تنگه چاهکوه ؛ یکی از بزرگ‌ترین جزایر خلیج فارس

1400/10/28

2:38 ق.ظ


درود
تنگه چاهکوه

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

جزیره قشم با ۱۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت یکی از بزرگترین جزایر خلیج فارس محسوب می شود. این جزیره در تنگه هرمز واقع شده است. قشم هفت جاذبه اصلی را در دل خود جای داده است که به عجایب هفت گانه مشهورند. تنگه چاهکوه نیز به عنوان یکی از عجایب هفت گانه جهان به شمار می‌آید. این جاذبه بی نظیر یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری است. برای شناخت بیشتر این جاذبه باشکوه و کسب اطلاعات کافی در خصوص آن لطفا با ما همراه شوید.

مسیر دسترسی به تنگه‌ی چاهکوه

اما اولین کاری که برای مشاهده تنگه لازم است، این است که هرمزگان و جزیره قشم را در پیش بگیرید. پس از رسیدن به قشم به میدان درگهان این جزیره بروید. سپس، از این میدان با پیمودن یک مسیر ۲۰ کیلومتری در جاده غربی به روستای چاهوی شرقی بروید. در نهایت، با پیمودن یک مسیر دو کیلومتری از تنگه چاهکوه دیدن نمایید.

موقعیت جغرافیایی تنگه‌ی چاهکوه

تنگه‌ی چاهکوه در قلب جزیره قشم  قرار دارد. چاهکوه در واقع پر از صخره‌ها و تندیس‌ها است. آن‌ها به‌طور طبیعی و در طول زمان بسیار طولانی، بر اثر فرسایش ناشی از باد و باران شکل گرفته‌اند. این تنگه در منطقه‌ای به نام شهاب قرار گرفته است. این تنگه در ۷۰ کیلومتری قشم و نزدیک روستای چاهوی شرقی واقع شده است.

تنگه چاهکوه

چگونگی شکل‌گیری تنگه‌ چاهکوه

این تنگه از زیبایی منحصربه فردی برخوردار است. در تنگه‌ی چاهکوه، صخره هایی با عمق صد متر قد برافراشته است. در واقع چاهکوه حاصل میلیون‌ها سال فعالیت پدیده ها و عوامل طبیعی است. تنگه‌ی چاهکوه دارای صخره‌ها و تندیس‌های زیبایی است که در گذر زمان، به صورت طبیعی به وجود آمده است. مشاهده این مناظر طبیعی نیازمند ساعت‌ها زمان است. اگر علاقه‌مند دیدن ستارگان در شب هستید، شب‌های چاهکوه بی نظیر است. در این شب‌ها می‌توانید آسمان شب را نظاره کنید و به شمارش ستارگان بپردازید. از این تنگه با عنوان تنگه مقدس چاهکوه نیز یاد می شود. زیرا در گذشته آب برای ایرانیان بسیار مقدس بوده است.

علت اصلی شکل گیری تنگه‌ چاهکوه شکستگی‌های ایجاد شده در یک طاقدیس بزرگ است. نیروهای طبیعی زمین باعث شده تا یک گسل، یک کوه سنگی را به صورت یک دست و ضربدری برش بزند. در نتیجه، چهار تنگه ایجاد شده است. تنگه‌ی چاهکوه ثمره فرسایش به وسیله‌ی باد، باران‌های سیل آسا و نور آفتاب در طی سالیان دراز است. چاهکوه به رشته کوه های زاگرس وصل می‌شود. این تنگه شامل دره اصلی و دره عمود برآن می شود یک چهار راه را ایجاد می‌کند. تنگه‌ی چاهکوه دارای چهار تنگه است. مسیر تنگه از شمال به جنوب کم عرض شده و شیب آن بیشتر می شود. این تغییر نشانگر سیلابی بودن دره است. در انتهای دره مسیر به شکل V انگلیسی می شود.

پیشنهاد خواندنی:  جاهای دیدنی قزوین (معرفی 9 منطقه گردشگری قزوین)

تنگه چاهکوه

دلیل نام‌گذاری این جاذبه به ” تنگه چاهکوه”

در تنگه‌ی چاهکوه چاله‌ها و حفره‌ها به صورت طبیعی شکل گرفته که باعث نام‌گذاری این تنگه به چاهکوه شده است. چاهکوه از ترکیب دو کلمه چاه و کوه ایجاد شده است. این کلمات به کاربرد تنگه مخصوصا در گذشته باز می‌گردد. همچنین، از دیگر علل نام‌گذاری چاهکوه وجود چهار حلقه چاه است. برای هدایت آب توسط ساکنان روستای چاهوی در نزدیکی دره، از چهار حلقه استفاده می‌شده است. این چاه منبعی برای ذخیره نزولات آسمانی و آب شیرین منطقه بوده است. قدمت این چاه‌ها و کانال‌ها به ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد که با نظم بسیار خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

سنگ‌ها در دره چنان صاف و صیقلی هستند که انگار ابر و اسفنج هستند. در ورودی تنگه چاهکوه یک تندیس طبیعی وجود دارد که به سه سر نگهبان مشهور است. بعد از تندیس چهار چاه وجود دارد که این چهار حلقه چاه محل نگه داری آب شیرین ساکنان منطقه است. در مسیر تنگه‌ی چاهکوه یک جوی آب باریک وجود دارد که آب را به چاه هدایت می‌کند. غالبا بر سر چاه‌ها یک نگهبان حضور دارد و برای کسانی که آب بخواهند از چاه آب می‌کشد.

این منطقه با به نمایش گذاشتن سنگ های رسوبی بخشی از ژئوپارک قشم به شمار می‌رود. این تنگه به شهرت جهانی رسیده و در یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

تنگه چاهکوه

سایر جزئیات تنگه چاهکوه

جنس دیواره‌های تنگه‌ی چاهکوه از ماسه سنگ‌های آهکی سست و لایه‌های میانی از مارن قرمز و سیلیت و آهک است. وجود این مواد در ساختار تنگه، زمینه را برای فرسایش تنگه آماده کرده است. وجود شیارها و خطوط فرسایشی موازی  شکل قیفی و قاشقی به دیواره ها داده است. همچنین، در کف تنگه‌ی چاهکوه حفره‌های طبیعی وجود دارد که باعث ذخیره آب باران دره می‌شود.

تنگه‌ی چاهکوه با این وجود که دارای آب است اما تنها در این قسمت درخت و درختچه‌هایی رشد می‌کند. این گیاهان که با آب و هوای بیابانی و استوایی سازگار است. درون تنگه چاهکوه نیز فقط مقداری علف و خار بیابانی به چشم می‌خورد. در این منطقه بخاطر وجود چاه های طبیعی شانزده گونه جانور و پرنده زندگی می‌کنند. همچنین، این منطقه زیستگاه غزال می باشد.

پیشنهاد خواندنی:  زیباترین جنگل های ایران؛ با 11 مورد از جذاب‌ترین جنگل‌های ایران آشنا شوید

امکانات موجود در تنگه‌ی چاهکوه

این تنگه دارای امکانات رفاهی همچون هایپر مارکت، سرویس بهداشتی، اقامتگاه بومگردی و رستوران است. البته این امکانات در روستای چاهوی شرقی است. در ورودی تنگه نیز فروشگاه صنایع دستی و سوغاتی دیده می شود.

تنگه چاهکوه

مناسب‌ترین زمان مسافرت به تنگه‌ی چاهکوه

بهترین زمان بازدید از این منطقه فصل های خنک و اوایل بهار است. زیرا جزیره قشم یک منطقه‌ی گرمسیری است. دمای هوا در تابستان و اواخر بهار گرم و شرجی است.

وسایل لازم برای بازدید از تنگه چاهکوه

یادتان باشد به هنگام مسافرت به جزیره زیبای قشم کفش کوهنوردی یا کفش مخصوص پیاده روی استفاده کنید. زیرا فضای تنگه سنگی و سخت است. از آن جایی که داخل تنگه امکانات خاصی وجود ندارد بهتر است به همراه خود خوراکی سبک داشته باشید. چون بازدید از این منطقه زیبا سه ساعت طول می‌کشد. بهتر است زمان بازدید از تنگه را به ساعات پایانی روز موکول نکنید. زیرا هوا تاریک می‌شود و مشاهده‌ی زیبایی‌های این منطقه طبیعی دشوار می‌شود. بهترین زمان رفتن به تنگه‌ی چاهکوه از ساعت ۸صبح تا ۱۷عصر می باشد.

امکانات اقامتی

تنگه چاهکوه در ۹۰ کیلومتری جزیره قشم و هتل ها واقع شده است. اگر بخواهید به هنگام بازدید از تنگه در هتل اقامت کنید باید با خودرو به سمت چاهکوه حرکت کنید. طی سفر به این منطقه می‌توانید در روستاهای اطراف تنگه خانه یا سوئیت اجاره کنید که از امکانات خوبی برخوردارند. همچنین، می‌توانید در اقامتگاه‌های اطراف این منطقه اقامت کنید. از بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توان به آفتاب و نیچدار اشاره کرد که نزدیک به چاهکوه هستند. از دیگر گزینه‌های اقامت در این مکان کمپینگ است. در صورت انتخاب کمپینگ باید چادر و پتو و کیسه خواب و چراغ قوه و مواد خوراکی همراه داشته باشید.

تنگه چاهکوه

جاذبه‌های دیدنی نزدیک به این منطقه

با سفر به تنگه چاهکوه می‌توانید از جاذبه‌های دیدنی اطراف چاهکوه هم بازدید کنید. از جاهای دیدنی اطراف تنگه می‌توان به دره‌ی ستارگان قشم، جزایر نار، غار نمکدان و جنگل حرا قشم اشاره کرد.

سخن پایانی

از تفریحات سفر به منطقه چاهکوه عکاسی کردن و لذت بردن از فضاهای طبیعی است. همچنین، تنگه‌ی چاهکوه دارای آب و هوای پاک و آسمان پاک و پرستاره است. چاهکوه پر از حفره‌های طبیعی است که برای علاقه‌مندان به کوهنوردی گزینه مناسبی است. چاهکوه اثر طبیعی منحصر به فردی است که با گذشت سال‌ها، در اثر عوامل طبیعی زیبا شده است. باید گردشگران به هنگام بازدید در حفظ آن دقت لازم را به خرج دهند تا آسیبی به این مکان نرسد.

پیشنهاد خواندنی:  کلیساهای دیدنی تهران؛ کلیساهای حذاب و دیدنی تهران

امیدوارم که مطالب ذکر شده در خصوص جاذبه طبیعی تنگه چاهکوه مفید باشد. اگر نکته مفیدی در خصوص این منطقه می‌دانید که لازم است گردشگران در خصوص آن اطلاع داشته باشند آن را با ما در اردبیل به اشتراک بگذارید.

قایق زندگی  با انتخاب دکتر یاوریان به عنوان مربی خود:

قایق بادبانی زندگی خود را در تلاطم امواج روزگار با لذت و اطمینان تا ساحل آرامش مطلوب به پیش برانید.

قبلیبعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + = 12