جاده پونل به خلخال، جاده ای بکر برای سفر به اردبیل

۱۳۹۹/۰۵/۲۴

۱۰:۵۴ ب٫ظ


درود
جاده پونل به خلخال، جاده ای بکر برای سفر به اردبیل

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

حتما نام جاده رویایی اسالم به خلخال را شنیده اید و یا حتی در آن ساعتی رانندگی هم کرده اید. پونل به خلخال هم به عنوان یکی دیگر از جاده های رویایی ایران است که در شمال ایران و در نزدیکی جاده اسالم به خلخال قرار گرفته است. رانندگی در جاده های رویایی گرچه در ظاهر رانندگی محسوب می شود، ولی در واقع یک تفریح فوق العاده است که در نوع خود لذت بی بدیلی دارد. جاده پونل به خلخال همانند جاده اسالم به خلخال سبب اتصال استان گیلان و اردبیل به یک دیگر شده است. از این جاده در تمام فصول سال به شرط مساعد بودن هوا می توان از آن لذت برد و شاهد مناظر ناب و بکر آن بود.

جاده پونل به خلخال

پونل

پونل نام یکی از روستاهای سرسبز شهرستان رضوان شهر گیلان است. این روستای زیبا در سه راهی انزلی، تالش و خلخال واقع شده است. مردم روستا به زبانی تالشی سخن می گویند و شغل غالب آنها دامداری و کشاورزی است.

جزئیات بیشتر جاده پونل به خلخال

برای قرار گرفتن در مسیر جاده ای پونل به خلخال بعد از رسیدن به رضوان شهر، از قسمت چپ وارد شهر شده و زمانی که به دو راهی انتهای شهر رسیدید قسمت راست که مسیر پونل است را انتخاب کنید.

جاده پونل به خلخال جاده ای تقریبا کوهستانی است و فاصله ی آن تا خلخال ۷۰ کیلومتر است که اگر با سرعت مطمئنه رانندگی کنید تقریبا یک ساعتی را در این جاده بی نظیر خواهید بود. جاده پونل به خلخال به نسبت جاده اسالم به خلخال جاده ای تازه تاسیس و فرعی محسوب می شود که تقریبا رفت و آمد در آن کم است. ولی نسبت به جاده اسالم به مرکز استان گیلان (رشت) نزدیکتر است. پونل به خلخال نسبت به اسالم به خلخال کمتر دستخوش دگرگونی شده و بکر تر از آن می باشد. همچنین تعداد رستوران ها و دکه های بین راهی در آن به نسبت اسالم به خلخال کمتر است.

چشم انداز های جاده پونل به خلخال

مسیر ابتدایی جاده از سمت گیلان مسیری جنگلی و پوشیده از درخت می باشد که در این قسمت ها رودخانه ای پرآب و بسیار خروشان نیز جریان دارد. پونل به خلخال در فصل زمستان به سبب برفی بودن در غالب موارد بسته است و امکان تردد در آن وجود ندارد. ولی در فصل تابستان و زمان های غیر برفی رانندگی در آن بی نظیر است.

پیشنهاد خواندنی:  مکان های دیدنی اردبیل: از قزل اوزن تا قلعه قهقهه

در طول مسیر جاده ای پونل به خلخال رستوران ها و استراحت گاه های محلی وجود دارد که مسافران به راحتی می توانند در آنها غذا میل نمایند و کمی استراحت کنند. در رستوران های بین راهی پونل به خلخال می توانید کباب  های خوشمزه گوسفندی، عسل طبیعی، پنیر محلی، آش دوغ، میوه های جنگلی و … را امتحان کنید.

اقامتگاه های موجود در این جاده، اتاق هایی سنتی با سقف شیروانی است که با بوی دود و هیزم یک محیط دلچسب و بی نظیر به نظر می رسد و برای عالی هستند.

پس از سپری نمودن قسمت ابتدایی جاده پونل به خلخال و مشاهده مناظر بکر و درختان سر به فلک کشیده وارد قسمت دوم این جاده خواهید شد که دشت های مرتفع است. این دشت های زیبا هم زیبایی های خاص خود را دارد و دام های بسیاری در آنها قابل مشاهده هستند.  از این قسمت جاده تا خود خلخال مسیر به همین نحو خواهد بود. این دشت ها را ادامه که بدهید در نهایت و در فاصله ی چند کیلومتری به خلخال، جاده پونل به خلخال و اسالم به خلخال به یک دیگر وصل می شوند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

مکان های دیدنی نزدیک پونل به خلخال

از مهم ترین جاذبه های نزدیک پونل به خلخال می توان به پارک جنگلی گیسوم، پل آجری پونل، آبشار ویسادار، روستای بهشتی ارده،  منطقه گردشگری ازناو و آب گرم ایستی سو اشاره کرد. به جز دو مورد آخر، بقیه موارد گفته شده در نزدیک رضوان شهر قرار دارند.

سخن پایانی

وصف زیبایی های جاده های رویایی همچون اسالم به خلخال و پونل به خلخال فراتر از حد تصور است. قرار گیری در جاده پونل به خلخال و استشمام هوای ناب و بکر آن و غرق شدن در مه صبح گاهی اش را باید با جان و دل به آغوش کشید تا لذت آن را درک کرد. اگر روزی قصد مسافرت در این مسیر جاده ای را داشتید حتما کباب بره های بین راهی را امتحان کنید و آن ها را از دست ندهید.

 

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =