه طبیعت بی نظیر و معماری خارق العاده و تاریخ پرباری دارد. این کشور پهناور با سازه ها و مجسمه های عظیم ، سالن های تئاتر مجلل، رودخانه های فراوان و طبیعت بکری که دارد  یکی از بهترین جاهای دیدنی روسیه محسوب می شود.

اگر بخواهید روسیه را بشناسید قبل از هرچیزی باید با بهترین و دیدنی ترین شهرهای این کشور پهناور آشنا شوید. شهر مسکو و سن پترزبورگ بیشترین دیدنی‌های روسیه را در خود جای داده اند. مسکو پایتخت و پرجمعیت ترین شهر و واحد فدرالی روسیه است. دیدنی های روسیه بخاطر گستردگی این کشور بسیار زیاد است بنابراین در این مقاله در اردبیل برترین مکان های دیدنی روسیه را معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی روسیه

۱- میدان سرخ

میدان سرخ قلب کشور روسیه و در شهر مسکو قراردارد. این میدان که در میان دیوارهای کرملین قرار دارد یکی از جاهای دیدنی روسیه به شمار می رود. میدان سرخ به عنوان مرکز اصلی مسکو شناخته می شود زیرا تمامی خیابان های اصلی این شهر که به بزرگراه های روسیه می رسند به این میدان متصل هستند. این میدان مشهور وقایع تاریخی مهمی را در خود جای داده است. در نزدیکی میدان سرخ مجسمه های مینین و یوژارسکی به یاد قهرمانان جنگ آزادی علیه لهستانی ها در سال ۱۶۱۲ قرار دارد.

۲- کاخ کرملین

کاخ کرملین بر روی تپه بروویتسکی در ساحل شمالی رودخانه مسکو قرار گرفته است. این کاخ  به عنوان مهم ترین مقر قدرت سیاسی روسیه به شمار می رود. کرملین هسته اصلی شهر مسکو و همه  کشور به شمار می رود. کرملین به معنی دژها و قلعه هاست. این کاخ باعظمت که یکی از جاهای دیدنی روسیه است شامل پنج کاخ و چهار کلیسای جامع است که سراسر آن توسط برج ها و دیوارهای کرملین محاصره شده اند. بزرگترین کاخ این بنا، کرملین با ۷۰۰ اتاق می باشد که سال ساخت آن به قرن ۱۹ میلادی می رسد.

جاهای دیدنی روسیه

۳- کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل در انتهای جنوبی میدان سرخ به عنوان نماد روسیه، قرار گرفته است. ترکیب آشفته رنگ ها و شکل های این کلیسا، نشانگر سبک معماری روسی است که این کلیسا را به یکی از جاهای دیدنی روسیه بدل کرده است. ایوان مخوف در سال ۱۵۵۲بخاطر بزرگداشت پیروزی خود در شهر کازان و تصرف قلعه تاتار، دستور ساخت این کلیسا را داد.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

پیشنهاد خواندنی:  5 مورد از جذاب‌ترین جاهای دیدنی دنیا (5 مکانی دیدنی و بکر جهان)

جاهای دیدنی روسیه

۴- کلیسای ناجی در خون

این کلیسا با پنج گنبد با شکوه از زیباترین کلیساهای شهر سن پترزبورگ و از جاهای دیدنی روسیه است. فضای بیرونی این کلیسا به سبک ارتدوکس روسی کلاسیک و فضای داخلی آن با ۷۰۰۰ متر مربع موزائیک مزین شده است. این کلیسا رستاخیز مسیح نامیده می شود. کلیسای ناجی در خون شباهت زیادی به کلیسای سنت باسیل دارد.

جاهای دیدنی روسیه

۵- پارک گورکی؛ جاهای دیدنی روسیه

این پارک در دهه ۱۹۲۰ توسط معماری به نام اوانگارد، کنستانتین ملنیکوف، به عنوان قلعه ای از آرمان شهر کمونیستی طراحی شد. پارک گورکی استراحتگاه اصلی شهر مسکو است. تفریحات این پارک شامل دوچرخه سواری، والیبال ساحلی، اسکیت سواری، تنیس روی میز، بولینگ روی چمن و… است. به دلیل برگزاری نمایشگاه ها و فستیوال های مختلف سرتاسر پارک پر از آثار هنری است. پارک گورکی در شهر مسکو قرار دارد و جزو جذاب ترین جاهای دیدنی روسیه است. همچنین، بزرگترین پیست پاتیناژ مسکو به خاطر طغیان استخرهای این مکان تفریحی در زمستان، در این پارک قرار دارد.

جاهای دیدنی روسیه

۶- کاخ گراند پلاس پترهوف

کاخ گراند پلاس پترهوف که از دیگر دیدنی‌های روسیه است، یک عمارت باشکوهی است که در شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این کاخ در مقایسه با کاخ های تزاریط یک کاخ ساده با ۳۰ اتاق است. در گذشته، کاخ گراند پلاس پترهوف ساده و معمولی بود،  یک معمار روسی به نام راسترلی، ساختمان آن را برای ملکه الیزابت وسعت بخشید. بعدها کاترین کبیر، با تغییر دکوراسیون کاخ باز آن را ساده تر کرد. همه نقاشی ها و مبلمان و چلچراغ های این کاخ اصیل و قدیمی هستند. بعد از جنگ جهانی دوم تنها یک خرابه از این کاخ باقی مانده بود. آنچه که امروز مشاهده می شود، بازسازی کاخ گراند پلاس است.

جاهای دیدنی روسیه

۷- موزه هنرهای زیبای پوشکین؛ جاهای دیدنی روسیه

در شهر مسکو موزه ای وجود دارد که آثار هنری کشورهای دیگر در آنجا نگهداری می شود، از این موزه با نام موزه هنرهای زیبای پوشکین یاد می شود. موزه پوشکین از دیدنی های روسیه به شمار می آید. این موزه به سه بخش تقسیم می شود. در این سه بخش، مجموعه ای گسترده از آثار اروپایی  از جمله شاهکارهایی از تمدن های باستان، عصر رنسانس ایتالیا، و دوره طلایی هلند را در خود جای داده است.

آثار فاخر هنری عصر رنسانس در ساختمان اصلی از یک شکوه خاصی برخوردار است. در این قسمت همچنین شاهکار هایی از عصر طلایی هنر در هلند نیز به چشم می خورد. در این موزه کلکسیونی از سلاح های مصری، جواهرات، سنگ قبر و اشیا مربوط به تشریفات مذهبی در معرض دید قرار دارد.

پیشنهاد خواندنی:  ترسناک ترین مکان های دنیا؛ 12 مورد از ترسناک ترین جاهای جهان

جاهای دیدنی روسیه

۸- صومعه نوودویچی؛ جاهای دیدنی روسیه

از دیدنی های روسیه می توان به صومعه نوودویچی اشاره کرد. این صومعه در سال ۱۵۲۴ در شهر مسکو بنا شد. این بنا به منظور گرامیداشت باز پس گیری شهر اسمولنسک از دست لیتوانی ها ساخته شد. برجسته ترین و قدیمی ترین ساختمان این بنا کلیسای جامع اسمولنسک است که دیوارهای آن با نقاشی های قرن ۱۶ مزین شده است. از قدیم الایام صومعه نوودویچی مکانی برای گذراندن دوران بازنشستگی زنان نجیب زاده بود. زنان باید در هنگام ورود به کلیسا، سرو شانه های خود را بپوشانند. در قسمت مرکزی صومعه، کلیسای اسمولنسک در حدود سال ۱۵۲۴ تا ۱۵۲۵ساخته شد تا شمایل بانوی ما اسمولنیک را در خود جای دهد.

جاهای دیدنی روسیه

۹- کاخ یوسوپوف

کاخ یوسوپوف که در دهه ۱۷۷۰ توسط دلا موته ساخته شد، یکی از جاهای دیدنی روسیه است. این کاخ باشکوه و زیبا در کنار رودخانه مویکا قرار دارد. کاخ یوسوپوف یکی از بهترین دکوراسیون های داخلی قرن نوزدهم را در خود دارد.

فضای داخلی کاخ را سالن های مختلف، نور افشان های طلایی رنگ، بهرنگ ها، پارچه های ابریشمی، پرده های نقش دار، مبل های نفیس و نقاشی های بر روی دیوار بسیار شیک و زیبا کرده است. این نوع از دکوراسیون به یک قرن پیش یعنی زمانی که خانواده یوسوپوف در آن جا ساکن بودند، برمی گردد. همچنین در طبقه دوم این کاخ سالن رقص، سالن مهمانی، اتاق سبز رنگ پذیرایی و تئاتر خصوصی به سبک روکو وجود دارد.

جاهای دیدنی روسیه

۱۰- موزه دولتی ارمیتاژ؛ جاهای دیدنی روسیه

موزه دولتی ارمیتاژ که بسیار مشهور است در شهر سن پترزبورگ قرار دارد. بنای موزه متشکل از پنج ساختمان است که به یکدیگر راه دارند. این موزه در امتداد رودخانه و خیابان دورتسووایا  نابرژنایا قرار دارد. این ساختمان ها شامل کاخ زمستانی، ارمیتاژ کوچک، ارمیتاژ قدیمی، ارمیتاژ جدید و سالن تئاتر ارمیتاژ می شود. موزه ارمیتاژ که از دیدنی های روسیه است، بیش از سه ملیون اشیا و آثار نفیس را در خود جای داده است. با این کلکسیون آثاری که دارد تاریخ هنر اروپای غربی را در معرض دید عموم قرار داده است.

۱۱- متروی مسکو

از دیگر جاهای دیدنی روسیه که می توان به آن اشاره کرد، متروی مسکو است. سال ساخت این متروی زیر زمینی به سال ۱۹۳۰ بر می گردد. می توان گفت متروی مسکو یک گالری هنری است، زیرا در ساخت آن از سنگ های مرمر، حاشیه های زینتی، نقش های برجسته، شیشه های رنگی، مجسمه های برنز استفاده شده است. ایستگاه های این مترو بی نظیر و خاص با نام کاخ های مردم ساخته شده است.

پیشنهاد خواندنی:  جزیره سانتورینی یونان؛ آشنایی با جذاب‌ترین جزیره‌ی یونان

۱۲- صومعه سولووتسکی

قدمت صومعه سولووتسکی به سال ۱۴۲۹ برمی گردد. این صومعه با دیوارهای سنگی که آن را احاطه کرده است از زیباترین بناهای روسیه است. این مکان یکی از جاهای دیدنی روسیه است که گردشگران را به سوی خود فرا می خواند. ساختار این بنا با دیوارهای بزرگ و قطور سنگی و شش برج مستحکم است. هریک از این برج ها با بام های قیفی شکل و چوبی که بر فراز خود دارند، زیبایی خود را به رخ بیننده می کشند. زیبایی این برج ها و گنبدهای چشم نواز کلیسا در آب های دریاچه سوی یاتو منعکس می شود و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

در مرکز این صومعه کلیسای جامع تجلی با دیوارهای سفید رنگ و چند گنبد با پوشش ورقه ای چوبی مستحکم قرار دارد. همچنین در طبقه بالای صومعه یک ناهارخوری بزرگ و گسترده ای وجود دارد که با یک راهرو سرپوشیده به بقیه مجموعه متصل می شود.

۱۳- موزه اسلحه کرملین؛ جاهای دیدنی روسیه

موزه یا زرادخانه کرملین که در سال ۱۵۱۱ میلادی ساخته شده است، جزو جاهای دیدنی روسیه به شمار می رود. این موزه زیبا به دستور واسیلی سوم به منظور ساخت و نگهداری تسلیحات، جنگ افزار شاهنشاهی، لباس ها و جواهرات سلطنتی تاسیس شد. موزه اسلحه کرملین از چندین اتاق تشکیل شده است. اتاق اول را برای نگهداری طلا، نقره و اشیاء قیمتی از قرن دوازدهم تا هفدهم اختصاص داده اند. اتاق دوم مربوط به حفظ و نگهداری تخم مرغ های عید پاک است. این تخم مرغ ها توسط فابرگه یک جواهر ساز مشهور سن پترزبورگ ساخته شده اند.

این موزه یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی روسیه است. در یکی از اتاق ها کلاه خود شاهزاده یاروسلاو، زره زنجیری تزار بوریس گودونف نگهداری می شود. همچنین در این موزه لباس های مخصوص تاج گذاری ملکه های قرن هجدهم و سورتمه ها و کالسکه های باارزش قرن های گذشته در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

سخن پایانی

در این مقاله برخی از مهم ترین دیدنی های روسیه معرفی شد. این مکان ها هر کدام در نوع خود بی نظیر بوده و یک انتخاب خوب برای گشت و گذار هستن.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

63 + = 64